şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendimi bir anda aşk dörtgeninin içinde bulduğum site.

  bulunduğum ülkede yaşadığım evin bi odasını airbnb'den misafirlere açmıştım. geçenlerde kanadalı bir kız 10 günlük rezervasyon yaptı. köpekleriyle geleceğini, belki bi arkadaşının da kendisiyle kalabileceğini vs. söyledi.

  uzun etmiyeyim, geleceği gün kendisinden önce lavuğun biri çıkıp geldi. gelecek kızın erkek arkadaşıymış. adı murat. türkiye'den 10.000 mil ötede elin türkünün tesadüfen evime gelmesine mi şaşırayım, yoksa misafir olacak kızın evin adresini başkasına vermesine mi? neyse abi, buyur ettim herifi. kızın arkadaşım diye bahsettiği kişinin murat olduğunu düşünüyorum tabi. lavuğun elinde çiçekler, mektuplar vs. kızla 2 ay önce tanışıp ilişkiye başlamışlar, sonra bizimki arkadaşlarıyla ufak çaplı bi tatile gitmiş, 3 gün kızın telefonlarına çıkmamış; kız da buna yol vermiş. murat ne yapmış? kıza ulaşamayınca gelip sürpriz yapayım, af dileyeyim diye gelmiş kalkıp kızın airbnb hesabına girip benim adresimi almış.

  neyse abi, murat'la 3-4 saat oturduk, ülkeyi ve fenerbahçe'yi kurtardık. tam muhabbetin orta yerinde kapı çaldı. ev 2 katlı olduğu için aşağı indim, bu arada murat üst katta, oturma odasında, sürpriz yapacak. kapıyı açtım, kız yanında asyalı bi çocukla gelmiş. yalnız asyalı bildiğin hırpani tipinde. başta asyalıyı taksici, kızın bavullarına yardım ediyor sandım, içeri buyur ettim. kız önde, asyalı ve ben arkada yukarı çıktık. yalnız içimden "amk taksiciye bak, ne rahatlık bu" diye geçiriyorum.

  kızla murat karşılaştı, bi şok. arkasından çıkan asyalı başka bir şok. meğer bu asyalı kızın murat'tan önceki sevgilisiymiş ve murat da bunu tanıyormuş. benim tabi olaylardan haberim yok. herkes anlamsızca buz kesmiş birbirine bakıyor, ben de ne entrika döndüğünü anlamaya çalışıyorum.

  murat asyalıyı aldı yanına, aşağı indiler. 5 dk konuştular, asyalı aldı eşyalarını gitti. murat kızın yanına geldi tekrar, özür falan diledi. (adam hiç umursamadı yav) kız düşünmek için süre istedi, murat da uzadı gitti. benle kız kaldık başbaşa. neyse kız başladı olayları baştan anlatmaya. yani huzur içinde oturduğum ev bi anda esra ceyhan programına döndü anasını satayım. neyse, kızın çenesi durunca odasına çıkardım, 1-2 saat sesi soluğu çıkmadı.

  huzurlu hayatıma geri döndüğümü düşündüğüm, tam uykuya dalacağım sırada saat gece 9 gibi odama geldi, bi arkadaşının daha geleceğini ve aynı odada kalıp kalamayacaklarını sordu. bu kadar olaydan sonra artık bi erkek çağırmazdı herhalde? yani kafası karışıktır, bayan bi arkadaşı gelecektir diye düşünerek ve başımdan gitsin diye "olur" dedim, yattım uyudum. neyse abi, sabah kalkıp mutfağa girince ne göreyim? bambaşka bi herif donla ortada dolanıyor.

  selamlaştık falan ama çok yüz vermedim ve gidip üstüne bişey giymesini söyledim. özür diledi, odalarına gitti ve bu sırada kapı çaldı. kim? 1 gün önce murat'ın yol verdiği asyalı geri gelmiş. :)

  "evde yok" demeye kalmadı kanadalı kız ve donla gezen 3. şahıs aşağıya indiler, bi daha pişti. asyalı çok bozuldu, kıza sinirle bağırıp gitti. bu sırada donla gezen şahsın da tepki koyacağını sandım ama herif oralı bile olmadı. hatta hiçbir şey olmamış gibi kahvaltıya gittiler. ne genişliktir, pes..

