şükela:  tümü | bugün
 • "''sahte çürük raporu'' davasının tutuklu sanıkları arasında bulunan hakim albay ahmet zeki üçok'un tahliyesine karar verildi."
  http://askerhaber.com/…12/albay-ucok-a-tahlİye.html
 • an itibariyle balyoz davasından 16 yıl hapis cezası almıştır.
 • cemaati suçüstü yakaladım

  hava hâkim albay zeki üçok'un askeri yargıtay'da yargılanmasına başlandı.

  hava hâkim albay zeki üçok'un, bazı soruşturmalar sırasında “zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askeri yargıtay'da yargılanmasına başlandı.

  albay üçok’un, bazı soruşturmalarda usule aykırı hareket ettiği, bilirkişi raporlarını dosyaya dâhil etmediği gibi iddiaların yer aldığı iddianamede “makam aracıyla lokanta ve pastaneye gittiği, çocuğunu dershaneden aldırdığı” gibi iddialar da ileri sürüldü. üçok, hakkında açılan davaların sebebinin tsk içinde yaptığı soruşturmalar olduğunu savundu.

  daha önce aynı gerekçeyle genelkurmay askeri mahkemesi’nde yargılanan üçok’un dava dosyasının, askerlik kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle askeri yargıtay’a gönderilmesine karar verilmişti. askeri yargıtay 3. dairesi’nde bugün görülmeye başlanan duruşmaya sanık üçok, avukatları mağdurlar ile avukatları katıldı. askeri yargıtay 3. dairesi başkanı kıdemli albay gürcan gürdal, askerlik kanunu’nda yapılan değişikliğe dikkat çekerek askeri hâkimlerin dava dosyalarının askeri yargıtay’a gönderilerek davanın burada devam edeceğinin yeniden düzenlendiğini ve dosyanın bu nedenle kendilerine geldiğini ifade etti.

  duruşmada yapılan kimlik tespiti sırasında aylı geliri sorulan hâkim albay üçok da hasdal cezaevi'nde tutuklu olduğunu, tutukluluğu nedeniyle maaşının bir kısmını alamadığı için net gelirini bilmediğini, üzerinde gayrimenkul olarak bir arsanın bir bölümünün bulunduğunu kaydetti. duruşmada askeri savcı, üçok hakkındaki 88 sayfalık iddianameyi özetleyerek okudu. iddianamede, albay üçok'un, bazı soruşturmalar sırasında usule aykırı hareket ettiği, mağdur astsubay ali balta'nın avukatıyla uzun süre görüştürülmediği, bir bilirkişinin hazırladığı raporların dosyaya dâhil edilmediği aynı bilirkişiye farklı rapor hazırlatıldığı, bazı şüpheli avukatları hakkında mit müsteşarlığı, ankara barosu ve bazı askeri birliklere yazı yazılması gibi işlemlerin yapıldığı gibi iddialarla “zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullanmak” suçunu işlediği ileri sürüldü. üçok'un, makam aracını özel işleri için kullandığı, makam aracıyla lokanta ve pastaneye gittiği, çocuğunu dershaneden aldırdığı gibi iddialar da yer aldı.

  -“cemaat üyesi tsk mensuplarina soruşturma açtim”-
  iddianamenin okunmasının ardından savunmasını slayt gösterisi eşliğinde yapan albay üçok, savcılığı döneminde pek çok önemli soruşturmayı yürüttüğünü belirtti. üçok'un yürüttüğü soruşturmalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermesi üzerine katılanların avukatları itiraz etti. avukatı mustafa dokumacı’nın, görülen davayla üçok’un anlattığı soruşturmaların ilgisi olmadığını, üçok’un savunmasını hakkındaki iddialarla ilgili yapması gerektiğini söylemesi üzerine salondaki avukatlar arasında kısa bir tartışma yaşandı. mahkeme başkanı gürdal’ın, kimsenin savunmasının kısıtlanamayacağını ve gerekirse bu uyarıyı kendisinin yapacağını belirterek, yeniden söz vermesi üzerine savunmasına devam eden üçok, hakkında bu davanın açılmasının sebebinin özellikle, tsk’da bazı örgütlenmeler, diğer personeli fişlemeleri ve tsk'ya ait bilgi ve belgeleri kaçırdıkları iddiasıyla yürüttüğü soruşturma olduğunu ileri sürdü. davanın temel sebebinin yürüttüğü “karargah evleri” soruşturması olduğunu savunan üçok, soruşturma kapsamında cemaate üye olduğunu söyleyen bazı astsubayların yaptıklarını ortaya çıkardığını öne sürdü.

  -“tehditler geldi, iftiralar atildi”-
  karargah evleri soruşturması nedeniyle hakkında 1 milyondan fazla haber yapıldığını, e-posta adresine girildiğini ve telefonlarının dinlendiğini kaydeden üçok, isminin karalanması için hakkında rusya'dan kadın getirip pazarladığı gibi iddiaların ortaya atıldığını anlattı. yürüttüğü soruşturma nedeniyle birçok tehdit aldığını da anlatan üçok, tehdit e-postalarında kızının öldürüleceğini, böbreklerinin satılacağını, kızının ve eşinin bir “trafik kazasına kurban gideceğini”, kızının ve eşinin sürekli takip edildiğinin belirtildiğini ifade etti.

  -“asil mağdur benim”-
  bu süreçte milli savunma bakanı tarafından “sivil kıyafetli ziyaretçisi geldiği”, “savcı yardımcısıyla birlikte arsa aldığı” iddialarla kırktan fazla soruşturma açıldığını belirten üçok, başına gelen tüm olayların sebebinin yürüttüğü soruşturmalar olduğunu ifade etti. kendisine açılan davayla, yapılmak istenenin, “tsk hakkında fişleme yapan ve tsk'yı ergenekon ile ilişkili göstermek amacıyla sahte emirler üreten astsubayların ifadelerini yok sayarak cemaati aklamak” olduğunu ifade eden üçok, bu astsubayların sahte belge ve dokümanlarına suçüstü yapıldığı, kendisine yöneltilen işkence, hipnoz gibi iftiraların “bu suçların yok sayılmasını amaçladığını” iddia etti. yürüttüğü soruşturmanın ardından hakkında 7 dava açıldığını, 74 suçlama nedeniyle 724 yıl hapis cezası istendiğini belirtti. balyoz davası’nda da 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve 3 yıl 14 gündür tutuklu olduğunu belirten üçok, kendisini davanın mağduru olarak gördüğünü ifade etti.

  bazı soruşturmalar sırasında “zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askeri yargıtay'da hakim karşısına çıkan albay zeki üçok, hakkında kayseri’de yürüttüğü soruşturma nedeniyle iki dava açıldığını belirterek, “ben fetullah gülen cemaatine mensup bazı sivil şahısların, tsk’de bazı personel hakkında bilgiler toplattığını ve tsk personelini fişlediğini tespit ettim” dedi.

  hava hâkim albay zeki üçok'un, bazı soruşturmalar sırasında “zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askeri yargıtay'da yargılanmasına öğleden sonraki oturumda devam edildi. üçok, 67 sayfadan oluşan ve slayt gösterileriyle yaptığı savunmasında, iddianamede kendisine yöneltilen suçlamalara tek tek yanıt verdi. makam aracıyla lokanta, pastane gibi yerlere ve özel mülkiyete konu bir arsaya bakmak için gidildiği iddiasına üçok, “makam aracımla adli ve idari yargıda görevli bazı yargıç ve savcılarla buluşmak amacıyla değişik lokanta ve pastaneye gittim. aynı şekilde kara kuvvetleri komutanlığı askeri hakim ve savcıları ile yemek yemek amacıyla jandarma sosyal tesislerine de gittim. jandarma genel komutanlığı askeri hakim ve savcıları ile yemek yemek üzere jest tesislerine de gittim. eğer benim veya diğer hakim ve savcıların beraber yemek yemek için kendilerine tahsis edilen araçları kullanmalarını suç olarak kabul edersek, kara, hava, deniz komutanlıklarının personelinin piknik gezileri, tayin yemekleri,emeklilik yemekleri vs.gibi bir çok sosyal etkinlik için tahsis ettiği askeri araçları izah edemeyiz. bu konuda devamlı emirler yayınlayan komutanları burada sanık olarak yargılamamız gereklidir” ifadeleriyle yanıt verdi. astsubay ali balta’nın talebi olmamasına rağmen avukat çağırılıp sorgu sırasında hazır bulundurulması ve kayseri’deki soruşturmada şüpheli balta’nın babası ile görüştürülmediği iddialarına yanıt veren üçok, balta’nın avukat talebinin tutanaklarla sabit olduğunu babasının ise görüşme için çağrıldığı halde basın toplantısı yapmayı tercih ettiğini ve görüşmeye gelmediğini kaydetti.

