şükela:  tümü | bugün
 • aiesec yurt disi staj degisim programina katilabilmek için, geçilmesi gereken ön asama sinavi.

  istediginiz dillerden 50 soruluk testlere tabi tutuluyorsunuz. mesela kisi ingilizce ve almanca dillerinden sinava girmek istemis olabilir, neticede arka arkaya 50 sorudan olusan iki tane test sinavina girer. genelde bu testler, agirlikli olarak dil bilgisi bilginizi sorgular. ingilizce sinavina girmek zorunludur. bunun disinda ne kadar az bilginiz olursa olsun ikinci veya üçüncü veya dördüncü bir dilden sinava girmeye çekinmeyin. toplam puaniniza hiç bir zarari dokunmuyor. sinir bozucu nokta, ingilizceyi ne kadar rahat konusursaniz konusun, dil bilgisi kurallarini tekrar hatirlatmaya zorlamasi.
 • sinavin amaci adi uzerinde elemedir.

  bir suru universite ogrencisi basvurur,cogu ingilizce bilir ,bir sekilde elemek gerekir boylece zor bir sinav yapilir. yoksa o kadar amfi dolusu insandan sinavlar sonucu 10-20 kisi kalmasi normal bisey midir.

  sinava girmeleri icin birinci siniflardaki elemanlar kantin yollarinda gaza getirilir,ne de olsa kariyer bir sinavcik kadar uzaklarindadir, hem de yurtdisi hayalleri vardir, bir suru** paralar verilir , ve gercekten cok super bisey oldugunu dusundugum aiesec in devamliligi saglanir.
 • birden fazla dilden sinava girmenin buyuk avantaj saglayacagi sinavdir. zira, ornegin ingilizceden tum sorulari daha bilseniz aldiginiz puan belirlidir, ikinci dilden alacaginiz puanlar bunun ustune cikar. daha acik olarak anlatmak gerekirse tum ingilizce sorulari yapsaniz alacaginiz puan diyelim 100 puan alirsiniz. ama karsinizdaki sizden daha az ingilizce bilip 80 alsa ve ikinci dil olarak girdigi almancadan alacagi, hala degismediyse, 25 dogrunun uzerine her dogru ona ek puan getirmekte ve sizin maksimum alacaginiz puani rahatlikla gecebilmektedir. sinava girdiginiz kisilerin kontenjani dolduran kisimlarinin bu kisilerden olusmasi durumunda basarisiz olmaniz isten bile degildir.

  (bkz: aiesec)
 • 3 asaması olan, sanıldıgı kadar da zor olmayan on eleme sınavı. sınav detaylarini http://www.aiesec.org/…/students/work-abroad/howto/ buradan bulabirsiniz. bunun dısında sınava universitenizde acılan standlardan veya aiesec subesine giderek kayıt olabilirsiniz. kayıt olmak icin size verilen yaptıgınız stajlarıi, aldıgınız dersleri vs. i soran formu doldurup kayıt ucretini vermeniz yeterlidir. dil sınavı dahil sınav ucreti an itibariyle 50 milyon eger dil sınavından muafsanız 45 milyondur. sınav sonucunuzu internetten dil sınavı, turkce ve ingilizce mulakat puanlarınız ayrı ayrı olmak uzere gorebilirsiniz. yani gayet seffaf durumdadır.

  isin biraz daha detaylarına gelince;

  1. asama yazılı dil sınavıdır. eger birden fazla sınava giricekseniz hepsi aynı gun ustuste yapılır. koc universitesinin toelfi ve bogazicinin "profficiency exam" i da sizi dil sınavından muaf yapmaya yeter. diger universiteler ve okullar icin ayrıntılı bilgiyi aiesec uyesinden alabilirsiniz. dil niye onemlidir? tamamiyle sizin firma ile eslesebilmeniz icin tabiki de. firmalar ve ulkeler belli dilleri zorunlu kılarlar. mesela italyadaki firmalar cok buyuk ihtimalle temel veya orta duzeyde italyanca isteyecektir. sizde bu yoksa italya ile zor eslesirsiniz.

  2. turkce mulakat. turkce mulakatta asıl amac sizin ortaya panter gibi atılmanız, herkezi susturmanız, lider olmanız da degildir. hatta bu sizin icin eksi puandır. turkce mulakat 50 dk. surer. size bir olay verilir ve bunu tartısmanız cozume ulastırmanız gerekir. burada asıl amac cozume ulasmanız degil sizin ne kadar tartıstıgınızı gormektir. gorulmek istenilen sudur: sureyi iyi ayarlıyor musunuz, size yanlıs gelen bir fikre karsı cıkıyor musunuz, karsı cıkıyorsanız nasıl cıkıyorsunuz, fikriniz rededilince nasıl tepki veriyorsunuz, nasıl uzlasıyorsunuz, baskalarının fikrine deger veriyormusunuz gibi. mulakat sonunda 4 ya da 5 kritere gore tam hatırlamıyorum 20 puan uzerinden ayrı ayrı degerlendirilir ve toplam bir puan elde edilir.

  3. ingilizce mulakat, ingilizce hocalar veya anadili ingilizce olan kisiler tarafından yapılır. 10 dakika surer. genel muahabbetten ibarettir.