şükela:  tümü | bugün
 • zaten belliydi ortamlarda uzun süredir konuşuluyordu, al bak senin adamın gol diyo:

  http://www.hurriyet.com.tr/…erandum-karari-40663152

  ancak ben yine resmi ağızdan tekrar edeyim. yarın götüne giyecek donu olmayan radikal sözlük solcuları ülkenin dar boğazlardan geçtiği şu süreçte reza meza diyedursunlar. hani buuu mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili salak saçma iddialar vardı ya. hani yenilen güreşçi hiç zeytinyağına doyamazdı ya aynı tas aynı hamam devam ediyor.

  benim siyasi görüşüm aihm'deki sağduyulu bir takım bürokratın cehapenin önceki dönemlerdeki asılsız iddialarını dikkate alarak dosyayı hiç okumadığı yönünde. ehh ben olsam "o da bişey mi sayın aihm sarayda da altından tuvalet yaptılar" diye başvuran adamı zaten hiç siklemezdim.

  zaten şimdi sahte man belgelerini de bizzat aracı banka kuruluşu yalanlamışken aihm kendini niye zan altında bıraksın ki de mi..

  hiç...
 • dilerseniz hep birlikte chp'nin referandum süreci ile ilgili diğer yirmi yalanını hatırlayalım. çünkü hepiniz balık hafızalısınız ve bizleri sizlerden ayıran şey yalanları kayıt altına almak.

  termodinamiğin sıfırıncı yalanı:
  yalan 0
  (bkz: ekmek için oy isteyip nusr-et'te pirzola gömmek/@fallen lord weber stahlherz)

  'tek adam' yalanı
  yalan 1
  tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek. bir kişi "başkan" seçilecek ve o kişi hem hükümet hem meclis hem de mahkeme olacak.
  gerçek1
  daha güçlü, istikrarlı bir hükümet sistemi kurulacak. yasama, yürütme, yargı birbirinden bağımsız olacak. güçler ayrılığı kurumsallaşacak. bir cumhurbaşkanı en fazla iki dönem görev yapabilecek. siyasette dönüşüm zorunlu olacak.
  meclis'in asıl görevi kanun yapmak olacak.
  askeri mahkemeler kaldırılacak. yargı tamamen sivilleşecek.

  seçim çarpıtması
  yalan 2
  başkan olan kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. o parti belki de senin hiç oy vermediğin/hiç sevmediğin bir parti olacak.
  gerçek 2
  sadece cumhurbaşkanlığına aday olan kişi partisinden ilişiğini kesmek zorunda kalmayacak.
  yürütmenin başı cumhurbaşkanı ile yasamanın merkezi tbmm üyeleri millet tarafından doğrudan seçilecek. iki seçim ayrı sandıklarda aynı gün yapılacak.
  cumhurbaşkanı ve tbmm, egemenliğin sahibi millete bahanesiz ve doğrudan hesap verecek.

  işte chp'nin referandum yalanları ve gerçekler

  yargı yalanı
  yalan 3/9/10
  o partinin genel başkanı hâkimleri atayacak. kanun yapabilecek. meclis'i feshedebilecek. başkan hak hukuk tanımaz, zorba biriyse seni koruyacak hiç kimse olmayacak.
  gerçek 3/9/10
  cumhurbaşkanı, hâkimler ve savcılar kurulu'nun mevcut sistemde olduğu gibi 4 üyesini seçecek.
  meclis'i feshetme yetkisi olmayacak. cumhurbaşkanı ya da meclis erken seçim kararı alırsa her ikisi için de seçim yapılacak.
  cumhurbaşkanı kanun değil kararname çıkarabilecek. meclis istersi kanun çıkararak kararnameleri ortadan kaldırabilecek.

  etkisiz meclis iftirası
  yalan 4
  seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. sözünü kimse dinlemeyecek.
  gerçek 4
  meclis'e şu anda sahip olmadığı haklar gelecek.
  milletvekilleri, tarihinde ilk defa hsk için üye seçme hakkına sahip olacak. kanunları milletvekilleri teklif edecek.