  döndüklerinde evi hemen terketmelerini söyledim ve paralarını iade ettim. bu arada airbnb'yi arayıp kısaca olanları anlattım, hemen 350$'lık hediye seyahat kredisi verdiler ama kullanacağımı sanmıyorum.

  edit: bu arada kızı kovduğum günün gecesinde murat tekrar geldi, binlerce kez özür diledi. (gerçi benden ne özrü diliyorsa?) birlikte bara gittik, aşkını kalbine gömüp yarın filipinler'e uçacakmış.

  murat, burayı okuyorsan tekrar iyi yolculuklar diliyorum. herşey gönlünce olsun. :)
 • birçok couchsurfingci gibi ben de şirketleşme döneminde oradan soğudum ve airbnb sayesinde bir daha arkama bakmadım.

  insanlar genelde işin fiyat kısmına odaklanmışlar: "4 kişi şu kadar verdik değdi" veya "2 kişi için çektikleri fiyat otelden pahalı".

  haklısınız, grupla gidince bir evi tümden kiralamak hem hesaplı hem de eğlenceli. 1-2 kişi içinse çogu zaman booking.com'da son dakika fırsatları daha uygun (gerçi son kertede airbnb daha hesaplı oluyor, çünkü kahvaltı, atıştırmalık, çamaşır, ödünç bisiklet, ödünç müze kartı gibi bir sürü şey içinde gelebiliyor).

  airbnbnin asıl avantajı, düzgün olduğu profilden ve referanslardan belli olan yerellerle beraber yaşamak. daha geçen gün, akıl hastalarının bakımını yaparak geçinen 60 yaşındaki ev sahibiyle sabahladık muhabbet ederek. ertesi gün uyanıp gezemedim bile şehri. anıtları, müzeleri her halükarda görürsün ama başka nerde yaşayacaksın bu tecrübeleri?

  ikram ettikleri yemekleri restoranda bulamazsın, verdikleri tavsiyeleri lonely planet kitaplarında okuyamazsın, seni davet ettikleri aktivitelere para versen giremezsin. kafan çok uyuşursa o şehirde bir dost edinmiş olursun. en kötü ihtimalle kafan uyuşmazsa veya meşgullerse, normal turist modunda takıl.

  bu yüzden ben hep oda kiralıyorum boş ev yerine. iş gezilerinin birinde dahi, şirketin ayarladığı otel varken cebimden verip airbnb yapmıştım, çok da iyi yapmışım.

  ***

  bu yorumlar daha ziyade iş modeline yönelik, yoka airbnb komisyonlarını fazla tutarsa, aynı modeli izleyen başka networkler popüler olur. bu modelin özünde, sharing economy denen bir kavram yatıyor, uber de buna örnek. bu konuyu yakında yazmak isterim ama şimdilik şu eleştiriyi okuyun (ingilizce).

  dediği şu: bu gerçek bir peer-to-peer (p2p, tüketiciler arası) sistem değil, o kadar devrimci de değil.
  eskiden otel + acenta vardı (acenta burada fiziksel bir broker)
  sonra internetle bu otel + priceline, kayak oldu (online broker)
  şimdi de otel yerine insanların evi + priceline yerine de airbnb yükselişte (işin online broker kısmı aslında aynı duruyor. ama adına kulağa hoş gelen "sharing economy" deyip kendimizi kandırıyoruz)
 • site görüntü olarak temiz ve anlaşılır, fiyatlar bazı ülke ve evlerde gerçekten uygun görünüyor, sanki herşey yolunda ama tam olarak emin olamadınız. gerek burada yapılan yorumlar, gerek biraz araştırma yapınca karşınıza çıkan yazılarla iyice pimpirdiniz. nasıl kullanacağınız konusunda çekinceleriniz var, durun açıklayayım. gerçi komisyon almam gerek bunun için.

