şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: delicatessen)
 • merdivenleri kilim filan kaplıdır ve ayakkabılar daha apartmana girince çıkartılıp yukarı öyle çıkılır.

  (bkz: premodern)
 • bazen ikamet eden kadar misafir olacak olan için de birtakım sorunlar yaşatabilecek apartmandır.
  hoşlanılan kızın sabah "gel kahvaltı yapalım, patatesli yumurta yaptım sana :))" şeklinde smsi üzerine kalkıp gidersiniz mesela, eve giderken kafada kurulan tüm düşünceler, dayısının karısının 3 çocuğuyla birlikte eve gelmesiyle birlikte dağılabilir, kendinizi çocuklarla birlikte halının üzerinde arabalarla oynarken falan bulabilirsiniz.

  ha, direkt dayıdan dayak yiyeni de vardır kuvvetle muhtemel.
 • hayatı ankara ve eskişehirde geçmiş biri olarak öğrenci apartmanı - aile apartmanı karşılaştırması yapmak gerekirse; aile apartmanı öğrenci apartmanından daha gürültülüdür. öğrenci adam çok çok müziğin sesini fazla açar. aile apartmanındaysa hem müzik sesi açılır, televizyon açılır, "aile" çocukları istedikleri gürültüyü yapmakta serbesttir, evde ve merdiven boşluğunda bağırabilirler, koşabilirler, zıplayabilirler, tepinebilirler. onlar çocuk olduğu için her şey mübahtır.
  geleneksel aile yapısına bağlı olarak "aile" apartmanında her bir ailenin genellikle geleni gideni, akrabası, eve giren çıkanı belli değildir. aile apartmanında kafa dinlenmez. ikinci olarak öğrenci ya da bekar çalışan insan daha efendi, daha çekingendir. aile apartmanlarında özellikle de ev sahipleri oturuyorsa havalarından geçilmez, bir tek kendilerinin apartmanda yaşadığını sanırlar, kiracılar mağaradan gelip sonradan apartmana yerleşmiş, daha önce apartman görmemiş gibi davranırlar. hele de emekli bir apartman yöneticisi varsa tadından yenmez. ayakkabısını dışarıda bırakıp tepenizde halı silkeleyen insanlar size apartmanda yaşama adabı öğretmeye kalkışabilirler.
  son olarak öğrenci meraksızdır, ne yapıyorsun, evine kim gelip gidiyor, elindeki market poşetinin içinde ne var gibi hususlar hiç umrunda değildir. oysa aile apartmanı öyle mi? kapınız her çalındığında kim gelmiş diye açıp bakar, gözetler. hayatınıza burnunu sokmak için yanıp tutuşan sapık emekli adamlar ve onların ev kadını, yapacak işi gücü olmayan, hayatının odağına sizi koyan boş beleş karıları vardır.
 • "alt kaltlarda amcalar, halalar yan dairede dede şeklinde dizilen apartman" diye biliyorum ben yanlış mı biliyorum lan yoksa? apartmanı yalan üzerine mi kurmuşlar?
 • bekar komşudan pek haz etmeyen apartmandır. ancak söz konusu bekar kişi dairenin sahibi ise işler değişir...
 • müzik sesinin çok geldiği apartmandır.
 • ismi gibi itici bir apartman çeşidi. duydu mu kaçası geliyor insanın.

  (bkz: aile salonu)
 • gece 22:00'den sonra tül perdelerin ardında, keskin nişancı teyzeler tarafından korunur. bi kadınla girmeye kalkın, çükünüzden vururlar.
 • çocukluk dönemi için candır.

  bütün kapılar açıktır*, bütün mutfaklar apartmandaki çocuklara amadedir. zaten televizyon çocuğu değil tam sokak çocuğusundur, acıktın mı, susadın mı dal bir kapıdan, hızlıdan doyur karnını, iç suyunu, koş oyuna geri. bütün mahalledeki evler için de geçerlidir bu aslında, bazen tek başına yaparsın bu eylemi bazen de bütün mahalle çocukları doluşursun bir eve.

  salçaların ev salçası olduğu, ekmeğe sürüp sürüp yenmeye doyulmadığı dönemdir. offf o salçanın kokusu ve tadı, şöyle tazecik ve anne dilimi* beyaz ekmeğin üstüne elini korkak alıştırmadan bol bol süreceksin, her ısırdığında ağzının etrafına bulaşacak... canım çekti çok fena...

  neyse... aile apartmanı çocukluk dönemimin mihenk taşıdır.
  (bkz: salçalı ekmek)
  (bkz: anneeeaaeeeaaa)
  (bkz: çocukken banyo yapmamak için kaçılacak yerler)