şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün fransız futbolu, dünyanın en önemli futbol ekollerinden biri haline gelmişse bunda en büyük payı olan kişilerin başında gelir. bulgaristan'a elenerek dünya kupası'na katılmayı başaramamış bir takımı, 4 yılda namağlup dünya şampiyonu haline getirmiştir. 2000 avrupa şampiyonluğu da temellerini kendisinin oluşturduğu bu takım ve sistem sayesinde kazanılmıştır. fransa futbolu kendisine çok şey borçludur.
  • 1985-86 sezonunda fenerbahçe'ye elenen bordeaux'nun teknik direktörüydü.
  • fransız futbol kamuoyunda, görevde bulunduğu sürede fransa'yı dünya sıralamasında ikincilikten dokuzunculuğa kadar düşüren raymond domenech'i, ısrarla destekleyen birkaç otoriteden biridir. bunda domenech'in aşırı defansif futbolunun da payı olsa gerek.
  • fransa milli takımını 98'de dünya şampiyonu yapan hoca. aslen maden işçisidir. ginola, cantona ve papin gibi milyarder iş adamlarını takımdan keserek hayatının kumarını oynamış ve aslanlar gibi kazanmıştır... hal ve tavır olarak biraz şenol güneş'e benzer... tıpkı onun gibi medya tarafından yerden yere vurulmuştur... şampiyonluk sonrası gelen barışma tekliflerini ise elinin tersiyle iterek köyüne dönmüştür. karizmayı sonsuza kadar sağlama almıştır böylece... brezilya'yı 3-0 yendikleri final maçının beş dakika sonrasında medyaya istinaden verdiği 'je ne les pardonnerai jamais!' (onları asla bağışlamayacağım) demeci, hem futbol hem de etik tarihlerine geçmiştir çoktan.
  • eric cantona ve david ginola'yı zamanında milli takıma almadığı için yemediği küfür kalmamış, kendi basını tarafından aşağılanmış insandır. defans anlayışlı* bir teknik direktördür. fr 98 öncesi euro 96'da da takımın başında olmuş fakat yarı-finalde penaltılarla elenmiştir.
  • 98 dünya futbol şampiyonasının unutulmaz figürü akademisyen kılıklı teknik direktör. saha kenarında gözlük, pilot kalem, dosya akımının öncüsüdür. futbolda uzun dönem, italya, almanya, arjantin, brezilya, hollanda’nın gölgesinde kalan fransa’ya çağ atlatmıştır.