şükela:  tümü | bugün soru sor
  • benim bu abim türkiye’de ilk 500’de öss’de odtü bilgisayar, ben ise istanbul psikoloji mezunuyum ailede başarı hikayelerinde hep onun adı geçti, annem başarılı ve benden 3 yaş büyük abimi görünce daha mutlu oldu, ona bakışları bile farklıydı, akrabalar nasıl gidiyor oğlum okul diye ilk onun hatrını sordu, bir şey soracaklarında hep abime sordular ona daha çok saygı duydular, biz sanki üvey evlattık annem babam en çok abimi sevdi biz ise kıskanç bir çocuk olduk, anne babalar lütfen çocuklarınız arasında ayrım yapmayın.
    hiçbir çocuk boşuna abisini ya da kardeşini kıskanmaz yaş 32 durum aynı.
  • işte bu bir dramdir. ben o gruptanim. ailenin son çocuğu daha çok sevilir derler ama anne ve babanın en hevessiz haline denk geliyorlar.
    hep kıyaslanan ve tenkit edilen oluyorsun. arkadaşlarımla aram ailemden daha iyi benim.
    kıskançlık meselesi yapmak değil bu, gerçeği görmek.
    işin garibi onlar hariç tanıdığım herkesle iyi iletişimim var. herkesi sevmem ama sevdiğim insana çok bağlanırım. galiba ailedeki sevgi eksikliğinden.
    zordur daha az sevilen çocuk olmak. iyi çocukluk anıları olmayınca insanın içinde neşe kalmıyor sanırım. mutlu büyümekle ilgili olabilir mutlu olmak.
  • hem tek çocuk olup hemde bunu başaran tek kişi olabilirim :/
  • (bkz: kardeş kıskançlığı)

genelde büyükler küçüğü kıskanır ama duyar kasacak kadar kıskanan küçükler de oluyormuş.
  • tek çocuksanız daha vahim bir durum.
  • daha az sevilenin farkettiği ama anne babanın bu çocuğu farketmediği olay.
  • hello brothers.
  • üzülmeyin büyüdükçe kartlar yeniden dağıtılıyor diyecektim ki, zaten büyümüşler.
    olsun siz yine de üzülmeyin. onlar seviyordur da size yetmiyordur belki de?
    üzülmeyin ya. canım sıkıldı pazar pazar.

şöyle bir şey var bi de. tamam bu doğru olabilir. (genellikle ebeveynler bunu idrak edemez.) ee madem öyle, bu durum da değişmiyor. o halde siz kendinizi değiştirin ve bunu kabullenip hayatınıza devam edin.
  • daha çok sevilenin bu tavra üzüldüğü ama elinden bir şey gelmediği durumdur. anne babalar yapmayın lütfen daha çok sevdiğiniz çocuk aklı erdiğinde daha çok sevildiğinden mutlu olmak yerine daha az sevilen için üzülüyor. sonra kardeşini/abisini korumaya çalışıyor. bu da daha kötü bir hal alıyor. işler iyice sarpa sarıyor.
  • ortanca olmanın bana verdiği yetkiyle diyorum ki ablamın gölgesinde, kardeşimin arkadaşlığında yaşadım. ilgi alanlarım kardeşiminki ile benzerdir mesela, ablamla değil. (bu arada bugün, yani 05.08.2018 pazar günü, kardeşimin doğum günü. doğmasa ne yapardım bilmiyorum, öğretmenim, kılavuzum benim.)

beni daha az seviyorlar mı bilmiyorum ama bir parça ikinci planda kaldığım kesin.