• daha şimdi kendileriyle konuştum, haberler anlamsız:
    eğer bileti internetten aldıysanız, bileti aldığınız kredi kartını da check-in esnasında göstermeniz gerekiyor, zorunlu. bunu dönüşte de kesin olarak isteyen 7 ülke var: fas, nepal, afganistan, pakistan, hindistan, kenya bir de şimdi hatırlayamadığım bir ülke daha. bu ülkelerden dönüşte kredi kartınızın orijinali yanınızda olmak zorunda. diğer ülkelerden dönüşte aşağıda yazdığım 1. maddeyi uygulayabilirsiniz.

derseniz ki ben babamın kredi kartıyla, internetten bilet alacağım. 2 seçenek sunuyorlar.
    1- babanız istanbul'daki ofislerine gidip kredi kartını gösterecek, belge neyim bi şeyler alacak, siz onu göstereceksiniz havaalanında.
    2- babanız sizinle check-in noktasına kadar gelecek, kredi kartını gösterip gidecek. ama yukarıda saydığım 7 ülkeden birinden dönüyorsanız, bu seçeneği uygulayamayacaksınız.

(bkz: kesin bilgi, yayalım)*
  • 2009 yılında iş dolayısıyla 35 kişilik bayi kafilemizle birlikte hindistan'a uçarken istanbul-sharjah-coimbatore hattında 2 uçuşunu kullandığımız havayolları şirketidir. istanbul sabiha gökçen'den gece yarısı saat 01.30 civarı uçağa bindik. herkes yerleşti. emniyet kemerlerini bağladı. host ve hostesler rutin açıklamaları yapmak için hazırlanırken bir anda dahili anonstan tüm uçakta "allahüekber allahüekber" sesleri yankılanmaya başladı. gece yarısı zaten yarısı ayakta uyuyan bizler bir anda ayıldık ve herkes birbirine "noluyo lan, noluyooo??" tarzında panik halde sorular sormaya başladı. şirket yetkilileri olarak biz de ilk kez bindiğimiz için şaşkındık. daha sonra duayı sonuna kadar dinledik. meğersem her uçuştan önce yapılan geleneksel bir duaymış bu air arabia'daki. bizim tüm bayiler esas duruşta duanın bitmesini bekledi. dua bitti herkes "amin" dedi. sonra da tabii ki klasik türk geyikleri başladı. " oo abi bu uçak sittin sene düşmez", "eğer düşersek cennette yerimiz garanti", " bu uçak yakıtla değil iman gücüyle uçuyor", "ulan hindistan'a mı götürüyorsunuz bizi öteki dünyaya mı?". uçuşta konfor beklemeyin ama iniş ve kalkışları on numaraydı. rötar da yapmadı.
  • ucaklari istanbul-ankara arasinda bindigim tum thy ucaklarindan daha iyi ama emirates'e alisan bir goz icin basta otobus izlenimi uyandirabiliyor. yeme/icme icin ayrica para oduyorsunuz ama ucagi yeseniz gene de thy ucuslarindan daha ucuza gelir. gunumuz tarifesiyle emirates 1350 dirhem, thy 1050 dirhem iken sozu gecen sirketin biletleri 350 dirhem (eger bir hafta oncesinden bilet almazsaniz 100 dirhem daha pahali oluyor). bu 350 dirhemin 200'u bilet, 150'si vergiler.. (1 dolar = 3.65 dirhem. sabit kur)

kahve 5 dirhem, koca bir sandvic 12 dirhem. duty free servisleri ucuz geldi, ozellikle tutun mamulleri.

sabiha gokcen havaalani'a inmesi disinda bir sikinti yok. oradaki sikinti da havas otobuslerinin tum ucaklarin inmesini bekliyor olmasi zira hala fazla talep yok, koca ucakta 20 kisi vardi.

bu arada, muzik dinlemek veya filmi seyretmek isterseniz yaniniza kulakliginizi alin zira onu bile vermiyorlar =) kulaklik icin de adini bilmedigim tek girisli ama iki cikisli bir aparat da almaniz gerekir, benden baska sesli olarak film izleyen yoktu. emirates'te oldugu gibi herkese ozel bir ekran yok, onun yerine her 5-6 koltuk arasiyla kucuk bir lcd ekran aciliyor, oradan izliyorsunuz.

