şükela:  tümü | bugün
  • en büyük sıkıntısı uçak uzay endustrısınde trend olan komposit ucak tasarimina olan donusum.
    a380 in bu dönüşüme uyum sağlayamacak olması.
    o kadar hacimle cok zor basarsa bile uluslar arasi guvenlik regulasyonlariniegecme sansi yok malum o volume de bir yapının kompisite ile üretilmesi milyar dolarlari bulabilir ki buda odenebielecek yada alimacak bir risk degil boyle bir ucak kar edecek ise min yuzde30oraninda hafif composite olmaliki yakit tasarrufu olsun buda su an ve gelecek 10 yilda komposit fiyatlari ile feasible degil
  • kalan hayatına jilet olarak devam edecek uçak.
  • binmekten en çok keyif aldığım uçak. sanki uçakta değil de evdeymiş gibi yüksek tavanı seyahati çok daha rahat kılıyor.
  • üretiminin durdurulması haberi ardından bir tekme de qatar airways’ten yiyen uçak modelidir:

    http://m.airporthaber.com/…onlarini-durduruyor.html

    buna göre firma, 10 yaşına gelen a380’leri filosundan çıkaracak. katar’ın filosunda şu anda bulunan en eski a380 2014’te hizmete girmişti, yani, 2024 yılında filodan çıkmaya başlayacak bu uçaklardan 2028’den sonra yine katar’ın filosunda hiç kalmayacak.

    25-30 yaşında olmalarına rağmen hala vızır vızır uçmaya devam eden boeing 747-400’leri düşününce, airbus a380 projesinin ne kadar büyük bir fiyasko olduğu ortaya çıkıyor. mühendislik bakımından mükemmel birer üretim de olsalar, piyasa şartlarına uyum sağlayamadıkları için bu devasa uçaklar erken yaşlarında havacılık sektöründen silinecekler.

    777’den devam edelim gençler.
  • son haberler ile çift katlı dürüm evi olmasını sabırsızlıkla beklediğim uçaklardır. havadayken binme ihtimalim pek yok, en azından dürüm yerken görelim.
  • iptal edilişi üzüntü veren,sıkışık büyük modeli ile yeni bir denemenin,hesaplamaların ve eforun yok oluşu olmuştur.angle of attack lift ve drag değerlerinin kanat modellerine göre hesaplanışında testlerde mi tutarsızlık olduğu ve tam olarak hatanın nereden kaynaklandığını bulan var ise yeşillendirmesini çok isterim
  • büyük her zaman iyi değildir mottosunu bize gösteren uçak.

    10-15 yıl kullanıldıktan sonra filodan çıkarmaya başladı büyük şirketler ki birkaç yıla kalmaz uçak mezarlığında yerini almaya başlar.

    40 yıllık 747 serisine cevap olarak üretilen bir modelin bu kadar kısa sürede sönmesi cidden çok üzücü...
  • hakkında yalan yanlış atılıp tutulan, bir dünya iftiraya maruz kalan güzel uçak. airbus'ın a340'tan sonra ikinci şanssızlığı.

    -kesinlikle ama kesinlikle başarısız bir proje değildir. satabileceği kadar satmıştır. bu denli büyük bir uçağın 737 gibi a320 gibi satmasını beklemiyordunuz umarım.
    -masrafı kümülatif olarak büyüktür ancak uçağı doldurabildiğin sürece en karlı uçak halen kendisidir. zaten projenin beklenenden erken sonlanmasının sebebi de kompozit devrimi yüzünden hub-spoke işinin daralması nedeniyle uçakları doldurmak zor hale geldi. kompozit gövdeler havacılığı beklenenden de erken değiştirdi. bu yüzden hub'lar arasında uçacak devasa uçaklara gerek kalmadı. a340'ta olduğu gibi segmenti ortadan kalktı anlayacağınız. a340'ın geliştirildiği zaman ise okyanus ötesi uçuşlar için minimum 3 motor sınırlaması vardı, uçak ona uygun tasarlandı ancak çıktıktan kısa bir süre sonra 3 motor zorunluluğu kalktı. airbus da a330'u geliştirdi. a380'in gereksiz büyük kalması sebebiyle de a380'in ar-ge çalışmalarından doğan a350-1000 geliştirildi. yoksa a340 da a380 de bu zamana kadar üretilmiş en estetik en güzel 2 yolcu uçağıdır.

    tekrar etmek gerekirse üretiminin durması kötü bir uçak oluşundan veya başarısız bir proje oluşundan değildir. sadece havacılık sektörü a380'in geliştirildiği zamandan bu yana çok değişti. 747 de bitti zaten. jumbo jet diye bir şey kalmadı. ama yapılan ar-ge'yi fazla fazla çıkarmış, gövde gösterisi aracı olmuştur.
  • airbus'ın dünya havacılığına hediyesidir. dünya ekonomisinin 2020'lerde resesyona girmesinin beklenmesiyle hava yolu şirketlerinin kemer sıkması, b787/a350 gibi yeni nesil kompozit gövdeli uçakların üretilmesiyle verimliliğini kaybetmiştir. henüz 2018 yılı başında, emirates'in 30 sipariş daha vermesiyle, 10 yıl daha üretileceği kesinleşmişken, hemen 1 yıl sonrasında emirates'in siparişlerini iptal etmesiyle üretimine son vereceği açıklanmıştır. yolcu olarak seyahat ettiğim en iyi uçaktı şimdiye kadar.
  • kargo dezavantajı ile ölü doğmuş bir fiyaskodur.

    747'nin yanında anılması bile göklerin kraliçesi için hakarettir.