şükela:  tümü | bugün
 • hava cantasi
 • radiohead'in ok computer albumunun acilis parcasi, uzerinde fazla durulmasa da, dillere dushup agizlara sakiz olmasa da albumun en iyilerinden
 • ilk hava yastigi 60'li yillarin ortasinda degisik firmalarca bulunup, 90'larin basina kadar arabalara yerlestirilmemistir.
  bunun nedeni zaten 80'lerin ortasinda yavas yavas emniyet kemeri takmaya baslayan insanlarin bir turlu boyle bir icada sicak bakmamasidir.
 • airbag çıkışını sağlamak için haznede bulunan gaz da airbagle beraber dışarı çıkar, ortalık bir anda dumana boğulur, kazanın verdiği şaşkınlıkla panik yapmak da gayet olasıdır
 • 2nan3(k) --> 2na(k) + 3n2(g) reaksiyonuyla azot gazı oluşarak yastık şişermiş. reaksiyonu hızlandırmak için molibden disülfür(mos2) ve kükürt kullanılıyormuş. ayrıca kükürt reaksiyon ürünlerindeki na ile reaksiyona girerek sodyum sülfat oluştururmuş. böylece sodyum hiperaktiflik yapmazmış, patlamazmış.
 • http://www.turkcell.com/…melodi/melodiler_yeni.html adresinde melodisini bulabileceğiniz bir radiohead şarkısı....turkcellde artık doğruyolu buldu,inşallah böle dawam eder....
 • perşembe geceleri 22.00dan 01.00e kadar radio contact 91.2 de dinniebiliceimiz programın ismi.
 • radio contact 91,2 de dinlenilmesi gereken yegane program...perşembeleri 22 de start almakta. sıradanlıktan uzak bir program. olması gerekenlerin dışında. alternatif hayatında tadı da denebilir . alacakaranlık kuşağı ise dedikleri gibi kafayı yastığa koydurtmayacak türden.
 • içi boş çanta.
 • teknik aciklama:
  airbag'in $i$mesi tamamen halk arasi bir inani$tir. airbag $i$mez, "patlar". (bkz: patlamak) bu ilk tanimdan sonra devam edelim;
  sofor ile direksiyon arasi ortalama 40-50 cm. kadardir. arac kaza yapip, cok buyuk bir ivme ile durdugunda, sofor direksiyona dogru hala arabanin carpi$masindan onceki hiz ile gidiyor olur. (bkz: eylemsizlik) bu mesafenin (40-50cm.) bu hizla (ornegin 120 km/h) alinmasi cok cok kisa bir sure olup, su anda hicbir teknoloji, bu kadar surede o yastigi $i$iremez. yastigin bu kadar surede $i$mesinin tek yolu kontrollu bir patlamadir. airbag, arabada cogu kez on farlarin 20-30 cm. gerisindeki bir sensor tetiklenince patlar.
  $imdi bu "patlatma" zorunlulugunun handikaplarina gelelim;

  1) kimyasal bir reaksiyon olarak patlamalarin ciktilarindan birisi de yuksek isi enerjisi olup, airbaglerde bazen insan icin zararli sicakliklara ula$mayi kacinilmaz kilar. kazalarda, patlayan airbag ile koltuk arasina siki$ip, yanarak yaralanan ya da olen cok insan vardir. yani airbag'lar patladiktan sonra sicak olurlar.
  2) patlama her ne kadar kontrollu olsa da, olu$an basinc airbagin balon kismini patlatabilir ki bu da airbag'in olmamasi ile ayni $ey demektir.
  3) airbag'in patlamasi, yumu$ak bir yuzey olsa da, eger balonun $i$mesi tam bitmeden vucuda temas ederse, cok ciddi bir darp olu$ur. kafa kopma olaylari da bundandir.
  4) ozellikle gunumuz airbag teknolojisi icin yapilan dizaynlarda, aktif gergili emniyet kemeri sistemi ve kemerin takili olmasi esas alinmi$tir. gunumuz modern araclarinda airbag'i olan, fakat emniyet kemeri takili olmayan suruculerin yaptigi kazalarda airbag 3. maddedeki handikaptan dolayi yarar degil zarar getirebilir. carpmadan sonra, carpma etkisinin uzerine, bir de airbag'dan geli$ine vole yersiniz. aman diyim!

  teknoloji sanildigi kadar yeni de degildir. airbag teknolojisi sayesinde kurtuldugu bilinen ilk hayat, 1967 yilinda amerika'da $ehir icindeki bir kazada, bir chevrolet icinde olan bayan surucu'nun hayatidir.

  (son bilgi icin kaynak: discovery channel)