şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cpu fanının cpu'ya ne kadar hava üflediğini cfm* cinsinden belirten terim. en az fanın hızı kadar önemli olan özellik. zira bazı fanlar sağlam dönüş hızına sahip olmalarına rağmen, airflowları düşük olduğu için kafa sikmekten başka bir işe yaramamaktadırlar.
  • dişçilerin kullandığı airflow, doğası itibarı ile üst baş batırdığından sebep, yedek tişört getirin sözünü peşin peşin söyletmesi gereken bir nesnedir.

iş işten geçtikten sonra dişçi de suratınıza boş boş bakar, "e defeydiniv ya yevek tifört getirin diye?" derseniz.
  • airbnb yazılım ekibi tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu iş akış yönetim sistemi (etl süreçleri için) uygulamasıdır. apache projesi dahilinde geliştirilmeye devam edilmektedir. python tabanlı kodlama desteği ile birbirine bağımlı çoklu görev (dag - directed acyclic graph) kontrolü ve çalıştırılması ise oldukça işlevseldir. python tabanlı oluşunun bir diğer getirisi ise hızlı çalışma, analitik ve bilimsel kütüphane içeriğinin yanısıra kolay entegrasyon ve kişiselleştirilebilir bir ürün olmasını sağlamakta.

(bkz: airbnb airflow)

not: elimden geldiğince türkçe kelimeler kullanmaya çalıştım. umarım anlam bozukluğu oluşmamıştır.
  • bugün daha yeni keşfettiğim pc'den veya mac'lerden, chromecast destekli tv'lere veyahut aletlere ve apple tv'ye kolayca kablosuz video aktarımı yapabileceğiniz uygulama.

şimdi buraya kadar entry yazmamın nedeni, şimdiye kadar bulduğum en basit ve en kapsamlı programcığın bu oluşu. çeşitli kablosuz video aktarım yolları var. dilerseniz bir pc kullanıcısı olarak örneklendireyim;

- google chrome: bünyesinde bulunan chromecast, bir internet sitesini tv'ye yansıtmada en iyisi. ayrıca gerek tek bir sayfayı gerek masaüstünü yansıtmasıyla aslında zaten her şeyi en baştan hallediyor. hatta en son eklenen özellikle, seçtiğiniz ve desteklediği herhangi bir ses/video dosyasını da yansıtabilmekte. ancak başka program arayışımdaki sebep, masaüstünü bu program ile yansıtınca sizin pc'yle başka bir şey yapmanız imkansız oluyor. veya dosya seçip yansıttığınızda altyazı göstermiyor, .avi gibi dosya formatlarını desteklemiyor.

- videostream: gayet güzel bir yansıtıcı daha. dosyayı google chrome sayfasında yayınladıktan sonra pc size kalıyor. gayet güzel. ancak altyazıda bana çok sorun çıkardı. ondan eledim.

- vlc player: bu programında yansıtma özelliği harika çünkü bildiğiniz gibi neredeyse tüm formatları destekliyor ancak anlamadığım bir şekilde halen altyazıyı yansıtamıyor. hayır ne kadar zor olabilir ki?

airflow hiçbir konuda naz yapmadan seçtiğiniz dosyayı, altyazısıyla beraber ekrana şak diye yolluyor. hatta daha sonra altyazıyı da özelleştirebiliyorsunuz. sadece altyazıyı değil, codec uygulamasının güzelliğiyle ekranda daha net bir görsel sunuyor.

tek eksisi sizden para istiyor oluşu. bir seferde minimum 12 dolar vererek uygulamayı lisanslayabiliyorsunuz. aksi halde, her 20 dakikada bir yayını kesiyor. bana sorarsanız şu an parasını hak ediyor.