bagaj konusunda cok hassaslar! 1 kilo fazlaniz cikarsa kilo basi 4 dirhem oduyorsunuz ama kafadan 100 dirhem cezaya ilaveten! degmeyecek esyalari hic zorlamayin. tek bagaj olmasi konusunda da israrlilar ama 30 kiloyu gecmez ise birden fazla bagaji da yedirebiliyorsunuz.

buradan gidisi bilmiyorum ama sharjah'tan gelirken mutlaka ama mutlaka 3 saat oncesinden * orada olun. hint panayiri gibi bir ortam var ve ozellikle is icin gitmis ve donusundeki son vize iptal islemini yaptirmak istiyorsaniz itis kakisa da hazirlikli olun.

faydali bir yapit vesselam..
  • bu hava yolları ile seyahat edecek vatandaşlara sesleniyorum: allahınız varsa o bileti kendi kredi kartınızla alırsınız.
  • birçok defa kullandığım ucuz ve otobüs havası olan havayolu şirketi.

2014-2016 arası kullandığım zamanlarda ikram vermiyorlardı ama 2017 yazında bindiğimde 2 adet baharatlı kurabiyemsi lezzetli bir şey ikram ettiler.

bagaj konusunda sıkı falan demişler ama bana hiç denk gelmedi. kabin içi bagaj hakkı kaç kg bilmiyorum ama ben sırt çantamda en az 10 kg ve el çantamda da 5 kg ile çok bindim.
  • bir haftasonumu mahveden havayolu şirketi

yıllık izin dönüşü pazar akşamı olan kasablanka - istanbul uçuşumu 3 gün öteleyerek çarşambaya almışlar. mecburen tek uygun uçuş olan cumartesi öğleden sonraya, yani 1 gün önceye aldık ve bize 1,5 günlük planımızı kaybettirmiş oldular. bu sırada ödemiş olduğumuz ilave bir günlük araç kiralama ücreti ve otel ücreti de zarar olarak yazılmış oldu.

biletleri aktarırken bagaj haklarını ve yemek seçimlerini de aktarmamışlar. bu yüzden hem bagaj verirken sorun yaşadık hem de uçakta bir sandviç bir su alabilmek için tek tek bütün kabin görevlilerine bir saat dil döküp derdimizi anlatmaya çalıştık. bir saatin sonunda tabi seçtiğimiz yemekler bitmiş olduğu için peynir ekmek vermeyi uygun gördüler.

hem ofis çalışanları hem yer hizmetleri çalışanları hem uçuş çalışanları çok yetersiz ve ilgisiz.
  • sharjah uçarken dahili ekranlarında dua okunan başarılı iniş ve kalkışları olan, yemeklerinin rezil koktuğu, koltuk, cam vs. pislik içinde olduğu havayolu şirketi
  • birlesik arap emirlikleri menseli ortadogu nun ilk ve en buyuk low cost havayolu sirketi http://www.airarabia.com/
    ortadogu, kuzey afrika, orta ve guney asya ve avrupa'ya ucar..

istanbul sabiha dan kazablanka ve sharjah a uygun fiyatlarla 'helal' ucaklarda ucmak mumkundur..ucaklarinda alkol olmayip, kalkislarda besmele cekerler...diger yandan, yemekleri ucuz olup, hostesleri guzeldir..
  • uçtuğum en berbat havayolu. ucuzluğuna diyecek yok. bu ucuzluk mudur ki tam "inişe geçtik" anonsuyla bütün yolcuları çatır çatır cep telefonlarını açmış ve hayatımın dumurunu yaşatmıştırlar bana...
  • son yaptığım colombo - sharjah- istanbul uçuşundan sonra bir daha asla bu firmanın biletini almayacağıma yemin ettim. colomboda 3 saat, sharjahda 17 saat bekledik, karşılığında hiçbir şey almadık. hakkımızı arama yolu bilen varsa yeşillendirsin. airhelp sitesine baktım nasıl olduysa uçak zamanında kalkmış zamanında inmiş gözüküyor.
hesabın var mı? giriş yap