şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir olay.
  • hep dogru olmayandir.
    keza cok basarili olup kardeslerini ezip gecenleri de biliriz.
  • etrafımda bu genellemenin tam tersinin gerçekleştiği tez.
  • başıma bir şey gelmeyecekse;
    ne salak salak genellemeler bunlar ya.
    ilk çocuk her zaman daha başarılıdır. sorumluluk sahibidir. kardeşini büyütür örnek olur.
    abla ise annelik eder. abi ise bir elini kardeşinin sırtına koyar hep.
    adımlarını düşünerek atar. şımarık değildir. paylaşımcıdır.
  • karşı argüman olarak herkes kendi hayatından bir sürü örnek getirebilir buna, ancak mantık itibariyle, özellikle bu jenerasyon için doğru. çünkü ...

1. bu nesil aşağılık kompleksine sahip, kendisini başarısız görüyor,
    2. başarısız olmasının müsebbibi olarak kendi ana babasının cehaletini ve çocuk yetiştirme konusundaki ehliyetsizliğini görüyor,
    3. en öyle olmayacam, onlar cahildi ben alimim, türk pedagojisibu işi çözdü, benim çocuğum einstein olacak diyor. ağzıyla demese bile bunu ruhunda bu var,
    4. kitaplar alınıyor, pedagoglara gidiliyor, söylenenler harfiyen uygulanıyor ve ilk çocuk proje çocuk olarak harcanıyor. akıl verip "evladım yanlış iş yapıyorsunuz, mahvediyorsunuz çocuğu" diyenlere ağız dolusu küfür, hakaret yağdırılıyor,
    5. sonuçta çocuk ya psikopat, ya ruh hastası, veya kekeme olunca, sözkonusu ana baba esas cahilin kendileri olduğunu, doğru bir dünyada kendilerine çocuk yetiştirme ehliyeti verilmeyeceğini anlıyor, ve hiç yapılmamış olması gereken ikinci çocuk saldım çayıra mevlam kayıra büyüyor.
  • aksi durumlara örnekler olsa da büyük çocuk ve küçük çocuk arasındaki yaş farkı az olduğu durumlar için küçük çocuğun büyükle olan farkı kapatmak için daha inatçı ve azimli olması ihtiyacından dolayı ek donanımlar kazanmasını sağlar.

küçük sahip olmak için kazanmalıdır atak durumu yani büyük ise elindekini koruma durumundadır defans işleri yani ve kaçınılmaz olarak karektere ve hayatla mücadeleye de yansıyan durumlara yol açar.