  profiliniz;
  -birçok kullanıcı burdaki hatası yüzünden açık açık olmasa dahi farkında olmadan red yiyebiliyor. iletişime geçtiğiniz her yer son anda bir sıkıntı mı çıkarıyor, sürekli aynı sonuçla mı karşılaşıyorsunuz. muhtemelen profilinize güvenilmiyor ve kabul edilmiyorsunuz. kimseye kendinizi şirin göstermek zorunda değilsiniz tabiki, sadece gerekli yerlerleri doldurmanız tahmin ettiğinizden çok işinize yarayabilir.

  dashboard/profile
  edit profile; telefon numaranızı mutlaka verified gösterin. kalan bilgileri doldurmanında zararını görmezsiniz.
  photos & videos; fotoğrafınız konusunda çok şova girmenize gerek yok, insan olduğunuzu gösteren bir fotoğrafınız yeterli. burayı çeşitlemek size kalmış. arkadaş, eş dost la fotoğraflar daha güven verici olabilir.
  trust & verification; burada airbnb hesabınıza bağlayabileceğiniz diğer siteler var. facebook, twitter, linkedn vs. bahsi geçen siteleri kullanıyorsanız hepsini hesaba bağlayın. kullanıcı sayfanızda bol bol verified iyi bir referans olabiliyor.
  reviews; bu kısımda hakkınızda yapılan yorumlar birikiyor.
  reference; bu siteyi kullanmış başka popüler bir tanıdığınız varsa, size referans olmaları çok işinize yarayabiliyor.

  kalacağınız yer;
  -airbnb kendine biraz daha yenilik katma amacıyla, ev konusunda temalar sunmaya başladı. belirli kültürlere özgü tatil gibi düşünün. soğuk kuzey avrupa mimarisine hayransınız diyelim ona göre wishlist ler bulabilyorsunuz. çok ortaçağ olmasada kalede kalabilirsiniz, çadırda, dağ evinde, ağaç evinde vs. arayışınıza bağlı. tabi bu sitenin ekonomiden çok müsrifliğe götüren tarafı. kalacağınız yer konusunda herkesinde daha önceden belirttiği gibi 2-3 ana maddeye dikkat edilmesi gerekiyor. ben bunları biraz daha detaylandırayım.

  reviews; arama sonuçlarında review sayılarını görebilirsiniz.sizden önce orada kalanların sayısı ve yorumları önemli.
  friends; review in hemen yanında çıkıyor. hiç aldırmayın, kimin kimle arkadaş olduğu, kaç arkadaşı olduğu pek birşey ifade etmiyor.
  guidebook; bu işi gerçekten yapanlar, evlerini sürekli kiralayanlar yapıyor bunu. çok sık göremeyeceksiniz ama gördüğünüzde yapışınız. guidebook, eve nasıl ulaşabileceğinizden, etrafta ne yiyebileceğinize, wireless şifresinden havaalanına nasıl gidebileceğinize dair bilgiler içerebilir.
  verified photo; herhangi bir sonuca tıkalandığında, evin resimlerinin sağ üst köşesinde bu ibare varsa biraz rahatlayabiliriz. fotoğraf site tarafından kontrol edilmiş demek. burada bazı uyanıklar, fotoğrafı bu yazıyla beraber kendileri yüklüyor, ona dikkat edin. çok az rastladım ama öküz heryerde öküz.

