şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kore'nin havayolu sirketi. dunyanin tek 1 star airline rutbeli sirketi. bu da bir ozellik olsa gerek.
 • dünyanın en kötü havayolu şirketi olmasıyla ilgili haberleri gördükten sonra araştırdım ki, 1955'te kurulmuş olan şirketin şu ana kadar ki tek websitesi geçtiğimiz hafta oluşturulmuş. linki de burada

  http://www.airkoryo.com.kp/en/company/history

  bundan önce facebooktaki sayfalarından idare ediyorlarmış.
 • business insider'ın en dandik 20 havayolu şirketi listesine 5. sıradan giriş yapan havayolu şirketi.

  http://www.businessinsider.com/…economy-2013-5?op=1

  uçuş esnasında devrim marşlarının çalınması muhteşem ama...
 • 1955 yılında chosonminhang adı ile kurulan, 1993 de adı air koryo olarak değiştirilen kuzey kore'nin bayrak taşıyıcı havayolu.

  malum nedenlerden dolayı filosundaki 20'ye yakın uçağın hepsi rus yapımıdır ve ağırlıkla çin'e ve rusya'ya seferleri vardır.

  dünyanın en kötü havayolu şirketi zımbırtısı skytrax websitesine aittir. aslında genel olarak müşteri memnuniyeti açısından sınıfta kalmış bir havayoludur.

  air koryo'nun 60 yıllık tarihinde sadece bir tane ölüm/yaralanmalı kazası mevcuttur.
 • air koryo pyongyang, sünen-guyok merkezli, kuzey kore devletinin ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. sunan uluslararası havalimanı (iata: fnj) tabanlıdır ve uluslararası olarak asya ve avrupa'daki noktalara tarifeli ve charter hizmetleri ile çalışmaktadır.

  air koryo'nun pekin, shenyang, makao, bangkok, toronto, berlin, moskova'nın yanı sıra hong kong, kuala lumpur, singapur, tokyo, taipei, habarovsk ve vladivostok'da satış acenteleri ofisleri bulunmaktadır.

  tarihi
  air koryo, sokao adı altında moskova ile kuzey kore'yi birbirine bağlamak için sovyet-kuzey kore ortaklığında 1950 yılında kurulmuştur. uçuş hizmetleri, kore savaşı sırasında askıya alındı, 1953 yılında devam etti. mevcut havayolu 1954 yılında kuruldu, 21 eylül 1955 tarihinde faaliyete başladı ve kore sivil havacılık idaresi denetimi altına alındı. lisunov li-2, antonov an-2 ve ılyushin ıl-12 uçakları ile faaliyetlerine başladı. ılyushin ıl-14 ve ılyushin ıl-18 türbopropları 1960'larda filosuna eklendi.

  1975 yılında başlayan ilk tupolev tu-154 uçaklar, pyongyang'dan prag'a ve doğu berlin - moskova arası uçuşlar için filoya dahil edildi. tu-154, tu-134s ve an-24s ile birlikte alınan uçaklar yurtiçi hizmetlerini başlatmak üzere air koryo'ya teslim edildi.

  tu-154 filosu, 1980'lerin başında arttı ve ilk kez moskova'ya doğrudan kesintisiz uçuş sunabilmesini sağlayan ilk ılyushin ıl-62'ler 1982 yılında teslim edildi. bu dönemde, sofya ve belgrad'a uçuş hedefleri vardı. ancak, mevcut avrupa havacılık kuralları altında uluslararası güvenlik standartları bulunmadığı için air koryo uçaklarının, sözleşme kuralları çerçevesinde herhangi bir avrupa havaalanına inmesi yasaklandı.

  soğuk savaş ve avrupa'da komünizmin çöküşü sonunda sunulan uluslararası uçuların sayısında büyük bir azalma görülmüştür. caak 1993 yılında air koryo oldu. ayrıca 1993 yılında air koryo, çin ve rusya hedefleri için ekstra kargo taşımak üzere 3 ılyushin ıl-76 tipi kargo uçağı sipariş etti. air koryo uçakları son zamanlarda yaşlanarak, iki yeni tupolev tu-204 uçağı satın alındı. air koryo filosunu modernize etmeye başlamıştır. yeni tu-204 modelleri sayesinde air koryo ile avrupa'ya uçmak mümkün olacaktır.

  air koryo eylül 2009'da tu-204-300 ve tupolev tu-204-100 uçaklarının bir başka örneklerini siparişini tercih etti. bu uçaklar, mevcut filosunda bulunan yaşlı uçaklarla değiştirilecektir. air koryo yaşlanan diğer tu-134 ve an-24 uçaklarının yerine sukhoi superjet 100 uçkları için olası siparişler üzerinde görüşmeler yapmaktadır.

  air koryo 210 koltuk ile donatılmış iki adet tupolev tu-204-100b uçağını alacaktır.

  30 mart 2010 günü, air koryo iki adet tu-204 uçakları sayesinde batı avrupa'ya olan uçuşları avrupa kara listesinden kaldırıldı. ama yine de, air koryo'nun genel olarak avrupa'ya uçuşları hâlâ yasaktır.

  2011 yılında air koryo, kuala lumpur ve kuveyt city'e uçuş hizmetleri başlamıştır. tupolev tu-204 uçakları tarafından haftalık olarak uçuşlar düzenlenmektedir. uçuşlar yıl boyunca sürmektedir.

  sanayi değerlendirmesi
  skytrax havayolu derecelendirme hizmetlerine göre, dünya çapındaki tüm taşıyıcılar arasında air koryo, dünyadaki tek yıldızlı puan alan havayoludur. buna rağmen kuzey kore'nin tek hava yolu olmasına rağmen pek çok yolcu air koryo'dan memnun olduklarını ifade etmiştir.

  güney kore uçuşları
  kuzey kore ve güney kore arasında ilk düzenli charter seferleri 2003 yılında başlamıştır.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/air_koryo

  web sitesi için; http://www.airkoryo.org/

  bu da bir haber; http://www.telegraph.co.uk/…rlds-worst-airline.html
 • business class'ı şöyleymiş: https://www.youtube.com/watch?v=scjhau1i8fq
 • oldukça eski uçaklardan oluşan bir filosu olmasına karşın çok düşük bir kaza oranıyla çalışan bir havayolu şirketidir aman nazar değmesin.
 • batılılar sırf kuzey kore havayolu diye boklamış ama gayet iyidir . pegasus'dan 10 kat iyi.