şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tahtadan yapilmis olan
    (bkz: greenpeace) (bkz: dogaya ozlem)
  • çok hoştur; bakılası. doğal, kaba, işlenmemiş haliyle, kocaman, kaba saba, yarı hayvan bir yaratığın* zavallı, beceriksiz iyi niyetli çaresizliğindeki* kütüklerin, boynu bükük* yakılmayı beklerken, yontulup*, usta ve zevkli ellerin kullandığı aletlerle işlenerek**, rafine, şık ve soylu biçimlerde ahşap malzemeye* dönüşme* serüveni, oldukça duygusaldır; izlenilesi. (belki de ben fazla duyarlıyım...) çünkü, işlenmemiş* ham güzellik eksiktir* ve acıma duygusu yaratabilir*.
  • ağaçtan yapılmış olan..

hatta haşepin çoğuluymuş kendisi...
  • ısı izolasyonu becerisini taktir ederim, ses geçirgenliği ise tam bir kabiliyet ve hayranım. karadenizin bir köyünde deden kalma 150 küsur yıllık o ahşap evin içinde o küçük pencereden yağmuru izlerken bulmuştum onu. o nedir bilmiyorum aslında. bir ses, şarkı gibi... ama çok daha fazlası. ve yağmur başlar yağmaya, şiddetlenir. evin duvarlarına vurur, akar oluklarından. yağan rahmetin tek tanesi bile tenime değmeden hissederim ıslaklığı. o ahşap evde yaşarım yağmuru ve ruhum ıslanır.
  • "tren gelir, yüzün gelir, hüzün gelir, tutup 'trenler de ahşaptır' deyişim başka neden olacak elbette bundandır, ahşap olanları da ancak ahşap yolcular taşır çünkü. zira ahşap kendinden çok başkasını taşıyandır benim için. o yüzden kıymetlim olan her şeyin bir adı da ahşaptır."

haydar ergülen
  • haşab kelimesinden dilimize geçmiştir
  • her ürüne farklı yakışır. ahşap kaplı dijital kamera bile var. insana kendini daha iyi hissettriyor etrafında ahşap şeyler olması.

http://magma-shop.com/…products/wood-digital-camera
  • yurdumuzda, osmanlı dönemindeki parlak dönemini geride bırakmıştır.
  • kendisi öncelikle anizotoptur. bu özellik sayesinde bir ağacın farklı katmanlarından kesit alındığında çıkan keresteler farklı özellikler gösterebilir ***
    yenilenebilir denen son zamanlarda popüler olan kavramın en önde aktörlerindendir. mukavemet konusuna birazdan geleceğim ama biliniz ki paslanmayan malzeme olsa da beraberinde kullanılan demirin paslanmasına sebep oluyor. paslanan demir de inanır mısın ahşabı koruyor (demirin çürümesi ayrı meseledir efenim).
    şu lisede anlatılan iç içe geçmiş mevsimlik halkalar ağacın taşıyıcılığı ile ilgili bilgileri de bize verebiliyor. arada lifler var onlar da bildiğin selüloz. o da su emiyor zaten.
    reçineli ve yağlı ağaçlar da kurda böceğe karşı dayanıklı ama yangında ilk onlar telef oluyor.
    kimyasal yapısı ise %40-50 sini oluşturan selüloz, %20-30 unu oluşturan lignin ve kalan yüzdeyi tamamlayan reçineler,ekstakt maddeler, o2, h2,demir, silikon, magnezyum, nitrojen,sodyum, potasyum vb... gibi maddelerden oluşuyor. bu lignin denen meret de kısaca ağacı dik tutan şey.
    ağaç çeşitleri de ikiye ayrılıyor. biri yaprakları iğneli ama kendisi yumuşak yapılı olan ağaçlardır. bir diğeri ise yaprakları sert mi sert ama kendisi geniş olan ağaçlardır. bu ikinci kategoriye girenler güçlü ağaçlardır.