  description, amenties, house rules vs kısmı; ev hakkındaki açıklamaları mutlaka iyi okuyun, ev kurallarını da özellikle. yabancılar genelde sizle yüzgöz olmazlar ama kurallarını seviyorlar. bulduğunuz gibi bırakın temalı birçok kural.
  room type; entire home, private room olarak değişiyor. odayı yada evin tümü mü kiralanıyor burdan anlıyoruz. eğer fiyatlar uygunsa tüm evi kiralamanızı öneririm. istediğiniz gibi gir çık yaparsınız, istediğiniz gibi dolaşırsınız, evliyseniz ve çocukluysanız daha rahat edersiniz. ama sadece oda kiralamayı da hor görmeyin. odanız eviniz oluyor, girmiyorlar kesinlikle. rahatınızı bozacak bir durumla karşılaşacağınızı sanmıyorum.
  bed type; yatağa dönen koltukta rahat edemem derseniz burada real bed yazsın. sofa tarzı birşeyden uzak durun. bazıları açılmıyor bile olabilir, nerede yattığınız bilin ki sonradan süpriz olmasın. bunlar bohem koltukta iki kişi yatmanızı garipsemez.
  extra people; yoldan getirdiklerinizi eve sokacaksanız, burada gecelik fiyatları bulabilirsiniz.
  security deposit; hepsinde yok, çoğunda var. kredi kartınızdan çekiliyor. kaldığınız yerden çıkış yaptıktan sonra, bir sorun olmadığı sürece geri yatırılıyor. siz yada ev sahibiniz airbnb ye ulaşmadığınız sürece, site herşey yolunda varsayıyor.
  cleaning fee; bunu vereceksiniz, iadesi yok. 20 euro ya burada komple evi temizletebiliriz ama orda bunlar çarşaf yıkama parası yapıyor bunu.
  cancellation; burası biraz önemli. iptal durumlarında ne kadar paranızı geri alabileceğinizi belirtir. flexible dan long term e kadar 5 çeşidi var. flexible ne kadar yakınsanız, iptal ettiğinizde tümünü yada tümüne yakınını geri alabilirsiniz demek. iptal olayları olabiliyor. vize yetişmiyor, daha iyi bir ev buluyorsunuz vs. genelde strict ve moderate dir. 5-7 gün öncesi iptallerde tam paranızı alırısınız yani. super strict lere çok emin değilseniz yanaşmayın. bunu seçen ev sahibi. yani hakkında bir fikirde edinebilirsiniz. super stirict ve ötesi çok uğraşmak istemiyor demektir. burundan kıla aldırmayan bir tip olabilir, günahını almayalım teddybear dır belkide.

  response rate & response time; ev sahibini hemen altında bu bilgiler mevcut. r.rate de yüzde yüzler iyidir, r.time da ne kadar kısaysa. atılan mesajları ne kadar salladığını gösterir. booking sonrası ev sahibinizle sıksık iletişime geçmeniz gerekebilir, çok özenmiyorsa mesaj kısmına biraz peşinde koşabilirsiniz, otobüs var mı oraya dersiniz google diyebilir sonra.

  booking;
  -yerinizi ayırtmadan önce, mesaj yoluyla kalacağınız tarihleri sormanızı öneririm. çünkü aradıkça birçok seçenek çıkıyor ve sonra ayırttığınızla kalabiliyorsunuz. bazı ev sahipleri bunu mecbur tutuyor bazen. booking e tıkladığınızda mesaja yönlendiriyor sizi. mesaj atın, bu tarihlerde uygunmusunuz diye. calendar kısmında uygun olması çok değişken birşey, orda uygun gözükmesine rağmen ev sahibine uygun olmayabiliyor genelde. sürekli şu gün uygun, şu gün değilde diyerek güncellemiyorlar takvimlerini. o yüzden önce mesaj. hatta anlayışlıysa, arama sürecinizde sizin için o günleri bir süre tutabilirler.

  -ücretinizi kredi kartıyla peşin ödeyeceksiniz, ücrete airbnb servis ücreti, temizlik ücreti, depozito gibi şeyler eklenebiliyor. limitinizi ona göre hazır tutun.
  -ev sahibi onaylamadan ödeme yapılmıyor, ödemler bittiğinde; fatura, harita ve adres bilgilerini profile/trips kısmında bulabilirsiniz. yazdırıp yanınıza almanızı öneririm.

