şükela:  tümü | bugün
  • istanbulda hala kullanilan ve sehrin osmanlilarin eline gecisinden once kurulmus tek sinagogu...
  • birde hikayesi vardir bu sinagogun cok yillar once bir purim bayrami gecesi dua okunur biter ve herkes cikip evine gitmeye baslar... son kalan gorevlide kapiyi kapatir ve butun tavan coker... dua bittikten hemen sonra oldugu icin kimseye birsey olmaz... bu sebeple istanbullu yahudiler icin purim bayramini bu sinagogda kutlamanin ayri bir anlami vardir
  • restorasyonunun cok da basarili olmadigini dusundugum sinagog. anahtarlari balat'taki butun yahudi ibadethanelerinin gonullu bekcisi konumundaki bayan korindedir. iceri girmek icin bayan korin'in yanbol sinagogunun yanindaki atolyesine gitmeli ve sizi sevmesini saglamalisiniz. yoksa giremezsiniz.
  • sedece hafta içinde, randevuyla ziyaret edilebilen, sebetay sevi nin istanbula geldiğinde vaaz verdiği iddia edilen sinagog.
  • veba salgınlarından önce balat yahudi mezarlığı bu sinagoğun çevresindeymiş. sağlıksız olması nedeniyle kaldırılmış. hala çevredeki evlerin duvarlarında kullanılan mezartaşlarını görebilirsin. (ama bunları saatlerce arayıp da görmenin kimseye bir yararı yoktur, olmamalıdır da)

(bkz: kendimden biliyorum)
  • hafta içi saat 10 30 civarı önceden haber verdiyseniz açılan sinogog. erken giderseniz ya da geç kalırsanız davudi sesli bayan korin den azar işitebilirsiniz. korkmayın.
  • fener kurkcucesme sokaktadir.adini cemaatin goc ettigi ohri sehrinden alir.en son 1992 de restore edilerek hizmete acilmistir.havranin dua kursusu (bkz: teva) bir gemiye benzer.bu konuda iki rivayet vardir.birincisi nuh'un gemisinin adinin teva olmasindan dolayi gemiye benzetildigi ikinciside ispanyol yahudilerini getiren gemiye benzetildigidir.
  • *
    haliç'te, balat yakınlarında 550 yıldan fazla bir süre önce makedonyalı yahudiler tarafından kurulan ahrida sinagogu, 500.yıl kutlamaları için restore edilmiştir. sinagog özellikle gemi pruvası şeklindeki bimah'ı (kürsü) ile bilinmektedir. sadece hafta içi günleri sabahları ziyaret edilmektedir.
  • halka değil salt kendi cemaatine açık olan sinagog.
  • kürkçü çeşme caddesi üzerinde bulunur.

gençler şimdi ''yeaa herkese açık ki hafta içi izin alarak gezebiliyorsun'' diyorsunuz da çalışan insanlar için ''gezme'' günü pazar hadi bilemedin cumartesi-pazar'dır. sen beni o günlerde içeri alma, hafta içi belli saatler arasında, izin alarak gelebilirsin de...

arkadaşım, vergi dairesi ya da noter geziyim demiyorum. 1400lü yıllarda inşa edilmiş ve ülkem sınırlarındaki bir ibadethaneyi, bütün dünyanın sultan ahmet'e elini kolunu sallayarak girebilmesi gibi görmek istiyorum hepsi bu.