şükela:  tümü | bugün
 • kanat profiline verilen isim.
 • (bkz: wing foils)
 • yukarı kısmı kambur alt kısmı daha düzgün olan kanat profilidir. bernoulli prensibinden yararlanılarak geliştirilmiştir. hava akımı, kanat üstünde daha hızlı akar ve kambur fazlalıktan dolayı daha uzun süre geçer. bu hız, alta göre daha az basınç olmasını sağladığından, yukarı doğru kaldırma kuvveti oluşur.

  ayrıca sadece kanatlar değil, pervaneli uçakların motorlarındaki dönen her bir parça da bu şekildedir.
 • ingiliz ingilizcesinde "aerofoil" olarak geçer. airfoil, bu kanat biçiminin amerikan ingilizcesindeki hâlidir.

  nedir? kanadın üst yüzeyi çok eğimli, alt yüzeyiyse az eğimlidir. dolayısıyla kanat hava (ya da herhangi bir akışkan) içerisinden geçerken, hava, kanadın üst yüzeyini geçmek için alt yüzeyinde olduğundan daha fazla yol kat eder. bu, kanadın altındaki ve üstündeki hava tabakaları arasında, kanadı yukarı kaldıran bir basınç farkı oluşturur.
 • türbin kanatlarında da kullanılan bir tasarım şekli.
 • ayni lokal network icerisindeki airplay teknolojisine sahip cihazlar arasinda senkronize olarak muzik dinlemeye yarayan cok kullanisli bir yazilim. mesela bilgisayarinizda caldiginiz herhangi bir sarkiyi wireless olarak apple tv'ye aktarip, home theater sisteminizde dinleyebilirsiniz.

  mac ve windows versiyonu bulunuyor: http://www.rogueamoeba.com/airfoil/
 • kavramini ilk aciklayan kisi nikolay yegorovich zhukovsky'dir.
 • başlıgi altinda yapilan aciklamalar tamamen yanlistir. bernoulli prensibi tek bir streamline uzerinde gecerlidir. kanat yuzeyine carpan akim ayrisir ve ayni noktada tekrar bulusmasi gibi bir zorunluluk yoktur. yapilan tum ruzgar tuneli ve cfd testlerinde zaten boyle olmadigi gorulmektedir. maalesef bu yanlis bilgi cok yaygindir. kanatta lift'i saglayan newton's 3rd law'dir. yani etki-tepki yasasidir. kanadin ust kismi uste ayrisan havayi yere savurur ki bu da dogrudan angle of attack ile ilgilidir ve her kanat açısında gecerli degildir. bu savurma sonucunda asagi dogru itilen hava tabakasina ters yönde tepki kuvveti oluşur ve bu kanadi yukseltir. bu aciklama fazlasiyla yeterli fakat bu fenomeni aciklarken cogu zaman unutulan birsey var, o da coanda effect. soyleki kanadin egrisel üst kismindan gecen hava neden kanat yuzeyini izleyip yere savruluyor, direkt yoluna devam etse ya diye düşünüldüğünde bunun tamamen coanda etkisi sebebiyle oldugunu anlariz. coanda etkisi icin bkz. verebilirdim ama bu baslik altinda kısa bir aciklamaya ihtiyac oldugunu düşünüyorum. doğrusal ve katmanli hareket eden hava (lamine akış) sınır tabakadan uzaklastikca surtunme etkisinin azalmasiyla hız kazanır, bu noktada bu hava tabakasinin altinda sınır tabaka ile arasinda duragan statik bir hava katmani olusur. tam bu anda hız kazanan hava tabakasinin uzerindeki mevcut cevresel basınç (dış ortamda atmosfer basıncı) aşağı yönlü bir kuvvet uygular ( yuksek basinctan düşük basinca dogru -bernoulli prensibi iste burada var- ama daha once de belirttigim gibi ayrisan akimda degil, ayni streamline uzerinde olusur). iste olusan bu kuvvet, akımı kanat yuzeyine iter ve akımın yuzeyi takip etmesini saglar.

  edit: coanda etkisinin gerceklesebilmesi icin yuzeyin akiskanla yaptigi aci cok onemli, bununla birlikte yuzeyin formu da cok onemli, bu aci cok artarsa(angle of attack) veya yuzey akiskanin yoluna devam edebilmesini saglayacak dgrisellige sahip degilse, ornegin bir anda cok keskin bir aciyla kiriliyorsa akiskanin yuzeyi takip etmesi mumkun olamaz ve ayrisma gerceklesir, bu noktada detayli bilgi icin bluff body aerodynamics anahtar kelimesiyle literature bakilabilir. ozellikle bina etrafindaki akislarda yuzeyin izlenmesi cok mumkun olamaz, cunku cogunlukla 90 derece aciya sahip koseler mevcuttur.
 • (bkz: parafoil)
 • os x'de aranan kana derman olmus ses aktaricili götürgec.
hesabın var mı? giriş yap