şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir kaçı o kadar rezil ev sahipleri ki, erkek ev sahibi olan erkeklerden bir kadın olarak rezervasyon yapmak istediğim de tamam, seve seve, ağırlamaktan memnuniyet duyarım gibi cümleleri okurken, erkek kardeşim aynı evlere rezervasyon isteği gönderdiğinde red cevabı aldığını görünce gerçekten ne kadar rezil bir ülke de yaşadığımızın göstergesi olduğunu bir kez daha anladım.

bak ankaralı ev sahibi ya da kiracı olup odasını kiralayan arkadaşım, sana yapılmasını istemediğin şeyleri sende bir başkasına yapma. yaptığın ayıptır, rezilliktir. airbnb'ye şikayet edeceğim sebeplerden bir tanesidir.
  • airbnb'den hiç ev kiralamadım ama kiraya verenlerin, kiracı olarak bayanları tercih etmesinin de bir mantığı olabilir. örneğin bayanların genelde daha derli toplu olmaları veya aynı evin paylaşılması durumunda ev sahibi için güvenlik riskini azaltması gibi.
  • ankara turistik bir yer olmadığından, yabancı turistlerin tercih ettiği bir destinasyon olmadığından, ankara'daki airbnb evlerinden rezervasyon yapmak isteyenlerin büyük çoğunluğunun türk olduğunu tahmin ediyorum. couchsurfing'te nasıl türkler türkleri ağırlamak istemiyorsa, airbnb'de de aynısı geçerli olabilir.

(bkz: airbnb.com'da türklere ev vermemek)
  • airbnb'nin sitesinden ankara'daki evleri aratınca gördüm ki, sayıları 300 küsür kişi ile sınırlı. ankara gibi 5 milyondan fazla nüfusu olan bir yer için gayet az bir sayı.
  • ankara gibi bir şehir için yüksek fiyat istemekteler. dairenin tamamı kiralanmak istendiğinde gecelik ortalama 202 lira, yalnızca oda kiralamak istendiğinde ise gecelik ortalama 97 lira fiyat çıkarıyor site. burayı okuyan ankaralı airbnb ev sahibi varsa, mutlaka fiyat kırmasını tavsiye ediyorum. 3-5 ay ucuzdan müşteri toplayıp yorum sayısını artırırsa, sonrasında fiyat yükselterek epey avantaj sağlayabilir.