• çocukluğumda yanında 1 yıl kaldığım amcam olacak şerefsizi hatırlatan, acı anılarımı deprestiren, acı dolu, dram dolu bir aile modeline sahip komşudur.

hayvan gibi bağıran bir baba, hıçkırıklarla ağlayan bir anne ve çığlık çığlığa bir çocuk. midem ağrıyor ey sözlük, sinirden midem bulanıyor ve gözlerim doluyor bu lanet herif yüzünden. ben çocuğum tanık olmasın diye eşimle en ufak tartışmalı durumu bile 10 takla atarak belli etmemeye çalışırken bu yavşağın çocuğunun gözleri önünde karısını dövmesini ne insanlığa ne babalığa, ne adamlığa sığdıramıyorum. içimden aşağı inip bu herifin ağzını burnunu dağıtasım geliyor ama içimde hep karı koca arasına girmem nedeniyle kötü olmak korkusu var.

allah kimseyi aile içi huzur ile sınamasın. bu ister alkolik ebeveyn olsun, ister sorunlu evlat olsun ister sadakat olsun.

huzur ve sağlık bir insanın elde edebileceği en değerli olgudur.
  • arayın !

asayiş veya 155 başvurusunda kimlik bilgileriniz istenir ve kayıt altına alınır.

burada ise yalnızca sahte ihbarların önüne geçmek için kayıt alınıyor. kolluk kuvvetlerine başvuruyu doğrudan onlar yapıyor ve takip ediyor. eğitimli personeli ve hukukçuları var.

0 212 656 96 96
    0 549 656 96 96

nereden mi öğrendim ?

ağlayan bir kadın sesi duyunca cama çıktım, tam karşımdaki perdeleri açık evden geliyordu sesler. kadraja girdiler. adam kadını göremediğim bir şeyin (herhalde yatak)
    üzerine itti, saç baş dağılmış ağlıyor. ayağım, ayağım... adam kolundan tuttu, hırpalıyordu. ne olur yapma, yapma ne olur.

birden cam döndü adam göz göze geldik, hışımla perdeyi çekti. kadın bir süre sonra sustu. benim içim ezildi. pencerelerimiz karşılıklı idi ama binalarımızın girişleri farklı paralel sokaklara bakıyordu.

ilk anda kendim gideyim dedim. hızlıca kafamda kurmaya çalıştım olabilecekler. tek gitmeli idim, komşulardan kime söylesem, aile işi karışılmaz diyecekti. ya tek gittiğimde fiziksel temas gerekir ise. boş gitmemeli idim, önce bıçağımı düşündüm, ama adamın evine gidiyordum onda da bıçak olacaktı, silahımı düşündüm, sıkıntı çıkar ise evinde vurmuş olacaktım. sonra kadın acaba müdahil olmamı ister miydi. internette seyretmiştim, adam eşini sokakta dövüyordu, biri müdahil oldu ve adamla kavgaya tutuştu. az önce dayak yiyen kadın eşiyle bir olup araya giren adam saldırdılar :)

155'i aramayı düşündüm, sokak düğünlerinde yaptığım gibi, hem ilgisiz, hem de ekşideki gibi px4 olarak kayıt bırakamıyorsunuz. adam ertesi gün karşıma çıkacak, ne karışırsın eşimle olan ilişkime diyecek.

yemek vakti idi. evdekiler sakın karışma ! diye tembihlediler. orada ağlatılan bir kadın olduğunu bile bile oturup yemeğimi yedim. olur böyle evlilikte dediler.

ben telefonumu açmayan ile, mesajıma yanıt vermeyen ile bağımı koparıyorken, insanın şiddet uygulayıp ağlattığı bir kadının tenine dokunabilmesini, kadının da buna razı olmasına, belki de olmak zorunda kalmasını içime sindiremedim.

