şükela:  tümü | bugün
 • sidewinder nato kodlu kısa menzilli havadan havaya füzenin (aam) asıl adı. ilk türevi 1950'lerde üretilmiş, 2007 itibariyle daha uzun yıllar (aim9x) kullanımda kalacağı öngürlmektedir.

  arm konumuna getirildiğinde, pilot, "missile tone" adıyla bilinen rezil ve sürekli bir ses duyar. eskiden bu sesin birden yükselmesi, füzenin hedefe kilitlendiği anlamına gelir ve füze ateşlenirdi. günümüzdeyse aynı ses halen kullanılmakta, ancak hedefe kilitlenme bilgisi hud'dan alınmaktadır.

  ilk versiyonlarının lambalı olduğunu öğrenmek beni oldukça şaşırtmıştı.

  entry birleştirme:
  ----------------------

  1.
  tahminlere göre dünya çapında 270 adet uçak düşürmüştür.

  2.
  (bkz: #11302902)
 • kızılötesi güdümlü bir füzedir. yani, hedefini yaydığı ısıya yönelerek bulur. 1950'li yılların başlarından günümüze değin sürekli geliştirilen bir füze olmuştur. günümüzde kullanılan en güncel aim-9 versiyonu aim-9x'tir. 1978 yılında satışına başlanan aim-9l modeliyle birlikte hedefin sadece arkasından atılma zorunluluğu ortadan kalkmış, füze hedef uçağa her türlü konumdan atılabilir olmuştur. l modelinden sonra geliştirilen m modeline geliştirilmiş bir hedef bulma algoritması, kızılötesi karıştırmanın etkilerini azaltan bir kademe ve daha az gaz çıkaran roket motoru eklenmiştir.

  hem hava-hava, hem de hava-yer görevi yapan uçaklarda bu füze -genelde- bulunur.

  versiyon harfi nato fonetik alfabesine göre söylenir. aim-9l (aim-9 lima), aim-9m (aim-9 mike)...vs gibi.

  askeri jargonda bu füzeye "fox 2 (fox two)" da denir.
 • ilk versiyonlarının lambalı olmasının sebebi füzenin olası bir nükleer patlamadan etkilenme ihtimalini azaltmaktır.
 • aim-4 füzelerinin yetersizliği ve yüksek maliyeti karşısında geliştirilmeye 1950'lerde başlanmıştır.

  ilk deneyimi, f-86 sabreler üzerinde, mig-15 ve mig 17'lere karşı olmuştur. 5km'den biraz daha uzun olan menzili, günümüzde 25km'lere kadar gelebilmiştir. aim-9c modeli istisna olmak üzere, tüm modelleri infrared güdümlüdür. c modeli ise, yarı aktif radar güdümlüdür ki bu yakın muharebe için tasarlanmış bir füzenin hassaslığını düşürmekte ve manevra kabiliyetini uçağınkiyle kısıtlamaktaydı.

  kullanımda olan son modeli aim-9x block ii, hareketli bir infrared kamera, kaska monteli nişangah uyumluluğu, manevra kabiliyetini arttıran itki yönlendirme tvc kabiliyeti ve veri bağlantısı sayesinde atış sonrası kilitlenme özgürlüğü, aim-9x serisinin yenilikleri.
 • türk hava kuvvetleri f-16 ları tarafından düşürülen mi-8 ve mig-23 füzenin x modeli ile düşürülmüştür.
 • air intercept missile-9. neredeyse tüm batı menşeli uçaklar tarafından taşınabildiği için acmi podları bu füzenin geometrisine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. bu sayede acmi podunun bulunduğu istasyonun simetriğinde aim-9 taşındığı durumlarda aerodinamik denge korunmuş olur.
 • (bkz: operation desert storm) sırasında bu füze flarelara takılmamak adına daha sıcak olan hedefi reddetmek üzere programlanmıştı. ancak sovyet yapımı flarelar daha yavaş yanıp çoğu kez hedefin jet motorlarından daha soğuktu. bu nedenle sıcak olan jet değil daha soğuk flare takip ediliyordu.
 • f-18'den ateşlenen aim-9x suriye yakın destek uçağı olan 30 yıllık bir su-22'yi vuramamıştır. f-18 ardından bir amraam ateşlemiş ve uçağı düşürmüştür.