şükela:  tümü | bugün
  • tanım : kendi isteği gereği bunu yapmasına saygı duyduğum fakat istemediği halde sırf ailesi istiyor diye evlenen erkek kişisidir.
  • ailesi istiyor biriyle evlenen erkektir. zamanında keşke ailemin dediği erkek ile evlensem dediği arkadaşlarım oldu. bu ailenin bazı seyleri bilip gördüğüne dair öngörüdür. ama burada asıl önemli olan erkeğin gidip alakasız kadınlarla şansını deneyip ailesinin istediğine razı gelmesidir.
    yani erkek maldır.
  • sırf ailesi istiyor diye kendi hayatını istemediği şekilde yaşayacak erkek ya da kadın, karakteri oturmamış pısırık bir varoştur.
    not: silah zoru, töre ya da ölüm tehditi gibi durumlar hariç.
  • ailesi kabuklu fıstık seviyordur.
  • evlilik başlı başına aile isteği ile olan bir şeydir. sen "ben çok isteyerek evlendim " diyebilirsin ama bilinçaltında ailenin ve çevrenin sana dayattığı evlilik fikrine göre hareket ediyorsun. tüm bunların üzerine bir de alenen ailenin istediği ile evleniyorsan geçmiş olsun
  • bir tanesini tanıyorum.

köyden türbanlı, kendi tabirlerince "ehli namus" bir kız aldılar doğma büyüme istanbullu, öğretmen oğullarına. adam pek istemedi ama ailesine karşı da çıkmadı; gitti, evlendi. iki çocukları var.

kadın 7 yıl evlilikten sonra kocasını aldattı. "karın seni nasıl aldatır, sen erkek değil misin; bizi rezil ettin" diyen ailesi adama yüz çevirdi. çocuklar anayla gitti. adam sik gibi kaldı ortada.

kısmet.
  • erkektir ama birey değildir. birey olamadığı için yurttaş da değildir.
  • yanlış yapmaktadır. sevdiği, tanış olduğu, ahlakı güzel olan kişi ile evlenmelidir.
  • sevip evleniyorsa bir şey diyemem ama ailesi istiyor diye evleniyorsa kişiliği oturmamış bireydir.