şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ey müslüman kız; sana şimdi on şey söyleyeceğim. bunları ezberle ve gereğince hareket et ki, kocanla güzel geçinmeye muvaffak olasın:
    -kocanın sözünü dinleyip kendisine itaat etmelisin.
    -kocanın emrettiği şeyleri yapmalı, yasaklayıp yapma dediği şeyleri de yapmamalısın.
    -hiçbir şeyde kocana isyan ve muhâlefet etmemelisin.
    -üstünü-başını ve evini temiz tutmaya dikkat etmelisin.
    -kocan sana yiyecek ve giyecek ne getirirse onu cân u gönülden kabul etmelisin.
    -kocanın uyuyacağı, yemek yiyeceği, cima edeceği vakitleri iyi tâkip etmelisin. yani bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık hâline getirmişse, o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazır etmelisin. zira açlık insanı ateşlendirir, uykusuzluk da öfkelendirir.
    -görüldüğünde veya kokusu alındığında hoşlanılmayan şeylerden kaçınmalısın ki, kendinden iğrendirip kocanın gözünden düşmeyesin.
    -kocanın malını muhâfaza edip israf ve teleften korumalısın.
    -kocanın îtibârını gözetip onun akrabâ-yı taallukâtına hürmet etmelisin.
    -âile sırrını kimseye ifşâ etmemelisin. eğer emrine isyan edersen kendine kin bağlatırsın, sırrını ifşâ edersen gadr u cefâsından emin olamazsın.
    -kızım, sakın ola ki kocan kederli iken yanında ferah ve neşeli durmayasın, onun ferah ve neşeli vaktinde de keder göstermeyesin!”
    bu kıymetli nasihatleri biraz îzah edecek olursak şunları söyleyebiliriz:

günümüzde ailelerde geçimsizliklerin bir çoğu boşanma ile sonuçlanmaktadır. bu da toplumsal bir yara haline gelmiştir. işte ailelerde huzurun tesisi için bir tesettürlü müslüman anneden kızına tavsiyeler...

islam'da boşanmanın hoş karşılanmadığı hatırlatılarak;
    kızım, evimizden beyaz gelinlikle çıktığın gibi kocanın evinden de beyaz kefenle çıkasın.
    kızım ağzından kan gelse, kızılcık şurubu içtim, diyesin, kocanı şikayet etmeyesin...gibi nasihetler telkin edilmeli kıza.

eşinizin arkadaşları ve tanıdıklarıyla haddinden fazla samimi olmamaya çalışın.
    eşinizin akrabaları ve başkalarıyla görüşmesini engellemeyin. sürekli kısıtlamalar getirerek onu sıkmayın.
    eşinizin yanında asla başka erkekleri överek konuşmayın ve başkalarının başarılarını onun yüzüne vurmayın.

[1] mehmed zihni efendi, meşhur kadınlar, ı, 52-53.
    kaynak: osman nuri topbaş
    kızların eğitim ve terbiyesi
  • bunları acep kendi kızlarına kızılcık şurubu diye yutturabiliyorlar mı?
  • kısaca "ışid'li kadınlar gibi olun" yazıp geçebileceği yerde satırlarca boş yapmış "tesettürlü müslüman anne".

edit: şeriat ve ışid sempatizanlarını ifşalayan tavsiyeler ayrıca. hep söylüyorum, ışid parti kursa bu ülkede %5-10 arası çok rahat alır.
  • düşünmekten aciz, her şeye itaat eden seks köleleri yaratmaya yönelik beyin yıkama girişimi. gerçi hayatlarını böyle olmaya adamış yüz binlerce kadın yaşıyor ülkede.
    şu önerilere uyacak bir kadınla evleneceğinize evde kedi besleyin daha iyi. en azından arada elinizi tırmalar da evinizde aksiyon olur, sıkıntıdan bunalıma girip intihar etmezsiniz.
  • tavsiye görmedim hiç...
    hepsi birer cinsiyetçi dayatmadan ibaret zırvalamadır...
    özetle ;
    kadını “insan” yerine koymaktansa kadına köle rolü reva görme;
    erkeğin her anlamda yetersiz oluşunu (özellikle cinsellik) kadının sineye çekmesini emir buyurma;
    dünyadaki bütün kötülüklerin, barbarlığın, şiddetin sebebi ve faili olan erkeğin zulmüne kadının onurlu bir şekilde karşı çıkmasını dine veya tanrıya karşı çıkılıyormuş gibi manipüle etme;
    erkek egemen toplumda “soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen” kadınlarımıza en nazik tabiriyle hakaretten başka, burada ağzıma almaktan imtina ettiğim s2k zırvalamadan öte bir şey değildir, vesselam.
    edit 1: zırvalamayı yazan erkek ise ben o bahsettiği erkeklerden değilim.
  • sonra neden (bkz: kadın cinayetleri) arttı?

erkeği öl dese ölecek yazmamış. az kalmis ama. yani bi tık sonrası bu.

velev ki müslüman bir insanız. kainatı yaratan allah'ın kadını erkeğe hizmet etmesi için yarattığını nerede okudun, nerede dinledin, kaynağın ne be hey dürzü.
  • hayat kocalara güzel dedirten tavsiyelerdir. merak ediyorum şu çağda kendine 0 değer vererek bunları yapan var mı? varsa basalım nikahı
  • karşılığında bir adet sakallı vaadeden öneriler.
  • cumhuriyet'in kadinlara verdigi haklarin farkinda olmayan sozde dindar kadinlarin tekrar tekrar okumalari gereken tavsiyeler.

bosuna demiyoruz turk kadini ortadogudaki tum kadinlardan fersah fersah otede haklara sahip diye. bizim dallama dinci kadinlar baslarina bir kumas parcasi gecirip, moderniteye sovmeyle antikemalist olmayla dindar olduklarini zannediyorlar.
    daha keserin sapi size donecek firsati bulamadi da o yuzden boyle rahatsiniz dinci kizlar.
    yeminle soyluyorum turk kadini bu zamanki rahatini bir daha bulamaz. her alanda pozitif ayrimcilik sizde, en ufak bir olayda erkegi sikayet etseniz adam hapislerde surunuyor, bosansaniz adamin donuna kadar alabiliyorsunuz, suresiz nafaka ve daha bir suru hak. vallahi bu sartlari bir daha bulamazsiniz ben kadin olsam seriata once ben karsi cikarim.

not: is bu akit tavsiyeleri temelsiz degildir.
    "eğer bir kimseye secde edilmesini emredecek olsaydım, allah, kadınlara karşı erkeğe bir hak verdiği için ona secde etmelerini emrederdim. (ebû dâvûd, nikah, 40; şerhi avnu'l-ma'bûd, 6/177; tirmizî, radâ', 10)".
    saka yapmiyorum su an dincilik yapan kadinlar gercek islamla tanissalar tabanlari gotlerine vurarak kacarlar. cumhuriyet turkiyesiyle iyi kotu bir seviye yakaladik, bunu uc bes baldiri ciplak dincinin fantezilerine kurban etmeyelim. dunyadaki adaletsizliklere hep birlikte karsi cikalim ama medeniyetsizlige prim vermeyelim.
  • isminin sonunda "efendi" olan 19.yüzyılda yaşamış bir canlının açıklamalarıdır. 150 yıl sonra da isminin sonuna ünvan tadında "efendi", "hocaefendi", "hazretleri" konulan sayısız örneği mevcuttur.