  kuzey kore yalanı
  yalan 5
  almanya, fransa, ingiltere, abd, japonya gibi değil, suriye, libya, mısır, iran, kuzey kore, uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın.
  gerçek 5
  yeni yönetim modeliyle, türkiye kendine özgü bir sisteme kavuşacak. bu sayede türkiye hızla gelişmiş ülkeler sınıfına taşınacak.
  sistemin suriye, iran veya kuzey kore'ye benzer hiçbir yönü bulunmuyor.

  krallık çarpıtması
  yalan 6
  rejim değişecek. sadece adı "cumhuriyet" olacak. gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak. demokrasi kalmayacak.
  gerçek 6
  rejim değil, sistem değişecek. cumhuriyet güçlenecek.
  cumhurbaşkanı halk oyuyla seçildiği için güvenoyu da doğrudan halktan alınacak. böylelikle millet egemenliği tam anlamıyla tesis edilecek.

  yargıdan muaf yalanı
  yalan 7/8
  başkan sokakta bir kişiyi öldürse, 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak. başkan ve yardımcıları ile bakanları yolsuzluk yapsa, yetim hakkı yese dahi 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak.
  gerçek 7/8
  mevcut sistemde cumhurbaşkanı yalnızca vatana ihanetten yargılanabiliyor.
  yeni sistemde cumhurbaşkanının iş ve işlemleri yargı denetimine açılıyor.

  kriz yalanı
  yalan 11/12/13
  tek adam karar verdiğinden belirsizlik hâkim olacak. kimse yatırım yapmaya cesaret edemeyecek. ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek. kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek. asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek. çatışma ve terör artacak.
  gerçek 11/12/13
  artık koalisyonlar, ekonomik krizlere yol açan çok başlılık, siyasi istikrarsızlık, belirsizlik ve bürokratik engeller ortadan kalkacak.
  türkiye'yi ımf gibi kuruluşlara bağımlı kılan krizler tamamen sona erecek.
  türkiye ekonomik, mali, sosyal, kültürel, askeri alanlarda tam bağımsız olacak.

  kontrol yok yalanı
  yalan 14/15
  beş yılda bir sandığa gidip bir başkan bir de onun partisinin çoğunlukta olduğu meclis'i seçeceksin. bir dahaki seçime kadar sana kimse bir şey sormayacak. seçtiğin milletvekili de başkanı kontrol edemeyecek, senin hakkını koruyamayacak.
  gerçek 14/15
  seçimler 5 yılda bir yapılacak. yürütme organı olan cumhurbaşkanı seçildiği an kabinesini belirleyip vakit kaybetmeden icraatlara başlayacak. kısa süreli herhangi bir partiye dahil olsa bile seçmenin oy verdiği parti ve oy verdiği cumhurbaşkanının partisi aynı olmak zorunda değil. cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara denetim ve cezai sorumluluk getirilecek. tıpkı cumhurbaşkanı gibi, soruşturulup gerek görülürse yargılanabilecek. kanun yapma tekeline sahip olan tbmm hem çıkaracağı kanunlarla hem de araştırma, inceleme, yazılı soru ve soruşturma mekanizmalarıyla denetim yetkisini daha etkin kullanacak.

  bakanlık çarpıtması
  yalan 16
  seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını isteyemeyecek, hesap soramayacak. sana hizmet getiremeyecek.
  gerçek 16
  yeni sistemde bakanlar milletvekili olmak zorunda değil. milletvekillerinden bakan seçilirse kişinin vekilliği düşmüş olacak. yeni bakanlar seçimle gelmeyecekleri ve yeniden seçilmek gibi siyasi kaygıları olmayacağı için bölgeler arasında yatırım dengesizlikleri olmayacak.

  parti devleti yalanı
  yalan 17/18
  camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek. buraların hepsi "başkanın partisine" göre düzenlenecek. devlet parti devleti olacak. başkan senin partinden değilse devlet kapısında yerin olmayacak.
  gerçek 17/18
  cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiğinin kesilmemesi o partiye yasama ve yürütme uygulamalarında diğer partilerden farklı kılan bir ayrıcalık tanımayacak. ayrıca yeni sistem 100 bin imza ile hiçbir parti ile ilişiği olmayan birisine de cumhurbaşkanı adayı olma imkanı verecek. yasamanın cami, kışla ve meclis ile ilgili doğrudan uygulama veya yaptırım gerçekleştirebileceği herhangi bir madde bulunmuyor.

