şükela:  tümü | bugün soru sor
 • airbus'in 2006'da sefere baslayacagi oha boyutlardaki ucagi.
 • mart 2006'da uçuşa başlayacak yolcu uçağı. boeing 747den yalnızca 2.34 metre daha uzun olan uçak. b747'nin aksine boydan boya iki katlıdır.
 • boeing 747nin muadili bir uçak değildir dolayısı ile ona rakip olacak değildir velakin tahtını elinden alacaktır evet, dört koridoru var eşşek sıpasının.
 • motorları boing 747ye sığmayacak kadar büyük olan koca ayı.

  ek: sığıyor
 • isteğe bağlı geliştirilmiş olan versiyonları ise 1000* yolcu kapasitesine sahip olabilecek olan uçak..
  (bkz: yuh hayvanoğlu hayvan)
  (bkz: yalanim varsa surdan suraya ucamayim)
 • 20 ton ağırlında iniş takımı bulunan uçak. lakin airbus yetkililerinin yaptığını testler ve araştırmaları sonucunda asla asfalta zarar vermeyecekmiş lastikler ve iniş takımları..

  ayrıca montaj aşamalarında kaynak perçin yerine lazer ile birleştirildiğinden oldukça marjinaldir. .
  21. yüzyılın uçağı desek gayet hoş oturur.
 • alakasi olabilirmi bilemiyorum fakat (bkz: fly by wire)
 • kokpitinde klavye-mouse gibi zerzevatlar bulunduran uçak..
  ve artık tüm parçalar arıza yapmadan önce kokpitteki bilgisayara durumunu önceden bildirecekmiş..
  hatta hatta hertürlü olabilecek yanlış rota, koordinat, yönlendirme, iniş, kalkış, dağa çarpma, denize çakılma, takla, it dalışı gibi tüm durumları önceden ileriye dönük olarak düşünerek olabilecekleri hesaplayıp yine kokpitte komplo teorisi misali hatta medyum memiş gibi anlatacakmış bu uçağın bilgisayar sistemi.

  -
 • dünyanın en büyük yolcu uçağı olan ve airbus şirketinin ilk teslimatını 2006'da yapacağı uçan kale. şu ana kadar 10 havayolu şirketinden 129 tane sipariş almıştır. bu yeni a380 o kadar devasadır ki yüksekliği ve ebadı nedeniyle havaalanlarında yeni düzenlemeler yapılmaktadır. çünkü a380 boyutları itibariyle sınırlı sayıda havaalanına iniş yapabiliyor. bu uçağın liste fiyatı 250 milyon dolarcık olup 2005'de paris'de düzenlenecek olan paris air show'da ilk defa sergilenecektir. 10 adet sipariş vermiş olan singapur havayolları bu uçağı filosuna katan ilk havayolu şirketi olacak. ayrıca yine bu uçaktan 43 adette emirates sipariş etmiştir.
 • kanat açıklığı 79.8 metre, maksimum kalkış ağırlığı 560 ton, maksimum yakıt kapasitesi 310 tondur. bu uçaktan 10 adet sipariş veren air france firması charles de gaulle havalimanı ile anlaşarak gerekli teknik hazırlıkları tamamlamıştır. çünkü hali hazırda dünyadaki pek çok havaalanı bu uçağın inip kalkabileceği yeterliliğe sahip değildir. bu uçak ancak f statüsündeki havalimanlarına inebilmekte ve buralardan hizmet alabilmektedir. asya'da bu duruma uygun sadece 5 havaalanı mevcuttur. bunlar: dubai, tokyo, hong kong, bangkok ve cidde havaalanlarıdır. bu uçağın kargo versiyonuda yolcu uçağı versiyonu ile aynı anda çıkarılacaktır.