şükela:  tümü | bugün
  • ne zaman bir parmağı eksik ve cebinde az para olan bir marangoz görsem içimi bir hüzün kaplar. biriyle dertleştiğimde bana sunta çıktı ustalık bitti demişti. bu biraz da müşteri profilinin ayıbı gibime geliyor. donanımhaber ölücüleri türü yavşaklar nice zanaati tarihe gömdü. gömülmeyenler de sürünüyor. kadir kıymet bilmezlik işte.
  • ne zaman marangoza işim düşse başım ağrıdı...

yarım metrekare mdf'i kesip 2 tarafını yapıştırmaya 40tl istedi, tamam dedim, bu gün yapamam yarın gel hazır olur dedi, tamam dedim, ama 20 lirasını peşin alırım dedi ona da tamam dedim, ertesi gün gittim dükkan kapalı. aradım bu gün açmadım dedi, tartıştım paranı istiyosan bakkaldan al dedi. ben de para mara istemiyorum yarın hazırla gerlip alacağım dedim. 3. gün akşam gittim adam daha hazırlamamıştı ben gidince hazırladı. kısacası svihs
  • katıldığım süper tespit.

ahşap ustalığı da tarihe gömülen meslekler arasına girmiştir.

yerine sunta, mdf vb. materyaller ile çalışan ve kendisine "mobilyacı" diyen kişiler türemiştir. yaptıkları şeylerin tümü dikdörtgenler prizması şeklinde amaçsız dolaplardır.

izleyenler bilir, ezel dizisinde ömer'in babası ahşap ustasıydı ve o dizide de aynı unsurlar işlenmişti.

ahşap sanatında nakış vardır, yeni nesil nakış işlemelerinde ise yapıştırma ya da cnc oyma şeklinde işlem yapılmaktadır.

itiraf edelim, bombok bir çağda dünyaya geldik.

edit: bazı yazarlar ahşap ustası ile mobilya ustasını karıştırmış sanırım. ahşap ustası genellikle kendi çapında sanatını üretir, birileri gelip alır. çok nadiren sipariş alır ancak bunun çok zaman süreceğini hatırlatır. tabi üniversiteli yazarlar bilmez.
  • kendini geliştirememesinden kaynaklanır. fırsat buldukça kitap okusa, mesleki eğitim kurslarına gitse, hat, ebru ve diğer sanat dallarına ilgili olsa para kazanabilir.

lan başka meslek olunca güzel döşüyorduk bunları ama marangozda sırıttı gibi.

neyse goygoyu bırakalım. marangoz dediklerinizi de biliyoruz lan. bugün mdf ile yapılan estetik yoksunu şeyleri önce ahşapla yapıp güzelim ahşabı heba edip "abi bu meşe" diyerek 2 katına iteleyen adamlardı. onlar için değişen bir şey yok. bugün mdf olmasın bunlar yine aynı parayı kazanır. bunlar da zanaat yok el işi var. ahşap sanat ister. bırakalım goygoyu.