şükela:  tümü | bugün
  • amına kodumun salağıdır bu. saati 5 liraya avm'de falan çalışır okulunu da doğru düzgün okuyamaz bu sefer. uzatır 7 seneye. sonra 26 yaşında mezun olur ağlar şirketler 25 yaş altı askerliğini yapmış eleman istiyor diye.

ulan duyan da okumayı pahalı bişey zannedecek. evde kalma da bir zahmet yurtta kalıver. yemeğini de yurdunda veya okul yemekhanesinde ye. kitaplar için kütüphane var zaten. yol parası desen kültürel aktivite desen öğrenci bileti var. sikişmek için de git ormana falan doğal ortamda sikiş eve otele gerek yok. toplam masrafın 350 tl'yi geçmez aq çocuğu. ailenin 350 tl'si bile yoksa öğrenim kredisiyle kendini döndürür okulunu da dört senede bitirirsin. sonra paranı kazanır en güzel yerlerde yemeğini yersin.

hem aileye yük olmak ne demek aq annen baban lan o senin. doğurmuşlar bir zahmet bakacaklar sen işini gücünü kurana kadar. sen de onlar yaşlanınca onlara bakacaksın. anneme yük olmayayım ne demek amk malı. amından çıktın sen o kadının. sana harcamayacak da kime harcayacak oç
  • yurtta kalıp sadece yemekhane fişleriyle yemek yiyip ve sadece aldığı bursla geçinen arkadaşlarım oldu benim. ona rağmen parası yetmediği için ağır şartlarda ve az miktarda paralara çalışmak zorunda kaldı.kendini bilmezlerin embesil diye adlandırdığı gibi okulunu da uzattı evet. peki ne oldu:bir sene uzattı ama babasının gururunu kırmadı giyecek hiçbişeyim yok diye. annesini darlamadı babama söyle param kalmadı diye. dışardan atıp tutmakla ahkam kesmekle olmuyor o işler. annesi babası da engelli ya da hasta da olabilir. geçimini sağlamak zorunda diye bono poro vorocokson denmez öyle.

not: ben de okulumu uzattım ve paşa paşa da çalıştım. hiç de pişman değilim. yine olsun yine uzatır yine çalışırım

edit: subliminal mesajdan gelen rica üzerine: (bkz: #47426313)

muş'ta yardım bekleyen kardeşlerimiz varmış. bi bakıverin
  • yokluk kavramını bilen kişidir, embesil olup olmadığı ise hakkında yorum yapanın kapasitesiyle doğru orantılıdır.

bazıları için eğitim hayatı boyunca ailesinin sponsor olması normalken, bazıları için de gençlik heyecanlarını ve hatta en basit ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere çalışmak zorunda olmak da bir o kadar normaldir.

asıl normal olmayan şuursuzca konuşan ve yazanların gençliğin bir kez yaşandığını anlamaması...
  • hem okuyup hem çalıştım. 2006 yılında bir öğrenci olarak elime ayda 1100 lira geçiyordu. tek başıma ev tuttum. okulu dört senede bitirdim. ayaklarımın üstünde durmanın gururunu yaşadım. ailemin de benimle gurur duyduğunu biliyorum. ayrıca ailemin bana saygı duyduğunu fark ediyorum.

onları mahçup etmedim, zora sokmadım.

bazılarının zoruna giden, en asil duyguların insanıdır.
  • adamdır vesselam. ekmeğini bileğiyle kazanır. şanslı bir yaraktan düşme spermden meydana geleydi çalışırmıydı esas bunu sorgulamak lazım...
  • embesil değil insan gibi insandır.öyle o 5 tl olsa yurt 150tl olsa demekle olmuyor. yaşamayan bilmiyor boş laf yapıyor. evdeki hesap çarşıya uymuyor. yaşadığım yerde merkezde ailesiye oturup ilçeye gelen öğrenciler var otobüs 4 lira günde sadece yol masrafı 8tl. bu insanlar çalışmasında ne yapsın.
    bende öyle olmak isterdim herkes olamıyor malesef ihtiyacı olmayan kimse bu zorluklara katlanmaz. bunu diyen ayda 350 lira ile mi okumuş.
  • sol taşağı bile olamayacağı adama embesil diyen birinin beyanıdır.
  • sen istanbulda ayda 350 lirayla oku sonra gel bir de beni oku