1. hükümetin 11 yeni bakanlık projesi dahilinde kadin ve aileden sorumlu devlet bakanligi kaldırılarak yerine aile ve sosyal politikalar bakanliği kuruluyor.
    kadin ve aile bakanligi altindaki kadin-erkek esitligini saglamakla gorevli tek genel mudurluk olan ksgm de bu yapinin altina konuslandiriliyor.

"boyle bir duzenlemenin sonuclari nereden bakilsa kayiplarla dolu olacak, zaten hergün yeterince kayıp yaşamıyormuşuz gibi..
    ‘kadin politikalari’ iyice kapsam disi kalarak aile veya sosyal hizmetlerin konusu haline gelecek , ksgm’nin yetkisi agir bir burokratik silsile ile karsi karsiya kalacak, bir mektup yazarken bile bircok burokratik katmandan izin alma durumunda kalacak, daraltilmis bir yetki alani ile islevsiz hale getirilecek, vs. vs.

su ana kadar kurulmasi beklenen toplumsal cinsiyet esitligi kurumu kurulmadi, esitlik kurumu kurulmadi, kadin bakanligi kaldiriliyor, ksgm de zayiflatiliyor,

daha guclendirilmis bir icra bakanligina donusmesini ve ksgm nin yapisinin guclendirilmesini beklerken (?) kadin orgutlerinin gorusleri hic alinmadan bir aile ve sosyal hizmetler bakanliginin kurularak ksgm’nin bunun altina gonderilmesi calismalari endise, kaygi ve uzuntu verici."

diyen kadın örgütleri bir eylemlilik planı oluşturmaya çalışmakta olup ivedi bir şekilde aktif katılım gerekmektedir.
  2. kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği adına büyük çabalarla kazanılmış kadın ve ailden sorumlu devlet bakanlığı nın kapatılması ve yerine bu bakanlığın açılması demek; kadın erkek eşitliğinde ve demokraside geriye gidişin bir adımı demektir. kadınlar yalnızca aile içinde değil, sokakta, işyerinde, eğitimde, eğitime erişimde, siyasal yaşama katılımda pek çok türde ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar.

böylesi bir sınırlandırma pek çok alanda etkisini gösterecek, kadın birey olarak görülmeyecek, aşağılanmaya, ayrımcılığa tabi tutulmaya, namus kisvesi altında öldürülmeye, sınırlandırılmaya dahada fazla devam edecektir.
  3. aile kavramı ve bunun kutsallığı bağlamında akp zihniyeti chp zihniyetinden pek farklı sayılmasa da artık bu son girişimde kadın-erkek eşitliği söylemi bile özenle kırpılmış, kesilmiş, kararnamede resmen 1 ya da 2 yerde geçiyor. hepsi bu.

kadın ve aileden sorumlu bakanlık iken kadın için ne yapılıyordu, bunun cevabını hepimiz biliyoruz zaten de bakanlığın adındaki “kadın” kelimesinin kaldırılması meselesinden çok daha derinlikli ve sıkıntılı bir gelecekle karşı karşıyayız. kadını yasa da bile olsa birey olarak görmekten tamamen vazgeçerek aileyi merkeze alan bir sistem geliyor.

kadınları birey yapacak, aileden bağımsızlaştıracak, kadını güçlendirecek sosyal politika ve haklar, aileyi güçlendirmek, aile bütünlüğünü bozmamak, aileyi her ne olursa olsun ayakta tutmak için olan haklar halini almış. sosyal yardım müdürlüğü de bu bakanlığın içine alınmış aileye bütünlüğü korumak adına.. her tür sosyal yardımı yapmak adına..

sosyal hizmeti bir hak değil bir yardım gibi sunacak olan bu sistemde aileye sunulacak her tür hizmet birer yardım, lütuf ve sadaka haline iyiden iyiye dönüşecek. özetle zaten uygulanan şeyler alenen kanuna dönüşmüş oluyor. bu durumda alenen kanun olan şeylerin bir adım öteleri de bizleri bekliyor. mesela gece 12 de sokakta olan kadına bekâret kontrolü bunlardan biri olabilir…

aileler ise sosyal yardımın hedefleri. “sosyal ve kültürel dokudaki aşınmalara karşı aile yapısının ve değerlerinin korunması aile bütünlüğünün korunarak…aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek” olarak belirtiliyor. tanrı kültürel aşınmalardan hepimizi korusun diyorum!

kadının statüsü genel müdürlüğünün görevleri sıralanırken içinde eşit hak ve kadın-erkek eşitliği geçen neredeyse tüm maddeler yok olmuş. ayrıca bakanlık kararnamesinin bütününde kadın kelimesi ve erkek kelimesi yan yana getirilmemiş. dolayısıyla kadın-erkek eşitliği sözü de yok.
    “aile bireylerinin eğitim fırsatlarından eşit olarak yararlanmalarını sağlamak” bölümü de kırpılmış!

yine aile içi şiddet, istismar ve töre cinayetlerini önlemek için aileyi eğitmek görev olarak konulmuş. kadın cinayetlerinden hiç söz edilmemiş. zaten şiddetin öznesi de belli değil. aile içi şiddet diye geçiyor.

ulen ben aile değil kadınım, ben nolucam, benim haklarım nerde? aile olmakta istemiyorum ayrıca. iki gıdım isteğim vardı çocuk yapayım, evlenirim belki çocuk için diye. en az 3 çocuk dedin, çocuk yapmaktan nefret ettirdin, şimdi de zaten inanmadığım aile kurumundan tiksindim. inadına kadınım…
  4. 8 haziran itibarı ile kurulmuştur. şurda 71 kadın örgütünden oluşan eşitlik mekanizmaları platformunun kaleme aldığı basın açıklamasının haberi var.

haberde de altı çizilen bu yeni düzenlemenin götürdüklerini buraya da not düşmekte fayda var:

" böylece;

- kadın bakanlığı tarihe karışmış oldu.

- kadının statüsü genel müdürlüğü (ksgm) ile aile, çocuk, özürlü ve yaşlı hizmetleri ve sosyal yardımlar genel müdürlükleri ile şehit yakınları ve gaziler dairesi, aile ve sosyal politikalar bakanlığı altında toplandı. kadın erkek eşitliğini güçlendirmek konusunda politikalar üretmekle görevli tek resmi mekanizma olan ksgm de bakanlık altında etkisiz ve yetkisiz bir birim haline getirildi.

- "kadının statüsu uzmanlığı" kalkarak ksgm de görev yapacak uzmanların adı aile ve sosyal politikalar uzmanı oldu. böylece üniversitelerde açılmış ve kadın politikaları konusunda uzman yetiştiren kadın çalışmaları bölümleri ve merkezleri de yok sayılmış oldu.

- valilikler bünyesindeki kadın çalışmalarını organize eden kadının statüsü birimleri, il özel idarelerine bağlandı.

- sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu (shçek) kapatıldı, merkez teşkilatı tasfiye edildi, taşra teşkilatı il özel idarelerine bağlandı.

- kadınların bir cins olarak yaşadıkları özgül sorunların yanı sıra, nüfus olarak da yarısını oluşturduğu yaşlılar, engelliler, çocuklar gibi kesimlerin, parasız, nitelikli, erişilebilir, kamusal hizmetlere ulaşım hakkı biraz daha budandı. sosyal hizmetlerde özelleştirmenin önü daha da açıldı; "sosyal hizmet"in, "sosyal sadaka"ya dönüşüm sürecine yeni bir ivme kazandırıldı."

bu da böyle bir anı oldu...

aile ve sosyal politikalar bakanlığı hakkında bilgi verin