şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ne kadar modern ve genis bir aile olsa da, "bütün kış görüsmedik, azıcık yüzünü görelimler" esliginde bol bol aile saadeti, efendi olalım babanın yanında sigara icmeyelim seansları sırasında nerelere kacacagını bilememe durumları yasatan olay...1 haftadan sonrası bünyeye siddetle zarar verebilir...
  • programı baba tarafından yapılmış tatil görünümlü gün ziyan etmedir o. şöyle ki;

sabah 8 kalk*,
    kahvaltı, sonrasında deniz/havuz,
    öğle yemeği ve uykusu*,
    akabinde deniz/havuz,
    akşam yemeği.

sonrasında ister odanda ister balkonda ister yatağın üstünde otur, farketmez, sana kalmış*. otur da... ama kızdırmamaya dikkat et. gece yarısı olmadan ''geç oldu kızım, kapıyı kilitle'' cümlesi çınlatır kulaklarını*.
    ve dinlemeye başla; ''bu serseri yuvalarının seslerinden de durulmuyor, karpuz kes de yiyelim yavrum, aşağıdaki o yabancı konuşanlar ne dedi sana, zibidinin birini gördüm bizim katta ne işi varsa artık, çerez yok mu kızım, gece yatmazlar, sabah kalkmazlar, tatil dediğin dinlenerek geçer, gençlik böyle ziyan edilmez, bir elde sigara diğer elde bira, dolapta soğuk su var di mi babası, bak gözlerinden uyku akıyor canım kızım, yatsan artık*...

tüm bunlardan sonra istersen uyuma. haksızlık etmemek gerek ama... unutmadan, 18:00 sularında dışarı çıkabilirsin... tek şartla yalnız; birlikte çıkıyoruz: ''beş adım önümden yürü*''...

kim buna tatil dedi? şimdi söylesin bana! bileyletiyorum hemen dişlerimi bak*...
  • super olay. hele ki 18 yas bariyeri asilmis, bir olgunluga ulasilmis, ebeveynler ile adam gibi muhabbet koyulabilmisse.

aileyle gecen yaz kadar eglendigimi hatirlamam ben. gelsin aksamustu 5'te soguk beyaz saraplar, gitsin pederle hatun muhabbetleri.

o sumuklu ergenligin getirdigi asilikten kurtuldugu zaman insan anliyor ki aile dedigin ozunde super bir olgu. hastasiyim; ozledim ikisini de.
  • zaman zaman, kızım kaç gündür kitap okuyosun şöyle bi çevrene bakmıyosun, bak yaşıtların orda ne güzel eğleniyo gitsene yanlarına gibi asla tatil esnasında duymak istemeyeceğiniz lafları duyabileceğiniz ve böylelikle burnunuzdan gelecek bi tatilde olabilir. zira annenin babanın bahsettiği -yaşıtlar- sizden 4 5 yaş küçük olup, şişe çevirmece falan oynamaktadır.ama asla anne ve babaya anlatılamaz bu durum, gel beraber tanışalım hadi gibi cümlelerle sizi sosyalleştirmeye çalışırlar.
  • eğer zamanında yeteri kadar yapılmazsa aileyi kaybettikten sonra çok aranacak eylem.
  • babanın olduğu durumlarda kendinizi dizginlemeniz gereken eylemdir. zira göbeği 50 cm olan bir insana kiraladiginiz yazliga geldigi ilk gün hadi gel plajda voleybol oynayalim denmez, baba yol yorgunlugunu rakisi ve mangaldaki pirzolasiyla atmak ister voleybolla degil. ters bakışlarıda kafi gelmez size, voleybol sonrasi sofraya cagrilirsiniz eliniz kolunuz kum ter içinde yari islak bi halde oturursunuz sofraya baba gene ters bakar siz halen tatil cumhuriyeti kurallarinda yasarsiniz. haa kulaginizdaki küpeyide cıkarmamış olmanız bunun en büyük kanıtıdır. anne ise durumu örtbas etmek için babanın önüne dayar pirzolayi dayar rakıyı birayi.. kışın baba höt dese siz göt demişşinizdir ama tatil olunca ne olmuştur bilinmez bir umursamazlik bir asilik oluşur sizde, elle yemeler kolayi döke döke içmeler kendinizden geçtiginizin farkina varsaniz bile babaya sulu şakalar baş tacınız olur. annenize ha kavga çıktı çıkacak dedirtmekten ızdıraplı günler siz ha dayak yedim yiyecem derken gergin gunler geçirirsiniz. yapmayın aileyle tatile gitmeyin onlar gitsin siz evde oturun...
  • belli bir yaşa (30) geldikten ve özellikle evden ayrıldıktan sonra, bünye anne-baba ve kardeşlerle yapılan tatillere özlem duyuyor. bu nedenle aileyle tatile gitmek gerçekten istenebiliyor.
  • isteseniz de yapamayacak duruma gelmeden önce her fırsatta yapılması gereken eylemdir. huysuzlanmadan yapılmalıdır. sonunda keyif garantisi vardır. çünkü aileniz sizinle birlikte olmaktan öyle mutludur ki siz de çok mutlu olursunuz. sonra onlar siz mutlu olduğunuz için daha da mutlu olurlar ve bu zincirleme mutluluk reaksiyonu artarak devam eder.
  • küçük yaşlarda sıkıcı rutindir ve küçük yaşlarda kalmalı, büyüdükçe azaltılmalıdır.
    her şeyden nem kapan, sabunlarla, dezenfektanlarla dolaşan, kumda oynadığınızı görünce bile yüz ifadesi değişen bir anneniz varsa tatiliniz bomba gibi geçecektir.
    diğer yanda, maceraya ve doğa sporlarına düşkün, sizden daha enerjik babanızın henüz yüzme bile bilmediğiniz yaşlarınızda hiç çekinmeden peşinden sizi de çeşitli tatil aktivitelerine sürüklemesi survivor children vs parents ayarında bir şeyler yaşamanıza neden olacaktır.
    neyse ki yıllar çabuk geçiyor da büyüyoruz. aileyle tatile değil en fazla balkona çıkıyoruz.