  -hts kayitlarinda 3 aylik süreye tib mahkeme karari istemiyor-
  üçok, soruşturma dosyalarında evrakları dağınık ve sıra verilmediği iddialarına da ise “suç eşyası ve aramalarda el konulan eşyaların emanete alınmayıp naylon poşet içerisinde kalem odasında açıkta bırakılması ise yine benim tutuklanmam nedeniyle kalemde görevli olan arkadaşlarımızın muhtemelen hakkımda idari bir soruşturma beklentisi nedeni ile hiçbir şeye dokunmamalarından kaynaklanmaktadır. sıra numarası almamış olması iddiası ise soruşturma tekniğinden kaynaklanmaktadır. işık evleri ve karargah evleri soruşturmasının birleştirilmeden önce kendi içlerinde ayrı ayrı sıra numaralarına sahiptiler. ancak birleştirme kararı alındıktan sonra bazı karışıklık ve yanlış anlaşılmalara neden olmamak amacıyla soruşturma tekniği gereğince sıra numarası verilmemiştir” diyerek yanıt verdi.

  dinleme ve hts kayıtlarının mahkeme kararı olmadan alındığı iddialarını da değerlendiren üçok, dinleme taleplerine ilişkin mahkeme kararlarını mahkemeye delil olarak sundu. üçok, hts tespitinde tib’in 3 aya kadar olan tespitlerde mahkeme kararı istemediğine ilişkin yazı örneğini mahkemeye vererek, “hts taleplerinde tib iki farklı yöntem uygulamaktadır. eğer savcılık olarak talebiniz üç aylık süreyi geçmiyorsa mahkeme kararı istememektedir. üç aydan fazla süreyi gerektiriyorsa mahkeme kararı istemektedir. iletişimin dinlenmesinde ise, tib mahkeme kararı olmadan kesinlikle askeri savcılıkların talebini yerine getirmemektedir. mutlaka mahkeme kararı istemektedir. savcılığımızda tüm dinleme talepleri için mahkeme kararı almıştır” diye konuştu.

  -cemaati suçüstü yakaladim-
  kendisi hakkında, kayseri’de yürüttüğü soruşturma nedeniyle birisi kayseri 2.ağır ceza mahkemesinde diğeri ise genelkurmay başkanlığı askeri mahkemesinde olmak üzere iki dava açıldığını belirten üçok, savunmasına şöyle devam etti:
  “ben askeri savcı olarak karargah evleri ve işık evleri soruşturmasını yürüten ve ilk defa işık evlerinde yetiştirilerek ağabeylerinin tavsiyesi ile türk silahlı kuvvetlerine girdiklerini söyleyen üç astsubayın kendi iradeleri ile verdikleri ifadeler ile fetullah gülen cemaatine mensup bazı sivil şahısların, kendi cemaatleri mensubu olan ali balta, orhan güleç ve ismail dağ’ı kullanarak, tsk’de bazı personel hakkında alevi sünni, namaz kılanlar kılmayanlar, kadın ve kumar düşkünü gibi bilgiler toplattığını ve tsk personelini fişlediğini tespit ettim. fetullah gülen cemaatine mensup olduğu söylenen bazı sivil şahısların, kendi cemaatleri mensubu olan bazı kişileri kullanarak, komutanlığa ait birtakım emirleri çaldırdıklarını, bu emirleri değiştirip kayseri eşrafına göndererek, tsk ile kayseri halkı arasında husumet yaratmaya çalıştıklarını tespit ettim. işık evlerin de yetiştiğini beyan eden ali balta’yı kullanılarak, hava kuvvetleri komutanlığının doküman yönetim sistemine bazı emirleri izinsiz olarak ve gayri resmi yollardan sokturduklarını ilk defa suçüstü yaparak tespit ettim. işte tam burada, fetullah gülen cemaatinin bazı mensupları devreye girerek, başta balta, güleç ve dağ’ın ifadelerinin yasal yollarla tespit edilmediğini ileri sürerek yok saydırmak amacıyla bu asılsız suçlamalara başlamışlardır.”

