şükela:  tümü | bugün
 • eğitim öğretimi türkistan,kentav ve çimkent'teki 3 ayrı yerleşimde, 16 fakültede veren üniversite. tc öğrencileri 1 yıl hazırlık sınıfında kazak türkçesi ve rusça öğreniyorlar. burada alınan diplomalar türkiye'dekilerle eşdeğerdedir ve geçerliliği vardır.
 • "yüksek öğrenimde zaman ve mekan engeli kalkiyor" diye e-mailler atarak, net uzerınden yuksek ogrenımi enteresan bir sekilde pazarlama taktıklerı kullanan turkiye kazakistan ortak yapımı kurum.
  merak edenler olabilir:
  öğretim ücretleri
  önlisans $750/yariyil
  lisans $1000/yariyil
  y.lisans $/1250/yariyil
  imis ve
  2002-2003 eğitim-öğretim yılında kayıt yaptıran öğrencilere eğitim süreleri boyunca %20 indirim yapılacakmıs
 • gecenlerde kadikoy'den vapura binecektim. meydanda universitenin dev bir afisi vardi. afiste univestenin turkiye'deki univesitelerden bir fark olmadigi vurgulaniyor. ilginc olan universitenin reklaminda yer alan "askerlik tecil islemleri yapilir" ibaresi.. helal olsun o afisi hazirlayana.
 • askerligimi 3 yil tecil ettiren okul. online egitim olayi ise tam bir komedi. bolum baskani yaptigi bir konusmasinda "onlayin egitimde yeni devir actik, enternet sistemimiz bugun hicbir okulda bulunmamaktadir" seklinde gorus bildirmistir. 4 sene lisansta kastiktan sonra pek kasmayip yuksek lisans yapmak ve askerligi tecil ettirmek isteyenler icin bicilmis kaftandir.
 • ilk türk dünyası üniversitesidir. tüm türk coğrafyalarından öğrenciler burada okumaktadır. okulun masraflarını türkiye ve kazakistan hükümetleri karşılamaktadır. öğrenciler harç ödememektedir.
  en başarılı bölümü tıp fakültesidir.
 • aşağıdaki anlaşma merkezinde kurulmuştur.

  kuruluş anlaşması:
  türkiye cumhuriyeti hükümeti ile
  kazakistan cumhuriyeti hükümeti arasında
  türkistan şehrinde uluslararası hoca ahmet yesevi
  türk-kazak üniversitesi kurulmasına dair
  anlaşma
  türkiye cumhuriyeti hükümeti ile kazakistan cumhuriyeti hükümeti (bundan
  böyle akit taraflar olarak adlandırılacaklardır) 1 mayıs 1992 tarihinde almatı'da imzalanan "eğitim, bilim, kültür ve spor alanında işbirliği anlaşması" hükümleri uyarınca türkiye ve kazakistan arasındaki ekonomik, tarihi, kültürel ve bilimsel bağları güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla aşağıdaki hususlarda anlaşmışlardır.

  madde 1: taraflar hoca ahmet yesevi türkistan devlet üniversitesi'nin 1 ocak 1993 tarihinden itibaren "uluslararası hoca ahmet yesevi türk-kazak üniversitesi"ne dönüştürülmesini kararlaştırmışlardır. taraflar 1993 yılının sonuna kadar üniversitenin uluslararası standardlara uygun bir üniversite niteliğini kazanması için gerekli çalışmaları sürdüreceklerdir. türkiye tarafı 1993 yılından itibaren üniversitenin teknik donanımını sağlamaya başlayacaktır.

  madde 2: taraflar, kurulacak bu üniversitenin rektörlüğüne prof. m. jurinov'u atamayı, rektör yardımcılığına ise, türkiye tarafından bir türkiyeli rektör yardımcısının atanmasını kararlaştırmışlardır. üniversite rektörü ve rektör yardımcısı, tarafların mutabakatı ile atanacaklardır.

  madde 3: taraflar, üniversitenin yatırım, teknik donanım, yeni bina yapımı dahil, olabilecek tüm ihtiyaçlarını eşit şekilde ortaklaşa karşılayacaklardır.

