şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanadanın havayolu şirketi. üstelik kanadada tekel. canadian airlines vardı onu da bunlar satın aldılar ve artık ülkede bu şirketten başka havayolu şirketi uçuş yapamıyo. uçakları da pek yeni sayılmazlar nasıl oluyor da uçuyorlar hayret uyandırıyor.
 • air canada kanada'da tekel değildir. jetsgo, westjet gibi firmalar kanada'da gayet iyi fiyatlarla ucuz uçuşlar yapmaktadır. tabi bu firmalar genelde kanada içinde haz verirler. olaya kıtalararası uçuşlar girdi mi air canada, lufthansa ve diğer star alliance firmalari müdahil olurlar. nitekim toronto'dan frankfurt'a gidecekseniz biletinizi air canada'dan alabilirsiniz ancak uçtuğunuz uçak has bi has alman lufthansa uçağıdır, içindekiler de da$ alman hostesleri. air canada, sadece lufthansanin biletlerini kanada'da satmaya yetkilidir ve onlar adına bir nevi acentalık yaparlar. çok rahatlıkla lufthansa- air canada aktarmalı uçuşlar yapabilirsiniz(zira air canada ve lufthansanin sistemleri entegredir) ve bu aktarmalardaki herhangi bir aksama, ya lufthansa'dan kaynaklansın ya da air canada'dan, iki firma da kendi firmalarının sorunuymuş gibi ilgilenirler.

  (bkz: jetsgo)
 • senelerdir beni ve ailemi surundurmus havayolu sirketi. uzayan rotarlarinin ardindan diger bir sehirdeki aktarmamizi kaciracagimizi bildirdigimizde herseyin hallolucagi garantisi verip diger sehirde en az 6 saat bekleten, bavullarimizi kaybeden, iki saniyelik isi kirkbes saatte yapan calisanlara sahiptir. guleryuz, kahkaha bol fakat yapilan is nedir dersek susup kaliyoruz.
 • aircraft company id'si aca olan şirket
 • ikramlarında continental breakfast denilen tatlı ağırlıklı kahvaltı türünü abartmayı başarmış hava yolu şirketi. birlikte çalıştıkları beslenme uzmanları hiç mi hesaplama yapmamaktadır ki bu şirket kahvaltı olarak bi insana havuçlu keki, ananas dilimlerini, meyveli yoğurdu ve portakal suyunu bir arada verebilmektedir. kanatlanıp uçmamız mı beklenmektedir acil durum anında?
 • bir sure once batmak uzereyken kanada devletinin el koymasi uzerine salakca bir celine dion sarkisi reklami ile atilim yapmaya calismis ama bu kadar borcu milyon dolarlik anlasmayla azaltmak gibi sacma bir strateji secmis havayolu sirketi. ucaklari bir hayli kotu, ozellikle uluslararasi ucusta defalarca star alliance(uluslarasi ucus tekelini almak ve sirketi batirtmamak icin tabiki) diye devamli surette lufthansa ucaklari yerine binmek zorunda birakildigimdan, gordugum en kotu servis veren havayolu sirketlerinden biri, ucaklarinin kanat kisimlarinda pasli kisimlari olan, koltuklari bozuk, mecburiyet hava yollari ismini taktigimiz yegane sirket.
 • benim gördüğüm hostesleri genelde 50 yaslarında kisa boylu ve zayıf kadinlardir, hayir sen otur ben dagitayim caylari , meyve sularini diyesiniz gelir.
 • (bkz: aeroplan)
 • vince carter'a bir kanada takımı olan toronto raptors'da oynarken takılan lakap. kendisi daha çok yerde değil de havada asılı dururken görüldüğü için bu lakabı hak etmiştir.