  (...)

  http://www.muhalifgazete.com/…sucustu-yakaladim.htm
 • tsk’daki fethullahçıları açıklayacak!

  ahmet zeki üçok, 9 ekim'deki duruşmasında çok önemli açıklamalar yapacağını duyurdu

  hakim albay ahmet zeki üçok 9 ekim'deki duruşmasında 'cemaatin tsk içerisindeki faaliyetlerini, bazı mit görevlilerinin tsk aleyhine hazırladıkları asılsız raporları ve sahte telefon görüşmelerini nasıl ürettiklerini, beşiktaş görevli savcıların; tsk mensubu üst düzey komutanların, gazete genel yayın yönetmenlerinin telefonlarını nasıl gayri yasal yollar ile dinlediklerini belgeleri ile açıklayacağını' duyurdu.

  balyoz davasından 16 yıl hüküm giyen hakim albay ahmet zeki üçok, hasdal cezaevi'nden açık mektup yolladı. kayseri'deki hipnoz davasından yargılanan üçok, 9 ekim 2012 günü saat 09.00'da askeri yargıtay'da da ilk kez hakim karşısına çıkacak. basını ve kamuoyunu 9 ekim'deki duruşmayı izlemeye çağıran üçok, bu duruşmada, “fethullah gülen cemaati’nin tsk içerisindeki faaliyetlerini, milli istihbarat teşkilatı’nın içerisindeki bazı görevlilerin tsk aleyhine hazırladıkları asılsız raporları ve sahte telefon görüşmelerini nasıl ürettiklerini, beşiktaş adliyesi'nde görevli savcıların; tsk mensubu üst düzey komutanların, gazete genel yayın yönetmenlerinin telefonlarını nasıl gayri yasal yollar ile dinlediklerini belgeleri ile açıklayacağını” duyurdu.

  http://www.muhalifgazete.com/…ilari-aciklayacak.htm
 • kendisi lehine verilen 34 ayrı uzman raporuna rağmen, hava kuvvetleri askeri hakimi albay ahmet zeki üçok'a verilen 7.5 yillik hapis cezası, yargıtay 8'inci dairesi tarafindan onaylanmistir.

  (bkz: birileri haysiyet mi dedi)

  http://www.ulusalkanal.com.tr/…ini-onadi-h7681.html
 • "dünün muktedirlerinin çoğu bugün inşa ettikleri cezaevlerindedirler. yarınlarda ise, kimlerin nerelerde olacağını kimseler bilemez. ama insanca yaşamanın nasıl bir şey olduğunu herkes bilir." diye yazmış insan. tamamı için buyurun.
 • odatv'de yayınlanan yazısında aziz yıldırım ve diğer davalar hakkında yazdığı bilgilendirme çok konuşulur. buyrun
 • balyoz davasındaki tahliyelerden hipnoz davası nedeniyle faydalanamayan asker. hipnoz davasından da çıkar ve soruşturmasına devam ederse f tipi cemaat hakkında elle tutulabilen, çekince çorabı sökecek yegane uçlardan birine sahip olması hasebiyle cemaate monte edilecek en esaslı tıpanın müsebbibi olur.
 • en kisa zamanda tahliyesini diledigim hakim albay.
 • türk ordusundaki paralel yapıyı ortaya çıkaran, yine o paralel yapı tarafından hipnoz davası gibi saçmalık ötesi bir dava ile yargılanan ve hala dışarı çıkarılmamaya çalışılan emekli askeri hakim albaydır.

  bir hakime bunu yapan hakimler için ne denebilir bunu henüz bulamadım. avukatı'nın bugünkü basın bildirisi...

  “hava hakim albay (e) ahmet zeki üçok'un cemaate mansup olduğu bilinen kişelerle ilgili yaptığı suç üstü soruşturmasından sonra başına nelerin geldiğini kamuoyu yakın olarak bilmektedir.

  ancak bu kez 1 haftaya yakın bir zaman geçmesine karşın ahmet zeki üçok'un tahliye işlemlerini sonlandırılamamış ve fazladan cezaevinde kalmasına neden olunmuştur.

  ahmet zeki üçok hala cezaevinden çıkamamaktadır. ankara yargıtay başsavcılığından gitmesi gereken evrak yanında kartal 4. ağır ceza mahkemesinden gitmesi gereken evraklar kayseri ağır ceza mahkemesine ulaştığı takdirde mahsup işlemi yapılarak ahmet zeki üçok’un tahliyesi gerçekleşecektir.

  ancak; kartal 4. ağır ceza mahkemesi evrakları gönderdiği halde, yargıtay başsavcılığında bulunan ve kamuoyunda sahte çürük çetesi davası adı verilen davanın dosyasındaki bilgiler bir türlü kayseri ağır ceza mahkemesine ulaşamamakta ve ahmet zeki üçok'un cezaevindeki kalış süresi yasadışı olarak sürmektedir.

  ister istemez acaba burada da bir cemaat parmağı mı var. cemaat hala etkin olduğu noktalarda ahmet zeki üçok’la hesaplaşmasını mı sürdürüyor gibi haklı endişeler taşımaktayım.

  konunun kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini düşündüm.

  saygılarımla...”