• (10 yıl önce)
    - ilk ve ortaöğrenim kitapları bedava olacak (cem uzan)
    - hahahahaaha saçmalığa bak (halk)

(10 yıl sonra)
    - okul kitapları artık ücretli olacak (liberalin biri)
    - ohaaa, yuh! saçmalığa bak (halk)
  • (bkz: aile sigortası vs kanalistanbul/@kahvevotka) yalnız hepsini okumazsanız yanlış anlamış olacaksınız.
  • sosyal bir devletten, hayati boyunca, ihtiyac duydugunda yardim alamamis bir bireyin anlayamadigi yardim turu. daha degisik bir ornekle aciklamak gerekirse; babamin, skypeta yapilan gorusmelerin neden bedava oldugunu anlayamamasi gibi bir durum.

eger biz turkiye cumhuriyeti icin sosyal devlet tanimlamasini yapiyorsak zaten coktan hayat gecirilmesi gereken bir yardim turudur. gelismis sosyal devletlerin cogunda bu ve buna benzer yardim turleri zaten yillardir mevcut. bu bir odul degil, sosyal toplumun gereksinimidir.

devlet, kendi vatandasina ihtiyaci durumunda cesitli kurallar dahilinde yardim etmekle yukumludur zaten. fransa'dan ornek vermek gerekirse, fransa'da degisik basliklar altinda yardim turleri mevcuttur. ornegin, en yoksullar icin (ki genelde bu tanima evsizler girer) turkceye hayatta kalma parasi diye cevirebilecegimiz bir yardim var. aylik 300 euro odeniyor bu yardimi talep eden kisiler icin. cocuklu aileler icin aile yardimi, ev kirasi icin yardim, issizlik yardimi, egitim yardimi vs vs gibi daha bircok yardim, devlet tarafindan saglaniyor. elbetteki bu yardimlari almak icin bircok kural var. hicbirsey sartsiz verilmiyor. her yardim turune gore, o yardimi almak icin gereken sartlara, kisinin haiz olup olmadigi incelenip, o sekilde karar veriliyor. yani buradaki turk ogrencileri bile kira yardimindan yararlanabiliyor.

dolasiyla zaten gecikmis bir hakki, odulmus ya da imkansizmis gibi algilamak, hayati boyunca devleti tarafindan sahip cikilmamis bireyin dogal olarak tuhafina gidiyor.

yani oyle sistemsiz olarak bireylere tektek yardim ederek hicbir sekilde hicbir yere varilmaz. bunu sosyallesmeyi ister chp ister baska bir parti yapsin. yeter ki yapsinlar.

paylasmak guzeldir.
  • yapılmasını gönülden istediğim ancak nasıl yapılacağını çok merak ettiğim olay.
    fena mı yani dar gelirlinin eli para görür ancak bu ülkenin büyük bir kısmı dar gelirli.
    açlık veya yoksulluk sınırlarının altında yaşayan insanlar ortada.eğer bu sigortaya yetecek paraya sahipse bu ülke daha önce neden yapılması düşünülmedi diye çok merak ediyorum.ve sahipsek bu para şuan nelere harcanıyor merak ediyorum.
  • eğer iddialar doğru ise ve gerçekten fol yok yumurta yok iken kayıtları alınıyor ise son derece yanlıştır, ayıptır.hele ki rte'nin ankara'dan konya'ya hızlı trenle gitmek istemesi bile seçim yasaklarına takılırken yapılıyorsa söyleyecek şey bulamıyorum.
    bunu savunacak insanlar varsa elini vicdanına koysun bir düşünsün lütfen.eğer ak parti böyle bir harekete kalkışsaydı günlerce başlık kilit olur muydu olmaz mıydı?
  • sosyal demokrasi ile yönetilen bir devlet icin gerekli olan, kanal istanbul gibi arap seyhlerinin fikirleri düzeyinde ucuk olmayan bir proje idi.

bir ayara da vesile olmustur:

(bkz: 14 ocak 2014 kılıçdaroğlu'nun verdiği ayar)
  • kemal kılıçdaroğlu'nun uzun zamandır bahsettiği proje. yarın maltepe belediyesinde proje hayat bulacakmış. sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • dünyada en çok kurnaz insanın yaşadığı ülke olan türkiye'de bu projenin gerçekleşme ihtimali yoktur, adam gerekirse formalite icabı anasını satar yine bi yolunu bulur o parayı almanın.
  • asgari ücretten maaşı yatan biri olarak onu da iptal ettirip yaptıracağım sigorta. hem çalıştığım yerden ssk parasını alır, hem de devletten alırım diye düşünüyorum , olsa iyi olur bak. resmi işsiz sayısı iki ayda iki katına çıkar o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap