şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • (bkz: wimdu)
  • atina ve selanik için denediğim her iki şehirde de memnun kaldığım oluşum. fiyatları otellere nazaran daha makul ama benim açımdan güzel olan, gidilen yerde kendini evinde hissetme duygusu oldu. bütün gün gezip yorulduktan sonra marketten alışveriş yapmak, eve gelip buzdolabına aldıklarını yerleştirip duş yaptıktan sonra marketten aldığın birayı alıp balkonuna çıkmak orada biraz soluklanmak bana kendimi daha iyi hissettirdi. zaten sloganları da: never a stranger...

commercial'ları ahan da şöyle: https://www.youtube.com/watch?v=kckmcjmzxza

öte yandan ev sahibi hakkında yorum yapma zorunluluğu ve ev sahiplerinin de konukları hakkında yorum yapma zorunluluğu da sitede yorumlara bakıp karar verme ve kendini daha güvende hissetmeyi sağlıyor.

yalnız ben bunun müptelası oldum. döndügümden beri patagonya'dan porto'ya, küba'dan foça'ya bakmadığım ev kalmadı...
  • yazılan tüm olumlu görüşlere tamam, fakat illa bize mi denk geliyor yahu. sorunları hızla çözmesiyle birçok olumlu yorum almış bu şirket, dört gündür kaç kez ortadan kayboldu sayamadım.

kredi kartından fazla para çekildi, sorun çok basit ve faturada yazan miktar ile kredi kartından çekilen miktar arasında fark var. ilk iletişime geçtiğimde, "bankanın kur farkı olabilir" dediler, banka zaten parayı doğrudan tl olarak çekmiş, kur farkı yok.

sonrasında bunu airbnb'ye yazdık, ayrıntılı ücret dökümü yollayacaklarını söylediler ve bize yine yeni yeniden faturamızı yolladılar. yahu, anlamıyor musunuz, bu faturada yazan miktardan fazlası çekildi bizden, sorun bu. cevap verdim, hop kayboldular ses yok.

sıfırdan şikayet ettim, yine biri iletişime geçti, soru soruldu. hop, kimse yok ortada yine. sonra airbnb üzerinden mesaj attım doğrudan, ses seda yok.

ve bugün artık çemkirmek zorunda kaldım, otuz kez belirttiğim gibi acil bir durum var, konu çok basit, buna basit ve tek bir cevap bekliyorum. acil durum var evet, çünkü rezervasyonumuzda değişiklik yaptık ve ek ücret ödememiz gerekiyor. ev sahibimiz bunu bekliyor, biz ona karşı geciktiğimiz için mahcup oluyoruz ve ödemediğimiz her gün elinin altında bir iptal tuşu var kullanabileceği. hayır, hiç cevap vermiyor olsalar gene bir derece, daha bakıyorlardır derim. alakasız cevaplar verip, asıl soruyu anlayınca ortadan kayboluyorlar. çok zor olmasa gerek bu sorunun cevabını vermek, tabii o fazla paranın üzerine yatmak gibi bir niyetleri yoksa!

sonradan: bu noktaya baya zor geldik, ama airbnb nihayetinde bizi memnun etmeyi başardı, sorunun kaynağı hala belirsiz, banka sorumluluk kabul etmedi, airbnb topu hala bankaya atıyor, fakat durumun sevimsizliği nedeniyle bize 20 dolar kadar bir indirim yaptılar 75 dolarlık ödeme için. gene sorun yaşarız belki, ama çözüleceğini bilerek daha rahat kullanırım airbnb'yi bundan sonra.
  • daha ilk denememde rezervasyonumu hiçbir gerekçe olmadan iptal edip seyahat planlarımı mahvetmiş ve beni son dakikada yüksek fiyatlardan kalacak yer bulmak zorunda bırakmış olan hizmet.

edit: imla
  • kendimi bir anda aşk dörtgeninin içinde bulduğum site.

bulunduğum ülkede yaşadığım evin bi odasını airbnb'den misafirlere açmıştım. geçenlerde kanadalı bir kız 10 günlük rezervasyon yaptı. köpekleriyle geleceğini, belki bi arkadaşının da kendisiyle kalabileceğini vs. söyledi.

uzun etmiyeyim, geleceği gün kendisinden önce lavuğun biri çıkıp geldi. gelecek kızın erkek arkadaşıymış. adı murat. türkiye'den 10.000 mil ötede elin türkünün tesadüfen evime gelmesine mi şaşırayım, yoksa misafir olacak kızın evin adresini başkasına vermesine mi? neyse abi, buyur ettim herifi. kızın arkadaşım diye bahsettiği kişinin murat olduğunu düşünüyorum tabi. lavuğun elinde çiçekler, mektuplar vs. kızla 2 ay önce tanışıp ilişkiye başlamışlar, sonra bizimki arkadaşlarıyla ufak çaplı bi tatile gitmiş, 3 gün kızın telefonlarına çıkmamış; kız da buna yol vermiş. murat ne yapmış? kıza ulaşamayınca gelip sürpriz yapayım, af dileyeyim diye gelmiş kalkıp kızın airbnb hesabına girip benim adresimi almış.

neyse abi, murat'la 3-4 saat oturduk, ülkeyi ve fenerbahçe'yi kurtardık. tam muhabbetin orta yerinde kapı çaldı. ev 2 katlı olduğu için aşağı indim, bu arada murat üst katta, oturma odasında, sürpriz yapacak. kapıyı açtım, kız yanında asyalı bi çocukla gelmiş. yalnız asyalı bildiğin hırpani tipinde. başta asyalıyı taksici, kızın bavullarına yardım ediyor sandım, içeri buyur ettim. kız önde, asyalı ve ben arkada yukarı çıktık. yalnız içimden "amk taksiciye bak, ne rahatlık bu" diye geçiriyorum.

kızla murat karşılaştı, bi şok. arkasından çıkan asyalı başka bir şok. meğer bu asyalı kızın murat'tan önceki sevgilisiymiş ve murat da bunu tanıyormuş. benim tabi olaylardan haberim yok. herkes anlamsızca buz kesmiş birbirine bakıyor, ben de ne entrika döndüğünü anlamaya çalışıyorum.

murat asyalıyı aldı yanına, aşağı indiler. 5 dk konuştular, asyalı aldı eşyalarını gitti. murat kızın yanına geldi tekrar, özür falan diledi. (adam hiç umursamadı yav) kız düşünmek için süre istedi, murat da uzadı gitti. benle kız kaldık başbaşa. neyse kız başladı olayları baştan anlatmaya. yani huzur içinde oturduğum ev bi anda esra ceyhan programına döndü anasını satayım. neyse, kızın çenesi durunca odasına çıkardım, 1-2 saat sesi soluğu çıkmadı.

huzurlu hayatıma geri döndüğümü düşündüğüm, tam uykuya dalacağım sırada saat gece 9 gibi odama geldi, bi arkadaşının daha geleceğini ve aynı odada kalıp kalamayacaklarını sordu. bu kadar olaydan sonra artık bi erkek çağırmazdı herhalde? yani kafası karışıktır, bayan bi arkadaşı gelecektir diye düşünerek ve başımdan gitsin diye "olur" dedim, yattım uyudum. neyse abi, sabah kalkıp mutfağa girince ne göreyim? bambaşka bi herif donla ortada dolanıyor.

selamlaştık falan ama çok yüz vermedim ve gidip üstüne bişey giymesini söyledim. özür diledi, odalarına gitti ve bu sırada kapı çaldı. kim? 1 gün önce murat'ın yol verdiği asyalı geri gelmiş. :)

"evde yok" demeye kalmadı kanadalı kız ve donla gezen 3. şahıs aşağıya indiler, bi daha pişti. asyalı çok bozuldu, kıza sinirle bağırıp gitti. bu sırada donla gezen şahsın da tepki koyacağını sandım ama herif oralı bile olmadı. hatta hiçbir şey olmamış gibi kahvaltıya gittiler. ne genişliktir, pes..

döndüklerinde evi hemen terketmelerini söyledim ve paralarını iade ettim. bu arada airbnb'yi arayıp kısaca olanları anlattım, hemen 350$'lık hediye seyahat kredisi verdiler ama kullanacağımı sanmıyorum.

edit: bu arada kızı kovduğum günün gecesinde murat tekrar geldi, binlerce kez özür diledi. (gerçi benden ne özrü diliyorsa?) birlikte bara gittik, aşkını kalbine gömüp yarın filipinler'e uçacakmış.

murat, burayı okuyorsan tekrar iyi yolculuklar diliyorum. herşey gönlünce olsun. :)
  • sayet caylak olmasaydim 67 tl indirim alacaktim.bay kanzuuuk sesimi duyurrr su insanlarla iletisime gecir beni.67 tl boru mu
  • gay pride haftasını kutlamak için eşcinsel çiftlerin seyahatlerinde yaşadıkları zorlukları anlatan kısa bir film yayınlamışlar. buyrun :

host with pride
  • italya yolculuğumda kullandığım ve oldukça güzel dairelerde vasat bir otelin yarı fiyatına kalmamı sağlayan internet emlakçısı
  • geçen sene iki sefer amsterdam'da ev tuttuğum, gayet memnun kaldığım hatta amsterdam yolcusu olan tüm arkadaşlarıma önerdiğim site.
  • ukrayna'daki bazı evlerin ekstradan deposito istediği sitedir.

not: deposito verip geri alan varsa yeşillendirebilir mi ?
hesabın var mı? giriş yap