şükela:  tümü | bugün
  • - anne sana bir şey söylemek istiyorum.
    + söyle canımın içi
    - anne benim uzun zamandır görüştüğüm ve evlenmek istediğim birisi var.
    + neeee sen babanı bilmiyorsun herhalde, kendini öldürttürecek misin?
    - ama anne furkan’ın şirketi var yurt dışına sürekli ürün satıyor.
    + baştan söylesene kızım şunu ya. tamam babanı ben hallederim.
  • yani siz de daha kendinize uygun kızları bulsanız keşke..
    bu kızları size zorla vermiyorlar.
    ben erkekler şöyle, böyle vs. demiyorum mesela gece gündüz. insanları eleştirmeye kalksan, günlerce durmadan yazacak şey bulursun ama ne gerek var. neden demiyorum, çünkü adamı bana zorla vermiyorlar, benim seçimim. kendi seçtiğim, kendime denk gördüğüm insan hakkında da sabah akşam atıp tutmak benim ayıbım, adamın değil. daha kendinize uygununu bulsaydınız o zaman.
    öyle kız yok diyorsanız da çevreniz kötü. ne insanlar var.
  • ailesinden izin almadan evlenebilen ya da evlenmeden yaşayan kadının haber değeri olduğu için, anlamsız bir tartışma olacaktır.
  • evlenene kadar babasının arkasında kalan kızımız olup, evlendikten sonra kocasının arkasında kalacak olan kadınımızdır.
  • ''beni doğurdun, 9 ay karnında taşırken her yerin ağrıdı. babam yanından ayrılmadı. doğdum. gecelerce uykusuz kaldınız ağlamalarıma. hastalandım gecenin bir vakti acil köşelerinde süründünüz. okula başladım babamın okutmak için bir ölmediği kaldı. beni bugüne kadar büyüttünüz. saçlarınıza aklar düştü benim geleceğim için. ama size kötü bir haberim var. şerefsizin birini büyütmüşsünüz. çünkü sizden izin almadan siktir olup gidiyorum. hakkınızı da helal ederseniz ekime etmezseniz kasıma. hadi selametle.''

bunu demeyen kızdır.
  • yapılması gerekeni yapan kızdır.
  • anne, babanın olurunu alıp onları kayıp etmeden evlenmek için tüm diplomasi kanalları zorlanır öncelikle.

diplomasi diye boşuna demedim bu arada. bir sevgili bulursun, dünyanın en hanım hanımcık, hiç içinde kötülük olmayan, seni seven biri olur. ama anne, baba sirf yabancı diye mesela direk hayır derler, sana o kadar stres, sıkıntı çektirirkler, sonra kızı tanıyıncada kızla 10 numara araları iyi olur, gelin şöyle iyi diye ve senin çektiğin o sıkıntıların hepsi sadece senin yanına kar kalır. ee bir düşünceydinizde karar verseydiniz en başından, ölürmüydünüz.... (bkz: türk ailesinde çocukların diploması öğrenmesi)

öbür taraftan bir çırpıda sirf türk ve modern görüşüler diye düşünerek he olur diyerek okeyledikleri çocuklarının esi cadının teki çıkar, kaltak eşinin başta olmak üzere tüm ailenin ağzından emdiği sütü burnundan getirir, ve o çocuk 1 sene içinde boşanır. hep böyle olur....