  son öneriler;
  -gittiğiniz ülkenin, şehrin toplu taşıması çok önemli. bizim istanbul metrosu gibi değil tabiki çoğu. o yüzden şehir merkezinde olacağım diye para bayılmayın. örneğin berlin de herhangi bir metro durağına yakınsanız, şehir merkezinde sayılırsınız.
  -yabancılar çok vıcık vıcık samimi olmuyorlar genelde, diliniz çok iyi değilse tasalanmayın, belli edin bunu ve meraba deyip odanıza geçin. türk değiller, vay öküz direk odaya yumuldu demiyorlar.
  -bulduğunuz gibi bırakmanız size olumlu yorum olarak dönecek. burada milletçe üstünüz, olduğunuz gibi olun yani. yatağı düzeltip, çıkarken yorganı serdim diye ev sahibinin çok titiz oldum ben mesela. öyle aman aman bir temizlik yapmanıza gerek kalmayacak.
  -giriş çıkış saatlerini genelde ev kuralları kısmında belirtirler, yada geldiğinizde size söylerler. yada anahtarı verip, sessiz olduğunuz takdirde istediğiniz zaman gelip gidebileceğinizi söylerler. ki benim genelde böyle oldu. ilginçtir güveniyor adamlar, evinin anahtarını veriyor size. son gecenizde, ertesi sabah çıkış saatinizle ilgili biraz hassas olabilirler. özellikle sizden sonra kalmaya biri gelicekse.
  -konuşun, korkak alıştırmayın. sizi düzgün konuşamadığınız ingilizceniz için hor görecek biri yok, genelde sizden daha kötü teleffuz ediyorlar zaten. football manager dan öğrendiğim ingilizce mi çok beğenen akademisyen gördüm mesela.

  son söz;
  italya da ve almanya da toplamda 5 kere kullandım. ilk kullanımım yukarıda başlarda bahsettiğim, güvenmenizi sağlayacak tüm özelliklerden yoksundu. ve kız arkadaşımla gitmiştim. ne bir yorum, ne ev sahibinin bir fotoğrafı ne de verified mekan fotoğrafları. sıfır. risk ama en temiz evlerden biri çıktı, iki birbirinden nazik, höt desen bayılacak öğretmenin evinde kaldık. insanlar ses çıkarmamak için ayaklarının uçlarında yürüyorlardı. diğer taraftan yine aynı ülke içinde gecenin 12sinde trenle milan ın köyüne de gitmişliğimiz var. allahın unuttuğu italyan kasabasında, tren yolunun kenarından bildiğimiz bağcılar apaçisi gibi bir adam almaya geldi, hem tip olarak hem araba olarak. eve girdik otlar sarılmış, baygın bir kız, dumanaltı heryer. e tabi tırsıyorsun, hem kendin için hem yanındaki için. odamıza çıktık tedirgin tedirgin uyumaya çalıştık. sonuçta birşey olmadı tabiki.

  demem o ki, kendinizi korkak alıştırmayın. hostel falan izleyip canınızı sıkmayın, transsiberian izlemediyseniz hiç bakmayın bile. filmlerde oluyor öyle şeyler. başınıza birşey gelip gelmeyeceği size bağlı ve gerçekten şanssız olmanız lazım belanızı bulmanız için. iyi tatiller.
 • sorun çözme konusunda gerçekten mükemmel bir performans göstermiş site.

  bu sabah 4 arkadaş saraybosna tatilimizi geçirmek için kendileri vasıtasıyla bir ev bulduk. ev çok güzel gözüküyordu. ev sahibi hakkında olumlu yorumlar vardı. herkes öve öve bitirememişti. tamam dedik biz de burayı tutalım.

  daha sonra tatilimiz dönemi için uygunluk var mı diye tarihleri kontrol ettik. evet uygundu. ev sahibine mesaj attım. cevabını bir süre bekledikten sonra evi kaptırmayalım diyerek satın aldım. ben de kredi kartımdan ödemeyi yaptım.

  sonra ev sahibi kadından o tarihlerin dolu olduğu bilgisini aldım. başka sitelerden de evini kiralıyormuş ve başkası tutmuş o tarihleri. size başka bir evimi önereyim dedi. evi benim tuttuğum evden daha ucuzdu. geldiğinizde farkını elden veririm dedi. arkadaşlarıma sordum onlar da ev sahibinin yeni gösterdiği eve baktılar ama merkeze biraz daha uzak diye istemediler.