  madde 4: taraflar, üniversitenin yeni bina inşaat çalışmalarının mart-haziran 1994 tarihleri arasında başlamasını ve inşaatın türkiye firmalarına ihale edilmesini kararlaştırmışlardır.

  madde 5: işbu anlaşmanın aktini takip eden bir ay içinde uluslararası hoca ahmet yesevi türk-kazak üniversitesi'nin kuruluşuna ilişkin tüzük ve diğer ayrıntıları tespit etmek üzere türkistan devlet üniversitesi ile hacettepe üniversitesi arasında bir işbirliği protokolü imzalanacaktır.

  işbu anlaşma imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecektir. anlaşma türkçe ve kazakça dillerinde, ikişer nüsha halinde ve her iki metinde aynı derecede geçerli olacak şekilde düzenlenmiştir.

  anlaşma ankara'da 31 ekim 1992 tarihinde imzalanmıştır.

  türkiye cumhuriyeti hükümeti adina hikmet çetin dişişleri bakani

  kazakistan cumhuriyeti hükümeti adina
  mirzatay coldasbekov
  başbakan yardimcisi
 • amacını "türkiye cumhuriyeti, kazakistan cumhuriyeti ve diğer türk cumhuriyetleri ile türk topluluklarındaki üniversite çağında bulunan gençlerin bir çatı altında türklük bilinci, uluslararası eğitim ve çağdaş bilimin gereklerine göre eğitimlerini sağlamak.

  özellikle demokratik ve laik, çağdaş devlet esaslarına sadık, gelecek yüzyılların ihtiyaçlarına cevap verebilecek seviyede bilgi ve beceri ile donanmış, millî ve manevî değerlere bağlı, hür ve bilimlik düşünce gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, beden, zihin, ruh, ahlâk ve duygu bakımından dengeli şekilde gelişmiş, topluma karşı sorumluluk duygusuna sahip yapıcı ve yaratıcı insanlar yetiştirmektir." olarak belirten kurum.
 • türkiye merkezi ankara bahçelievler'de bulunan e-egitim üniversitesi.

  bütün ders notlari internet üzerindedir, ödevler internet üzerinden teslim edilir, her dersin hocasıyla haftada 1 saat ders sohbeti vakti vardır, hatta vizeler bile internet üzerinden yapılır.vize sınavları testtir. yanlış doğruyu götürmez. her dönem sonunda 2 günlüğüne ankara'da bir sınav merkezinde o dönem alınan derslerin sınavına giririlir. final sinavlari da testtir.
  finaller yıl sonu notunuzu %70'ini oluşturur,
  geriye kalan %30'un %60'ını vizeler, %20sini ödevler ve son %20yide bu haftalık sohbetlere katılım oranınıza göre dersin eğitmeni verir.*
  yani internetten aldığınız alabileceğiniz bütün notlar full* olsa ki bu çok zor bişey değil. finalden 50 almak yeterlidir.

  sistemdeki ders içerikleri* gayet akıcı ve anlaşılır biçimdedir.
  ders eğitmenlerimize sorulan bir soru e-mail aracılığıyla gönderilir ve gün içinde cevap alinir.
  tartışma grupları var, herhangi bir konuda bişeyler yazabiliyorsunuz, bir nevi forum.

  sistemdeki sohbet sistemi, bildiğiniz mirc gibi, hatta explorer üzerinden chat gibi. her dersin ayrı kanalı var, bir de genel sohbet odası var. tahmin ettiğiniz gibi hocalar @*, dersten atma yetkileri var ve özelden konuşmaları görebiliyor. ayrica oldu ya dersi kaçırdınız, ders sohbetleri aylık olarak arşivde bulunmaktadir, ordan ulaşılabiliniyor.

  genel olarak ders içerikleri okunup, eğitmen sohbetleri günü gününe takip edilince, sınavlarıda layıkıyla yaparsanız, finalde bi sorunla karşilaşmaz, paşa paşa dersleri verir, mezun olursunuz.*

  eğer burdaki eğitimi ciddiye alır, güzellikle takip ederseniz, normal üniversite mezunundan bir farkınız olmaz.*

  lisans eğitimini burdan aliyorum, ama yüksek lisans için daha uygundur. hem iş - hem kariyer olayını burdan gayet güzel yapabilirsiniz.