şükela:  tümü | bugün
 • sabancı müzesinde uzun süredir yer alan sergi. 11 mart 18'e kadar sabancı müzesinde ziyaret edilebilir. *

  sabancı üniversitesi sakıp sabancı müzesi, akbank’ın desteğiyle ai weiwei’in türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. 12 eylül 2017 - 28 ocak 2018 tarihleri arasında devam etmesi planlanan, ancak 11 mart 2018'e kadar uzatılan sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunuluyor. ai weiwei’in porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor.

  ai weiwei’in porselen yolculuğunun her aşaması sergide sanatçının ikonik çalışmalarıyla temsil ediliyor. sanatçı, günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktarıyor; sanatı izleyiciye çağımızın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

  sergi, ai weiwei’in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor.

  ai weiwei, replika çalışmalarında sahicilik kavramını sorgulayarak, özgün obje ile kopyası arasındaki farkı çürütüyor. bugüne ulaşmış antikaların kalıntıları ışığında, ai weiwei çin ve yunan çömlek bezemeleri ve mısır duvar resimlerinin mantığını uyarlayarak tarih konusunda düşünüyor ve bize çağdaş dünyaya dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

  ai weiwei’in ssm’de gerçekleşecek sergisi, aralarında sanatçının en eski porselen çalışmasının da bulunduğu, porselen alanında kapsamlı seçkisiyle 100’ü aşkın esere ev sahipliği yapacak ve izleyiciye bu özgün sanatçının çalışmalarını keşfedebileceği benzersiz bir ortam sunacak.