sakinleşince internette gördüm; aileicisiddeteson.com

onlar da aynı sizin gibi 155 vasıtası ile müdahale ediyorlar ama süreçler düzenlendiği ve takip altında olduğu için hem sizin aramanızdan daha etkili, hem de komşunuz ile muhatap olma zorunda kalmıyorsunuz.
  • "orda olduğunuzu biliyorum! seyredenler hep olur... sokakta adam, allah yarattı demeyip bir tane vurunca, akraba düğünlerinde azarlarken, evde dayak yerken bile... gerçi benim adam, konu komşuya rezil olmayalım diye perdeleri örter, sonra vurur. ama bilirim, en azından sesleri duyarlar. duyarsınız, görürsünüz, üzülürsünüz. ne de olsa siz de bir kalp taşıyorsunuz. belki gece yatarken kocanıza-karınıza, "adam da leyla'ya ne zulmediyor vallahi içim parçalandı," diye dertlenir, benim kaşım gözüm paralanırken parçalanan içiniz için merhamet toplarsınız. aileniz de anlar ki siz çok insaniyetli birisiniz. sonra da insaniyetli insaniyetli zıbarır uyursunuz. ertesi gün uyanırsınız, e sizin de hayat gaileniz var, beni mi düşüneceksiniz? her koyun kendi bacağından. hem ben de kendimi kurtarmanın bir yolunu bulaymışım. niye böyle şeyler sizin başınıza gelmiyor da benimkine geliyor di mi? "sırf baht işi değil, biraz da akıllı olmak lazım!" mesela ben dayak yedim diye karakola gitsem, biriniz şahitliğe gelmezsiniz, niye? e aile meselesi ne olsa, yarın öbür gün ben kocamla iyi olurum, hatta size, "sana ne be, kocam değil mi döver de sever de," bile derim de, siz kötü olursunuz di mi? siz karışmazsınız. bana üzülürsünüz tabii ama taraf tutmazsınız... öyle de bir tutarsınız ki: ben zulüm çekerken susuyorsanız, kocamın tarafındasınız. siz, erkek tarafısınız..."

(bkz: antabus)
    (bkz: seray şahiner)
  • aile meselelerine karışılmaz diye 155 aranmıyor genelde bunun sebebi bence kendileri de yeri gelip eş ve çocuklarını dövdüklerinden karışılmasını istemiyorlar, o hakları (hak mıdır bu erkeğe?) ellerinden alınır yasallaşırsa iyice gerçek anlamda hapis ya da para ya da uzaklaştırma cezaları başlar ise şayet...

ne çığlıklar ne kafayı duvara vurmalar yeri geliyor "insan"cık'tan başka takacak bir lakap bulamıyorum bunlara. eskiden hatırlarım dövmesin diye daha fazla çaktırmadan "aaa müsaitseniz oturmaya geldik bir çaya" deyip yalancı komşu ziyaretleri yapılırdı, kalmadı o komşulardan.

birkaç sene önce gecenin 2'si deli bir ağustos sıcağı, balkon cam vs her yer açık pc'nin başındayım, bir inleme sesi, gülümsedim ne edeceğim, mutluluk sesi dedim. aradan 2 dk. geçmedi 2 yan apartmandan bir amca bir bağrındı bunlara "ayıptır, kapayın bari camınızı" diye. laaa uyuz, kaç kadın dövüldü bu binalardan ne çığlıklar yükseldi de adam olup höyyyt diyemedin buna mı karşı çıkıyorsun?

siz mutlu insan sevmiyorsunuz, sizin ettiğinizi bir başkasına edenle (sürü psikolojisi) mutlu oluyor sizin bulamadığınız mutluluğu başkası yaşadığında "vurun kahpeye" yapıyorsunuz. siz ne ikiyüzlü ruhsuz döllersiniz... bu da aile içi mesele madem öyle niye karışıyorsun? yeni gelindi belki, yeni gelinliği bitince 6 aya kalmaz dayak yiyecek bu kadın o zaman da "ayıp" diyecek misin?
  • ben bu komşuyu tanımıyorum, kadın desen merdivenlerde karşılaştığımda yüzüme bakmaz, selam verdiğimde cevap vermez. dindar bir aile. on adam toplanıp ilahi filan dinliyorlar, maç izlemeye filan tekabül ediyor sanırım bu camiada. aşağı yukarı anladınız durumu. şimdi bu kadın seslere bakılırsa dayak yiyor. polisi aramak istedim, bizimkiler izin vermedi. ne yapsam bilemedim.
  • aile dışına çıktığında şiddet uygulanması gerekendir.
hesabın var mı? giriş yap