*

şükela:  tümü | bugün
 • ebeveynlerin istedigi bir$eyin yapilmasi konusundaki israri
 • (bkz: psikolojik baski) (bkz: patates baskisi) (bkz: aile)
 • her dönem gençliğin ailesiyle olan en büyük problemi.sanki onlar hiç yaşamamış gibi bu kötü durumu bizim üzerimizde uygularlar.bazen "bana yaptılar,ben de yapıcam işte" mantığı güdüldüğü de olur. ezik insanın hınc alma modeli
 • aile ile birlikte, ailenin evinde kaliniyorsa o sinirlar icinde ailenin kurallari gecerlidir.haliylen. ya uyulur ya da ayrilinir. iste, o noktadan sonra halen o kurallar birakmaz ise pesinizi baskıdır onun adi. bir de baski olarak nitelenen olaylar yas sinirlari icinde algilama farkliliklari gostermektedir.(yapilacak fazla sey yoktur.)
 • bu baskinin kendini gosterme sekli genel olarak : surekli cep telefonundan aranmak , telefonun sesini kapattirsiniz sonra bir bakarsiniz 8 cevapsiz cagri annenizden , telefonu acarsiniz nerdesin sen kim war yaninda bana oranin telefonunu ver adresi neresi kimlerler sin sorulari birbiri ardina siralanir yuksek bir sesle ve o psikolojik baskiyla dogruyu soyleyeceginiz warsa da sacma yalanlar soylemeye baslarsiniz korkudan , bu tartisma size ancak bir saat kazandirir ama surekli gozunuz telefondadir ve diken ustunde olursunuz sonunda bu psikolojik baski arkadaslar benim ewe gitmem lazim demenize neden olur gece rezil olur .
  surekli evlilik gorucu usulu evlilik ailenin buldugu kisinin daha guvenilir oldugu ele guvenilmedigi kafaniza kakilir evlen evlen evlen denir surekli, disari cikacaginiz zaman sekilden sekile girer bir yalan bulmaya calisirsiniz sizi daha cok yalana iterler ama bunu kabul etmezler , basina birsey gelir gece sokakta dolasma denir ,bana guvenin kiminle gidecegimi ben cok iyi secerim merak etmeyin dersiniz ,basina birsey gelirse biz akrabalara elaleme ne anlatiriz denir , goruldugu gibi onemli olan siz degil elalemin dusundukleridir elalemi mutlu ve tatmin etmektir .
  tabi butun bu baskilar bir sevgili edinmenizi zorlastirir engeller , arkadasinizla gece cikamassiniz cunku surekli diken ustunde acaba saat kacta aramaya baslayacaklar eve gidince ne kavgalar cikacak diye dusunursunuz , sevgilinize karsi sorumlulugunuz wardir ona vakit ayirmalisinizdir , hele bir de gunduz calisiyorsa aksam cikmak zorunda kalirsiniz , ama bunu aileye nasil anlatirsiniz sevgiliniz oldugunu ogrenirlerse baski daha da devlesir .
  sonunda sevgiliye elveda denilir ve aileye karsi kin daha da buyur . sonra da anne baba, kizimiz / oglumuz bize dusman biz ona ne yaptikkiii diyerek duygu somurusu yaparlarr .
 • her genç'in bir dönem ba$ına geldiği,zamanla azalan aileiçi sorun.aile içinde ya$anan olayların tekrar ya$anmaması ya da ya$anılması istenmeyen olayların olmaması için ebeveynler tarafından uygulanan gözetmenlik.
  en sonunda ''siz hiç mi genç olmadınız?''sorusunu sorarsınız,kar$ılığında da ''olduk ama sizin gibi değil,biz uslu,sakin gençlerdik''cevabı gelir.gençlik fotolarına bakıldığı zaman küpeler,uzun saçlar,keçi sakalı görülünce ''vay bee ne kadar uslu bi insanmı$sın yaa''gibi enstantaneleri ya$atan,gerekli fakat ölçülü olması gereken standart ebeveyn hareketlerinin tümü.
 • genç bu baskıya boyun eğip ailenin çizdiği yolda ilerlemeyi tercih edebileceği gibi sırf inat uğruna gerçekte istemediği bir yaşam biçimini de tercih edebilir. ayrıca genç yaşta yapılan kaçış evlilikleri, yanlış okul ve meslek tercihleri gibi olumsuz birçok sonucu olur bu tip baskının.
 • bir de soyle iyi niyetli turden bir aile baskisi mevcuttur: evladin, yegenin, kuzenin, neyse, yasi kac olursa olsun, senden kucuk olan aile bireyinin tercihlerine saygi duymamak, alinan buzdolabindan secilen ese kadar her konuda kabaca bir uslupla "olmasi gerekeni" soylemek, "kendi bilir" diyememek, aman bir cebellesmek, bir elestirmek, karismak, her an bir salaklik yapabilir/yapti psikolojisinde olmak, disariya karsi anlatirken evladinin arkasinda duramamak, sekilden sekile girmek. ebeveynin kendi ezikliginden gelir ve ezik bireyler yetistiren bir tavirdir ne yazik ki. gelecegin ebeveynlerine tavsiye: yapilacak uyariyi tavsiyeyi-neyse, kendi cocugunuz bile olsa kisiligine ve sinirlarina saygi duyarak yapiniz! degil kendiniz onun gururunu kirmak, baskasinin kirmasina da engel olunuz! olunuz ki kendi kararlarini verebilen, ileri gidene "dur" diyebilen, olmadi her cakcuktan etkilenip depresmeyen bir evlat yetistirebilesiniz!
 • insanın kendisine güvenini sıfıra indiren, her şeyin iyisini biz biliriz, sen kendi hayatın için karar alamazsın düşüncesindeki ailenin sürekli çocuklarını tenkit etmesi, yaptıklarını beğenmeme, "niye yaptın" "niye böyle yapmadın" "nie bize sormadın" "niye bize söylemedin" "şöyle yapman gerekirdi" "böyle yapmaman gerekirdi" tarzı yaklaşımları 30'lu yaşlara kadar sürdüğünde sümsük, ezik bir birey olmaya başlar insan. artık kendi fikri yoktur ailesinin her düşüncesine her hareketine karışmasından dolayı artık kendi başına karar vermekten korkmaya başlamıştır insan. özgür ve kendine güven ile yetiştirilmiş birisi çıkar ve alıverir elinden haklarını, yaptıklarını kendine mal eder ve kendi yapamadıklarını da bu sümsük üzerine yıkar. çünkü yırtıcı olmayı, haklı çıkabilmeyi öğrenen birey bu sümsük insanlar üzerine basarak yukarıya çıkmayı başaracak özelliklere sahip yetişmiştir.