  ben de kadına mesaj attım rezervasyonumu iptal edebilir misin diye. kadın ben iptal edemem dedi. sen iptal etmelisin dedi. ben de inandım iptal ettim. bir baktım ki kartıma eksik ödeme yapılacakmış. airbnb hizmet bedelini ben iptal yaptığım için vermeyecekmiş. aslında okudum iptal prosedürlerini, ev sahibi iptal ederse airbnb hayrola noluyor diyormuş. pek olumlu bir durum değilmiş. o yüzden kadın ben iptal edemem demiş.

  velhasıl airbnb firmasından bir yetkiliye ulaştım durumu açıkladım. 5 dakika sonra cevap geldi bu kabul edilemez diye. sonra hemen ardından aldıkları hizmet bedelinin de kartıma iade edildiği ile ilgili bilgilendirme mail'ini aldım.

  helal olsun diyorum kendilerine. müşteri memnuniyeti budur. artık yurtdışı konaklamalarımı kendilerinden yapacağım her seferinde. en azından arkamda beni koruyan bir şirket olduğunu bilmek çok güzel.

  edit: oha oha oha. şimdi bir mail daha geldi. rezervasyon iptali ev sahibi tarafından yapıldı olarak değiştirmişler. bu durum istatistiklerine yansıyacak. özür için indirim kuponu da verdiler. olm sizin taşşağınızı yerim lan.
 • yozgat için arama yaptığımda "kriterlerinize uygun bir sonuç bulamadık" gibi bir uyarı veren dandik oğlu dandik site.
 • yeni keşfettiğim ve eylül ayında ispanya'nın 3 şehrinde deneyeceğim komünite.

  (bkz: sikmeseler bari)

  merak edenler için edit: (bkz: sikmediler)
 • bundan önceki bütün seyahatlerini 25-30 farklı hostelde geçirmiş biri olarak kullanmaktan memnun olduğum oluşumlardan biri. ilk olarak londra'da kullandım. bir sürü ev araştırmıştık ama sonunda türk birinin evinde karar kıldık. inanılmaz merkezi bir yerde, ucuz fiyata, temiz ve güvenilir şekilde kaldık. tabi eleman türk olunca; "ya gelirken free shop'tan sigara alır mısınız? burda çok pahalı da" şekilden bir taleple geldi. canı sağolsun, aldık götürdük.. (parasını aldık tabi amk)

  sitenin kullanımı çok basit. zaten yeni geliştirdiler. türkçe dil seçeneği de var.
  tavsiyem lokasyona göre aramanız. zaten ev sahiplerinin profillerinde her türlü bilgiyi görebiliyorsunuz.
  yorumlara çok dikkat edin. hepsi, tarafsız ve gerçekçi. zaten kaldıktan sonra yorum yazmanıza izin veriyorlar.
  ev sahiplerine mesaj atmaktan çekinmeyin. heposi de cevap vermek için hazır.
  gelen bütün cevaplar cep telefonunuza mesaj olarak geliyor. (ücretsiz)
  ödeme konusunda kesinlikle sıkıntı yok, güvenebilirsiniz.
  sitedeki fotoğraflar adminler tarafından kontrol edilerek konuyor sanırım (gidip yerinde bakıp değil tabi) ama çoğu %100 doğru
  ev sahiplerinden indirim isteyebilirsiniz. bazıları geri çevirmiyormuş. özellikle haftalık ve aylık kalacaksanız..
  temizlik ve depozit isteyenlerden kaçının derim. ha evi çok beğendiyseniz de sizden istememesini söyleyin. kabul edebiliyorlar.
  giderken eliniz boş gitmeyin. insan olun azcık.
  evde kalırken evin anahtarını isteyin. geç gelebilirsiniz, evde olmayabilir filan. kapıda kalmayın.
  evcil hayvanlardan rahatsız oluyorsanız sorun bunu. bazısının hayvanı oluyor.
  ... (aklıma geldikçe güncellerim)

  edit mart 2017: 15 farklı evde kaldım şuana kadar. yosemite national park dahil.. zorda kalmadıkça, mecbur olmadıkça kullanmaktan kesinlikle vazgeçmem.

