• orta dünya sevdalıları için mükemmel bir seyirlik oluşturan vidyo.

ağzından salyalar akıtarak izlemek isteyenler için:

http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=klwvy9nftkk

edit: daha önceden air new zealand orta dünya temalı reklam filmi başlığı açılmış bu video hakkında. aramaya inanıyorum ama bunu bulamamış/görememiştim. bir hatamız olduysa affola...
  • sadece bir reklam filmi değil, yeni zelanda kültür bakanlığı iş geliştirme ekibinin 10 yıl sonra en sonunda uyanıp orta dünya ile ülkelerini tanıtma kampanyalarının küçük bir bölümüdür. popüler kültürü iyi yöneten turizmi iyi yönetir, turizmi iyi yöneten dünyayı yönetir diye bir laf yumurtlayabilirim konu ile ilgili. ayrıca bakınız amerika ve hollywood. yine ayrıca yeni zelanda ile ilgili bunun haricinde pek çok turistik geziler, bunlarla ilgili reklamlar şu sıra dünyada dönmektedir.

herşeye bok atma timini gördüm arada. hayattan bu kadar sıkılmaya gerek yok bence. bu kadar büyük bir kozu kullanmasın mı yeni zelanda ne yapsın. türkiye'nin yaptığı gibi koca osmanlı tarihini tanıtamasın mesela, hatta gerçekten var olan turistik lokasyonlarını biraz masalsı anlatıp popüler kültür ile dünyayı yönetmeye kalkan dizilerini bizim ecdadımıza uymuyor diye yasaklamaya kalksın di mi. işte bunlar hep seks. beyin seksi.
  • yarısında kapatmayı planlıyordum ama izletiyor valla. demek ki olmuş.
  • insana yeni zelanda'ya gitme fikri aşılayan reklam. orta dünya temalı reklamda bile tüylerim diken diken oldu ya gel aralık 2013 diyorum başka da bir şey demiyorum.
  • hayatımda gördüğüm en mükemmel işlerden biri olabilir.
  • güzel bir reklam filmi olmuştur.

eleştirel gözle bakanlar için;

ülkelerin kültürel altyapıları ile doğru orantılı olarak bakıldığında, bizim ülkemizde yaratıcı fikirlerin toplumun beklentileri çerçevesinde geliştiğini hatırlatarak belirtmek isterim ki, ülkemizde şu an için bu tarz yaratıcı reklam filmi yapılsa dahi maalesef toplumun genelinin anlamlandırma yetisi ile sınırlı kalacakt ve anlaşılamayıp yerden yere vurulacaktır. eleştirdiğimiz reklamlar toplumun çoğunluğunun algılama ölçeği ile değerlendirildiğinde yeterlidir. daha fazlasına gerek yoktur.
  • izlerken orta dünyayı ne denli özlediğimi bir kez daha bana hatırlattı bu video. güvenlik videosudur ayrıca, böyle olsun anlatımı saatlerce dinlerim o anlatılanları.
  • eğlenceli uçuş güvenliği videolarına ait janrın son derece güzel ve başarılı bir örneği. orta dünya ile ilgili olduğu için bunu seven küçük bir grup insan dışında kimse beğenerek izlemesin zaten.

"aa elf var, hobbit var, tüylü ayaklar, yüzük falan, çok güzel olmuş" demeyen insan anlayamaz neticede. anlamasın da.
  • uçak korkusu olan bana bile pilotların gandalf, hosteslerin siyah saçlı galadriel ve haldir olması ile bir mutluluk ve güven verip, "ah o uçakta ben olsaydım" dedirtmiştir.

--- spoiler ---

kısa bir süreliğine gollum (bkz: andy serkis) bile görünmüştür. cep telefonunu, tablet ve dizüstü bilgisayarlarını kapatıp, oflayup puflayan ork, nazgul, cüce ve uçağı tehlike durumunda boşaltan yolcular arasındaki at bile sevimlilikten ölmektedir.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap