şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aile terapisinde sozu edilen bir terim. aile fertlerinin birbirinden sakladigi buyuk gercekler... bu gercekler veya durum veya olaylar cogu zaman basedilemeyecek derecede incitici oldugu icin saklanirken sagliksiz sistemin surmesine yarar. gavur memlekette "identified patient" diye adlandirilan (ki genelde cocuklardan biri oluyor) aile ferdi sorunlarla ortaya cikmadikca (okul sorunlari, episodlar) sistem surer gider. ornegin, diyelim ki dort kisilik bir ailede erkek cocuklardan buyugu her yil kasim ayinda bir kriz geciriyor. muthis zarar verici davraniyor, yatismak bilmiyor sebebi bulunamiyor. cocuk terapiste goturuluyor. sonradan ortaya cikiyor ki megersem babasi o uc aylikken vefat etmis. annesi kisa sure sonra yeniden evlenmis ve uvey babasinin gercek babasi olmadigi ondan (ve herkesten) saklanmis. yani bu aile sirri anne ve babanin arasinda bir sir ancak cocuklar mutlaka tersligi seziyor. yeni baba ikinci cocugun oz babasi. sir aciklaniyor bol terapili olaylar gelisiyor.
    ve neden kasim ayi? e tabi babasinin oldugu ay. takvim bilinci de varmis cocukta helal olsun. (disclaimer: bu hayal urunu bir ornektir)
  • bazen yaşınız ilerlediğine öğreniyorsunuz, çocukken anlatmıyorlar. kızdığınız birisinin aslında ne zorluklardan, ne acılardan geçtiğini ama nasıl dimdik ayakta kaldığını, yaptığı huysuzlukların sebebini... kişiye saygınız artıyor, her ne kadar ölmüş, gitmiş olsa bile.

çok şahane dizi(ler) de olur bu sırlardan, derinlemesine insanları anlatan, hüzünlü, uzun acıklı bir öykü. şimdi televizyonlarda yok böylesi.

en iyisi ailenin yaşlıları ölüp gitmeden onlardan öğrenmek, ailenizi daha iyi tanımak, tabii ne kadar anlatırlarsa.
  • çok yakında show tv'de yayınlanacağını duyduğum program. reality tarzı sanırım. zaten büyük ihtimalle beş para etmez bir şey olarak gömülüp kalacak türk televizyon tarihi'ne.
  • gerçek kesit oyuncularının takım taklavatı toplayıp şov tivi'ye transfer olduğu izlenimi veren fragmanlara sahip televizyon programı. heyecan veren bölümleri alkislarlayasiyorum.com adresinden takip edilebilir.
    (bkz: coming soon)
  • az once tanitim videosunu gordugum, show tv'nin yayinlayacagi ya da yayinladigi sacma programlara bir kardes gelecegini mujdeleyen programcik.
  • sonuna kadar izlemeye söz verdiğim sabah programımsı. çok iyi yaa.. tiplere bak !
  • bugün kahvaltı sırasında reklamlarını gördüğüm, görmemle birlikte kendi kendime bu ne lan moduna döndüğüm programsı bir şey. belirli bir kesimin ilgisini çekeceğini düşünüyorum ne de olsa reklamlarda kim kime dum dumaydı. hay amk yine aklıma geldi bu sırada, e öyleyse fatmagül'ün suçu ne ya la?
  • bir de bunu gerçek diye yutmamızı bekliyorlar ya... neyse ben bir şey demiyorum.
  • ayben'in kaşar çıktığı program. ben böyle entrika görmedim arkadaş.. o değil de show tv kaç para harcamıştır acaba bu programı yapmak için.. acun bi el at şu işe!