şükela:  tümü | bugün
  • ailenin bütün çocuklarının kız olması nedeniyle gerçekleşebilecek durum. bu şekilde kaybolan muhtemelen yüzlerce soyadı var.

istatistiksel olarak da zamanla ülkedeki herkesin yılmaz, çelik, öztürk ve yüksel olması bekleniyormuş zaten, sadece bir zaman meselesi: https://youtu.be/5p-jdjo7ssq

edit: bunun bilimsel bir açıklaması varmış (bkz: galton watson process)
  • boşver kaybolsun gitsin işte mis gibi. benim pederin en büyük isteklerinden birisi "oğlum soyumuzu devam ettir" şeklindeydi. duyan da kraliyet ailesi sanacak. insanlar neden bu kadar önemsiyor anlamıyorum şu mevzuyu.
  • bir çok erkeğin korkulu rüyası. soyunu devam ettirmek içgüdüsel bir şey. bir arkadaşım vardı, herifin tamı tamına 8 ablası vardı! ama onun erkek çocuğu olmadı, ikinci kızdan sonra pes etti, ben 3 çocuğa bakamam, ki 3.nün erkek olacağı garanti değil, babam kusura bakmasın ama soyadı benden sonra tarihe karışacak derdi...
  • kız çocuğunun bereketi ve feyzini bilmeyen adamın hüznü.

ayrıca bitmeyecek, son bulmayacak ne bir soy var, ne de bir millet. avrupa'yı yerle bir eden attila'nın ailesini gören oldu mu?
  • tek cocuk olan bir erkek olarak pek umurumda olmayan durum. sanki geberdikten sonra bununla ilgili endiselebilecegim.

ulkenin ve bizim kesmin durumu malumken soyu kurutmak en dogrusu.
  • bu şekilde kaybolan soyad sayısı sanıldığı kadar da çok değil, sonuçta dedenizin dedenizin bilmediğiniz bir sürü erkek kardeşi sayesinde, bir çok yerde soyadınız devam ediyor, sizin erkek çocuğunuz olmadı, o zaman bitecek diye bir durum yok.
  • hz. muhammed'in hiç dert etmediği durum zira kendisinin soyu sevgili kızından ilerlemiştir. hatta o dönem böyle bir anlayışa karşı çıkan, henüz tüm aile bireyleri hayattayken hz. fatma'dan olan torunlarının gerçek torun sayılamayacağı yani peygamberin arkasında onun misyonunu manevi anlamda devam ettirebilecek kimsenin olmadığı yönünde görüş belirtenler olmuş.

bir kız evladın o çağda bu denli değerli görülmesi güç odağı ataerkil çöl bedevilerine fazla gelmiş olmalı. halen benzer bir cehaletin kalıntılarıyla yaşıyoruz. sonra da sünnet diye kafa ütülüyoruz. çok dolmuşum ben gidiyorum.
  • asilzadelerden olup saraylarda buyuyen cok kiymetli bir soya sahip turk erkeklerinin kafasini mesgul edebilecek durum.

her evlenen kadin esinin soyadini almasa boyle bir sorun olmaz. nikah biter bitmez sosyal medya hesaplarinda soyadini degistiren kadinlarla dalga gececeginize, kiz cocuklariniza birey olmanin degerini ogretmekle baslayabilirsiniz.
  • benim de böyle bir tanıdığım adam vardı, illa erkek çocuğum olacak; soyum, adım yürüyecek gerekirse boşarım karımı falan diyordu (daha işin genetiğine bile kafası basmayan su katılmamış bir dangalak olduğunu anlamanın ilk adımı). soyadı neydi peki bu kraliyet mensubu haşmetlinin? öztürk, bildiğin 10 kişinin 5 inde olan öztürk yahu soyadı. artık bu derece manasızlığı kaldıramadığım için hıhı evt tmm cnm deyip geçmiştim.