  ha bi de sevişirken sessiz olun. evde insan kalıyor!
 • ayagim kirildigi icin seyahatimi iptal etmemden oturu 100 usd kredi vermis; uzerine kayitli ev adresime cikolata, cicek ve meyvelerden olusan bir kolaj ve bir an once iyilesmemi dileyen ufak bir mektup yollamis sirket.

  soyleyecek soz bulamiyorum.
 • bu siteden ev kiralayanlar sizi niye yeşillendirsin?

  airbnb de, tıpkı diğer servis sağlayıcılar gibi, güzel bir yardım sayfası hazırlamış, üstelik türkçe. giriyorsunuz, ihtiyacınız olan konu başlığını buluyorsunuz, cevabınızı alıyorsunuz. karar verme kısmı size kalıyor.

  ancak tüm bunları kendi başınıza, okuyarak yapıyorsunuz ve "yeşillendirebilirler mi?" gibi iğrenç ötesi sorular sormuyorsunuz. bu sayede hem tembelliğinizden kurtuluyor hem de kişiliğinizdeki asalaklık seviyesini bir tık düşürüyorsunuz.
 • simdiye kadar onlarca kez kullandim. sayesinde gittigim ulkenin/sehrin yerlisiyle tanistim, guzel tecrubeler edindim.

  ta ki turkiye'ye kadar.

  bir ev icin rezervasyon (instant booking) yaptik. nezaketen bir mesaj yazdim, zira ben degil turkce bilmeyen sevgilim kalacakti sadece ve evsahibesi de ingilizce bilmiyordu. ilk basta son derece sevimli davranan kiz iki gun sonra fiyat degisikligi yapti, iki katina cikarmis fiyati.

  belki bir yanlislik olmustur diye dusunup mesaj attim. gelen cevapta evsahibesi ilani verirken tl olarak hesapladigini, ancak euroya cevirince bir avrupali icin fiyatin cok ucuz kacacagina kanaat getirdigini, bu yuzden fiyati iki katina cikardigini soyluyor.

  resmen tek mesajda ulkenin anatomisini cikarmis. ulkenin en modern sehirlerinden birinde, mini sortla ciksan kimsenin donup bakmayacagi bir muhitte oturan genc ve egitimli bir kadin, ben bu durumu uzucu ve utanc verici buldugumu belirttigimde beni "duygusal yaklasmakla" itham ediyor. ayni gun ayni hizmet icin gelen insanlara milliyetlerine gore farkli fiyat vermenin neden etik disi oldugunu eger bu profildeki insanlar bile anlayamiyorsa yanmisiz biz. demek ki 15 senedir ulkenin hucrelerine kadar inmis bu curume hali. kapisinda "giris 1 tl, entrance 1 euro" yazan isletmelere gulerken ulkece ayni batakliga gomulmusuz.

  en cok dokunan kismi da kaziklamaya calismasi degil, bunun bir nevi dolandiricilik oldugunun farkinda bile olmamasi. gittiginiz her ulkede sizi kaziklamaya calisan birileri olur muhakkak. ama turkiye'de artik bu etiksizlik norm olmus vaziyette. degil utanmak, neden yanlis oldugunu bile anlayamiyor en elit(!) kesim dahi.

  bastan soyleyeyim, derdim fiyat degil. bastan yuksek fiyati koysaydi sirf evin lokasyonu ya da rahatligi itibariyle begenip tutabilirdik gene de. (ki bahsettigi fiyata dort yildizli otelde dahi kalinabilir) sonucta bir hizmet ya da urun icin satici bir fiyat bicer, musteri de isterse alir, bunda gocunacak bir sey yok. lakin insanlar ucak biletlerini, tatillerini, planlarini vs ayarladiktan sonra tutup da fiyati iki katina cikarirsan iste o zaman icindeki tugrali doblolu sark kurnazi ortaya cikiyor; disaridan kedili, kahveli, kitapli, kemik gozluklu, cihangir enteli olsan da. cok yazik.

  edit: airbnb'ye email atip durumu anlattik. ayrimcilik yapmanin cok ciddiye alindigini ve sikayetimizi ust yonetime ileteceklerini soylediler. bekliyoruz.