• anladığım kadarıyla deli oyuncağı. bunlar deli bunlara uçak vermeyin.
  • kendisini kısaca tanımlamak gerekirse;

bütün jeneratörleri, hidrolikleri bozulduğunda boeing 737'ye dönen uçaktır.

hatta, boeing 777 tip eğitiminde şu diyaloglara şahit olunur:

737'den gelen bir pilot: haha süper lan bunu da mı uçak yapıyor?

320'den gelen bir pilot: oha ya bunu da mı biz yapıyoruz?

edit: azıcık sakin olun, ne gaza gelmişsiniz birader :) yukarıda yazdıklarım pilotlar arasındaki ufak bi geyiktir. arada böyle şakalaşır güler vakit öldürürüz, biz bu kadar ciddiye almıyoruz yahu. iki uçak da onbinlerce beyin ve milyarlarca dolar ar-ge içeren mucizevi makinalardır. ikisinin de önünde eğiliriz, ikisine de saygımız sonsuzdur. biri diğerini ezip geçmez, diğeri de berikinin içinde gezdirmez. ortaya at bokuyla eşek bokunu koysak ona bile kıyas yapıp birbirinize küfredersiniz olum siz. ne adamlarsınız ya.
  • canım benimdir en sevdigimdir. 13 senedir beraberiz , başka hiçbir uçağa değişmem kendisini. arızasını söyler , teknisyen dostudur, pilotlarına “siz takılın panpa , ben hallederim” der. düşürmeye calışan bir malsan bile ; “ dur yapacağınız işi sikicem ya “ diyip izin vermez. az narindir cok ilgi ister ama olsun. candır o can.
  • (bkz: airbus a320 vs vw golf)

golf siker.
  • adam a320 ye narin fransiz, b737 ise kezban demis.

biz kezban kullanicilari olarak siz sevgili narin fransiz kullanicilarina operator diyoruz :)

bize mi ne diyorlar?

valla ozel bir tabir yok, pilot diyorlar :)
  • motorlu taşıtlar vergisini merak ettiğim araçtır
  • bende de 2013 model bir tane var, ilk sahibiyim. aprondan çıkarken yaşadığım sürtmeler sebebi ile yanlarda kısmi boyalar mevcut. kuş çarpması(birdstrike) sebebi ile ön burun değişik. kesinlikle bir düşme-pistten çıkma söz konusu bile değil.

bir önceki uçağım, 2007 model 737’ydi. onu da kullanırken çok mutluydum. biraz daha pilotluk ister doğrudur, ama bi tık daha keyifliydi. hem alım satımı kolaydı, satıyorum dedikten sonra malum siteden 2 gün içerisinde pegasus havayollarına sattım.

bence de gün doğumunu kokpitten izlemek çok güzel ama, lütfen şu konuları saptırmayın, sonuçta 40-50 bin feet yukarıda md-83’te bile zevk alırsınız.

ayrıca eski 737’m modifiyeye daha elverişliydi. winglet falan yaptırmıştım maslak sanayide, chip attırmıştım motorlara, yatayda 1100 gördüğümü bilirim. 320 bu konuda daha narin. turboya zarar veriyor diyorlar.
  • yaklaşık 5000 saat uçtuğum, hem pilot hem uçak mühendisi olarak teknoloji harikası olduğunu düşündüğüm uçak. en temel ve eski nesil uçaklarla uçmuş birisi olarak bu uçağa oyuncak muamelesi yapılmasına ise gıcık oluyorum. bahsi geçen tam anlamıyla bilgi ile uçan ama işler boka sardığında yeteneğin alasını da isteyen bir makinedir.

edit: zaman akiyor be, 7,000 saatten fazla olmus...
  • türk hava yolları'nın kullandıklarının koltuk arası mesafesi, yenibosna-silivri otobüslerinin koltuk aralığından daha dar olan hava taşıma aracı.
hesabın var mı? giriş yap