şükela:  tümü | bugün
  • yapılan açıklamaya göre aihm’nin görevsizlik kararı verdiği başvurudur. daha basit anlatımıyla ‘’ bu dava bizim yetki alanımıza girmiyor.’’ demektir.
  • demek ki neymiş, avrupa bizi kıskanıyor değil, avrupa bizi iplemiyormuş. onlara göre de atı alan üsküdar'ı geçmiş demek.
    lan başka konularda her bok çerçevenize giriyor da bu konu neden girmiyor sayın avrupasına koyduklarım?
    ama suç bunların değil, 15 yıldır hiçbir boka yaramayan ve 16 nisan günü başkaldırmayan muhalefetindir.
  • dikkat et, referandum meşrudur, ya da değildir dememiş. karar vermemiş. iddanın mahkemede görülmesini reddetmiştir.

sebep olarak en basit anlatımıyla; ''bizim görev alanımız değil, bu konuda karar verme yetkimiz olmadığı için davaya da gerek yok'' demiş.
    birazdan ahaber'de ''cehape'ye aihm şoku!'' haberleri çıkmaya başlar.
  • avrupa'nın türkiye'yi iplememesiyle alakası olmayan bir karardır. siz muhalifler olarak akçomarlar gibi herşeyi birbirine karıştırmayın.

hukuk ayrıdır, politika ayrıdır. aihm'in verdiği karar hukukidir, politik değildir. kararda gerekçe olarak da müşteki tarafın dayandırdığı maddenin 'seçim' kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, 'referandum'un bu maddenin kapsamına girmediği söylenmiştir. yani kısaca, referandum yerine seçim olsaydı admissable olabilirdi diyor.

işte mahkemenin gerekçeli kararı

kaldı ki, siyaset açısından bakacak olursak avrupa türkiye'yi bal gibi de önemsiyor, türkiye büyük bir ülke. klasik sözdür, türkiye avrupa'ya, avrupa da türkiye'ye muhtaçtır, birbirlerinden ayrı düşünülemez. fakat tabii ki, türkiye avrupa'ya çok daha muhtaç.

edit: hatta red kararını veren heyette bir türk de varmış.