şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ainuca)
 • kökenleri orta asya olduğu için türklerle akraba oldukları rivayet edilir. yüz hatları japonlara benzer. fakat dalgalı saçları ve erkeklerin gür sakal-bıyıkları ile ayrılırlar ki bu da japonlarda olmayan bir özelliktir. acıdır ki japonların barış zamanında balinalarla birlikte soykırıma uğrattığı ikinci türdür.
 • (bkz: hararaki)
 • japonların "japonya bizim için yaratıldı, güneşi bizim için doğdu" diye özetlenebilecek eski bir sanrılarının tamamen hayal ürünü olduğunun maalesef hüzünlü ama hala canlı kanıtıdır ainular. balıkçılık ve ufak tefek tarımla uğraşan bu ilkel şamanistik inançlara sahip barışçıl halk japon istilasına karşı direnememiş ve katledilmiştir. bir başka katliam mağduru korelilerin aksine ainular neredeyse yeryüzünden silinmiştir.

  ainu ainuca'da insan anlamına gelir. ainular kendilerini insan olarak tanımlamıştır, fazlası değil...
 • mahsul bol gelince tanrilarina ayi kurban eden toplum.
 • günümüzde japonya denen yerde ya$ayan eski bir halk/kavim/millet. bunlar ayı'ları kutsal sayarlardı. çok kıllı bir halk olduklarından bunların bir ayı ile bir kadının çifle$mesinden meydana geldiklerine inanılırmı$. doğal olarak en önemli bayramlarının adıda ayı bayramıymı$. bu bayramlar da bir yavru ayı kurban edilirmi$. bu yavru ayı kurban edilmeden önce anasından alınır ve aino kadınları tarafından beslenirmi$, bayram zamanı ise aino erkekleri tarafından alınarak parçalanır ve yenirmi$. günümüzde bu millete japonya'nın hokkaido adasında rastlamak mümkümmü$.
 • kadınlarının da bıyıklı olduğu toplum.
 • son buzul cagi ni basari ile gecistirmis, jomonlarin devami sanilan kavim. halen o jomonlarin ayilari kutsal kildiklari ve disi ayilari tanrilara kurban etme rituellerini gectigimiz yuzyila degin devam ettirmisler ve son yuzyilda ayilari oldurmekten vazgecmislerdir. buna ragmen, jomonlarin buzul caginda ayilari postlari, kemikleri ve etlerii dolayisi ile tanrilarin kendilerine hediye olarak gonderdigi inanci halen devam etmekte. ainular disi ayinin yavrularini yillar boyu bakip buyutup, diger disileri de ilkbaharda kurban ederek onlarin ruhlarini tekrar tanrilara gonderdiklerine inaniyorlar. ayi oldurme rituelinden gectigimiz asirda vaz gectikleri icin noboribetsu parkinin ayi ile dolu oldugu soyleniyor. japonya gezisine cikmayi dusunenler icin ilginc gelebilir. zira bu sevimli yaratiklar, tursitlere olmadik saklabanligi yapiyormus. ainular bu ayilarin halen insana gelir getirdigi faydali oldugu iddiasinda, zira parki ziyaret etmek isteyen turistler gayet iyi bir meblag karsiliginda parka girebiliyor ve bu sayede ainulara maddi gelir sagliyor.
 • (bkz: ainulindale)
 • kimi kaynaklarda ezo olarak da gecen ve erkeklerinin belli bir yastan sonra sakallarini hic kesmedigi japonlarin atalarini temsil eden halk.

hesabın var mı? giriş yap