*

şükela:  tümü | bugün
 • pek cok sirketin eszamanli muhendislik (concurrent engineering) yontemlerini ogrenip gelistirmesini saglayan buyuk kargo ucagi projesi. avrupa'nin dunyaya mudahale edebilme isteginin somutlasmis ifadesidir.
 • türkiye'nin transall* yerine 10 adet alacağı nakliye uçağı.
 • aralarında türkiye'nin de bulunduğu çeşitli avrupa devletlerince geliştirilen ve üretilecek olan askeri nakliye aracı.

  fla olarak da adlandırılır.
  kod adı a400m'dir.
  (bkz: a400m)
 • eskiden fla olan, ancak artık a400 adını almış askeri uçak. fla, projenin ismidir. nasıl ki atf f-22; jsf f-35 ve efa da ef2000 olmuşsa, fla da a400m olmuştur.
  görünüşe bakılırsa 4 adet turboprop motoru olan büyük bir uçak.
 • çok amaçlı askeri ulaştırma uçağı olarak sınıflandırılabilir. havadan her çeşit malzemeyi atabilecek şekilde tasarlanmıştır. 16 tona kadar tek parça malzeme atma, yüksek irtifadan malzeme atma, alçak irtifa paraşütlü/paraşütsüz malzeme atma, otomatik yük salma gibi görevleri yerine getirebilir.
  bunun haricinde a400m savaş uçakları, ulaştırma uçakları ve helikopterlerin tümüne havada yakıt ikmali yapabilmektedir.
 • tainin kontrol yuzeyleri (aileron,spoiler ki ailerona ozel bi ilgim var benim), parasut ve top emergency door,fcf (forward center fuselage), rf tail cone, atık su ve aydınlatma sistemleri gibi bir isyuku olan bu parcaların hemtasarım hem de imalatından sorumlu oldugu , taiyi montajcı, yedek parcacı kimliginden cıkarıp ucak imalatcisi pozisyonuna tasıyacak tasarım projelerinin ilkidir
  2006 first flight dir
  ekipcek bizim de her roll actionunda havalara ucacagımız ucaktır
 • askeri havadan taşıma isteklerini karşılamak için airbus military tarafından tasarlanmış uçaktır. bu uçağın üretimi katılan ülkelerin verdikleri siparişe göre ülkelere belli yüzdelerde iş vermektedir. katılan ülkeler ve alacakları a400m sayısı şöyledir. almanya: 60, belçika: 7, fransa : 50, ingilitere: 25, ispanya: 27, tükkiye:10. türkiyeye verilen işleri tai yapmaktadır. airbus military türkiyenin alacağı uçak sayısı ile orantılı olarak türkiye ye % 8.41 lik iş paketi vermiştir. türkiye de a400m uçağının eleron, spoyler, kuyruk konisi, ön orta gövde, arka gövde üst kısmı, acil çıkış pencereleri, paraşütçü kapıları, ışıklandırma ve su/atık sistemlerinin imalatı yapılacaktır. uçağın imalatının bir çok yerinde kompozit malzeme kullanılacaktır.
 • airbus 400 military.
 • teknik şartnamedeki gereksinimlere bir türlü ulaşılamamasından kaynaklanan gecikmeler ve bu çabayla yapılan değişiklikler nedeniyle eads nin kayda değer zarara uğradığı ve kontratta güncelleme yapılmadan teslim edemeyeceğini açıkladığı uçak. en erken teslimat tarihi 2012 gibi görünüyor. an itibari ile beklenen en erken ilk uçuş* tarihi kasım 2009, ki bu tarih o kadar ertelendi ki artık inanmak zor geliyor. emekli edecek bizi herhalde.
  http://www.finanznachrichten.de/…adds-delay-020.htm

  sen kontrat aşamasında çıkıp "dokuz farklı ülkeye her birinin keyfine göre değişik konfigürasyonlarda uçak hazırlarım ben" dersen, bunu söylerken daha önce hiç askeri uçak tecrübenin olmadığını unutursan, üstüne de projeyi alabilmek için her ülkenin saçma sapan performans isteğine "olur ağam, tamam paşam" dersen böyle olur tabi ki...