şükela:  tümü | bugün
 • araba reklamlarinda son yillarda daha yaygin olarak vurgulanan, genelde station vagon ve panelvan turunden geni$ ic hacimli ta$itlar icin kullanilan terim ..
 • sahibinden.com'da taksi çıkması bir araç için gördüğüm tanımlama.
 • ailece kullanılan arabadır.
  standart tip aile arabaları: karı koca birlikte kullanıldığı için şöför koltuk ve ayna ayarlarının her binildiğinde değiştirilmesi gereken, koltuklarında yiyecek veya içecek lekesi olan, çocuk küçükse; torpido gözü tarafının her daim minik ayakkabı izleriyle mevsime göre ya tozlu ya çamurlu olduğu, bagajından bebek arabası, baston puset, oyuncak eksik olmayan, koltuklardan birinde çocuk koltuğu olan araba tipidir. arabanın arka camında çocuk isim veya isimleri, arabada prens ya da prenses olduğuna dair yazılar vardır.
  çocuklar genellikle neşelidir, çoğu zaman arkada olurlar, camdan sarkan çeşitleri vardır. arka kapılarda çocuk kilidi önlemi alınmıştır.
  çocuk varsa bu araçlar genellikle daha yavaş seyir halindedir.
  genellikle pop müzik veya radyo açık haldedir.
  ataerkil tip aile arabaları: genellikle doblo benzeri arabalardır. koltuk veya ayna ayarı, çocuk büyüyüp de arabayı kaçıracak yaşa gelinceye kadar değişmez. koltuklardan en az birine bir futbol takımının forması giydirilmiştir. kadın şoför koltuğuna hiç oturmamıştır. bagajda mangal, mangal kömürü, şiş, yelpaze, çıralık odun, kavga için büyük boy odun ve kilim bulunur.
  arka camda kanuni tuğrası yer alır.
  araba hemen her zaman temizdir. çocuklar küçükse şöförün kucağında, biraz büyükse arkada oturur. arkada oturan çocuk size dil çıkartabilir, hareket çekebilir. arkayı ortaladıklarından ani frenlerde ön cama yapışma riskleri yüksektir. çocuklar yaşları ilerledikçe arabada daha eylemsiz bir hal alırlar.
  çocuk kilidine ihtiyaç yoktur, çünkü çocuk zaten arabaya binince kendiliğinden kilitlenir.
  radyo açık olabilir ama en azından bir tane arabesk türü cd, flash vs bulunur.
  hayvansever ailelerde bagajda kedi ve köpek kuru mamaları, su kabı mahiyetinde ekipmanlar ve su bulunur.
 • aile arabası ibaresi, 90'larda renault 9 broadway, tofaş doğan gibi araçlar için kullanılırken, şimdilerde daha çok c segmenti sedanlar için kullanılmaktadır. aynı şekilde o zamanlar bu araçlarla uzun uzun yollar aşılırken, şimdilerde benzer güvenlik donanımlı araçlara kimse sümüğünü de atmıyor. halkın bilinçlenmesinin kanıtlarından biridir bu.
 • iki ve daha fazla çocuk olan ailer için araba (otomobil demek belki daha doğru olabilir) denince mpv tarzı, bagajı geniş, 7 koltuk olabilen araçlar öncelikle akla gelmesi gerekirken üklemizde gereğinden fazla parası olan dahil çok az kişinin hiç aklına getirmesi çok ilginç görünüyor. ama ülkede bir çok ilginç, akıl dışı, tutarsız seçimler yapanların çoğunluğu görüldüğünde bu durum normalleşebiliyor.
 • iki kere perte çıkmış, şasesi 75'lik dede bastonu gibi yamulmuş arabayı böyle mülayim, sesi çıkmayan, vur ensesine al ekmeğini tipinde saf birine kaktırmak isteyen, sırtlan galerici ve alt-satçı cümlesidir.

  kaçarak uzaklaşın.