şükela:  tümü | bugün
  • sıfırdan havalimanı yapabilmenize imkan veren, dumanı üstünde steam'de yeni çıkmış tycoon oyunu. yüksek bir beklenti ile çıktı. tabii ki bug doluymuş şu an. oynamadım bilmiyorum ama bir tycoon müptelası olarak başlığını açmak istedim.

buraya tıklayarak oyunun steam sayfasına gidebilirsiniz.

edit1: entry'yi yazdıktan sonra dayanamadım dün satın aldım. ciddi eksikleri ve bug'ları olan bir oyun var şu an. eğer müptezel bir tycoon'cu değilseniz almayın. ha en başından itibaren oyunun gelişimini görmek isterseniz buyrun alın. aynısı prison architect'te olmuştu. emin olun grafikleri, animasyonları dahi değişecek bu oyunun.

genel olarak bir havalimanının her şeyinden sorumlusunuz. binalarını da siz yapıyorsunuz, odalarını da, çalışanları da siz alıyor, chek-in kontuarlarından valizlerin gideceği yere kadar kontrol sizde. ucu baya açık bir yapım. ama eldekini çözmekle uğraşıyoruz tabii daha.

edit2: her şeyi yapıp çözdükten sonra son bir edit ile devam edeyim. oyun daha her şeyin çok başında. tüm yapılabilecekleri çözmek 1-2 gün sürüyor. elimde sağlam bir laptop var ama bir yerden sonra sanki onu bile kastıracakmış gibi hissediyorum. zaten şu an size verilen boyutu büyütemiyorsunuz. ayrıca halen çok bug var. harika giden sistem bir anda anlamsızca bozulup sizi oyununuzdan soğutabiliyor. ama normal tabii. early access dedikleri nane bu işte. son olarak tekrar söylemek isterim: tycoon müptezeli değilseniz almayın. ayrıca oyunla ilgili sorularınız varsa mesaj atın, elimden geldiğince cevaplarım.
  • micro management ve ekonomi simulatoru sevenler aynı anda havacılık seviyorsa tam onlar için bir oyun.
    ama şu anda alpha sürümünde (0.22.0) ve bir çok hata var. buna rağmen ortalama bir challenge sağlayabileceğiniz seviyede. mutlu mesut bir havaalanı işletebilirsiniz.

ha şunu söylemek lazım, pembişli ayıcıklı mobil uygulamalar gibi değil. gayet ciddi. çok ince detaylar ve planlamalar gerektiriyor.

2d olmasına rağmen donanım gereksinimi ikinci terminal ile birlikte oldukça kasıyor, ama yolcuların terminalde çektikleri dertleri canlı canlı görme açısından çok zevkli. çünkü o dertleri düzeltmek zorundasınız.

nat geo'da dubai havaalanı seyreden bunu sever.
  • alpha versiyonun experimental branch'ını açtılar
    --altyazı--
    hiç bir şey vaadetmeyen deneysel test versiyonunun deneysel versiyonunu açtılar. deneyselception
    --altyazı--

ona rağmen fena değil
  • kullanıcılar arasında yapılan "havayolu tasarım yarışması" nedeniyle kazandığım steam'den ücretsiz kopya key'ini buradan birine vermek istiyorum.
    ama bedava oyun var, laf olsun diye isteyen biri değil de, havacılığı seven biri olsun lütfen.