  ülke bölünür yalanı
  yalan 19
  başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek.
  gerçek 19
  yeni getirilecek sistemde üniter yapının yerini federal yapının alacağına dair hiçbir değişiklik yok. anayasa değişiklik tartışmalarının en başından beri üniter yapının korunacağı vurgulanıyor.

  padişahlık yalanı
  yalan 20
  başkan, padişahlarda dahi olmayan, atatürk'e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak.
  gerçek 20
  yeni sistemle beraber cumhurbaşkanı hesap verebilir hale gelecek. mevcut sistemde geniş yetkilere sahip ama bu yetkilerine rağmen sorumluluğu bulunmayan cumhurbaşkanı sorumlu hale gelecek.
 • bir kısım orospu çocuğunun algı operasyonu yaptığı durum. aihm usülden reddetmiş şikayeti "bizim sözleşme çerçevemize girmiyor" diye. yani referandumla ilgili bir karar vermemiş. esastan ele almamış. siz de biliyorsunuz yediğiniz bokları ama bok sizin günlük yiyeceğiniz olduğu için sıkıntı yapmıyorsunuz.
  sizlerin o olmayan aklınızın tabanını sikeyim piç kuruları.

  edit: bi de ingiltere'de, almanya'da yaşadığını belirtmiş orospunun fırlattığı. oraların standartlarında yaşayıp burada türkiye' de bizler sikilelim diye evet oyu verdin de mi amın evladı? ulan bi gün siktir ederlerse sizi oralarda sakın buralara gelmeyin, çok fena sikerler olum sizi.

  edit 2: yarrağımın kurma kolu editi de bilmiyor. forum gibi alt alta yazmış durmuş. kanzuk sen anca dürümleri götür, bunları biz çekelim.
 • ozetle aihm ic isin beni ilgilendirmez demis.
 • arkadaşım bana burdan ingilizce artistik yapmayın ben ingiltere ve almanyada yaşıyorum zaten topunuzu donumda sallarım.

  sen adama böyle gelirsen, kendi vatandaşının oyunu hiçe sayıp:

  --- spoiler ---

  the applicant party (chp) complained about the referendum to the commission, beggin' to have it declared invalid. it argued that the commission had breached the law by allowing the ballots without seals. it noted that the requirement to have ballots sealed was to avoid fraudulent voting and pointed out that some envelopes and ballot sheets might have been deposited after being stolen. the commission should have established how many unsealed ballot papers there had been and then have checked their validity. allowing the ballots meant it had been impossible to remedy such irregularities. ıt complained that unlawful and unfair conduct during the referendum process had impaired the legitimacy of the vote and asked the commission to annul the result.

  --- spoiler ---

  özet: "kimi oylara eved yerine tercih mührü basıldı kimilerinde ise mühür yoktu oylar çalındı, bu çaldı.."

  cevap:

  - the commission rejected the party’s manbo djanbo!. its decision was final as no appeal was possible under the constitution.

  yani adam diyor ki kendi ülkende tokadı yedin bi de ben mi ayar vereyim sana. bunu kastediyor.

  şimdi anama küfreden dallama bunun nesini anlamadın.

  (bkz: annem senin babannen yavrum)
 • eee siz avrupa düşmanı değil miydiniz amına koduklarım noldu şimdi bi anda?

  gitmiş kelimeleri de değiştirmiş bizi yiyor yukarıdaki aynı tasmalarını tutanlar gibi sahibine benzemiş bu köpek de.

  bir karar verin amın evlatları ab iyi mi kötü mü?
 • bu lordlar hep mi troll oluyor?
  (bkz: troller kamarası)
 • bu chp nin siklenevek bir yani yokki, bu maldaroglu oldukcada hic olmayacak.