• 3tb'lik harddiski bölerek hem time capsule hem de kablosuz harici harddisk olarak kullanabileceginiz hayat kurtaran biraz tuzlu alet. yazici veyahut harici harddiskinizi time capsule'e baglayarak evinizin herhangi bir yerinden yazicinizi kullanabilir, harici harddiskinize de kablosuz bir sekilde girebilirsiniz.
  • apple tarafından üretilmiş ve giri tarihi itibariyle 6. neslinin rafları süslediği, ağ üzerinden çalışan, kablosuz bağlantı noktası olarak da kullanılabilen 2 ve 3 tb kapasitelere sahip bir yedekleme birimidir. yine giri tarihi itibariyle 2 tb olan modeli 1.049 tl'ye 3tb olan modeli ise 1.399tl'ye satılmaktadır.

içerisinde ödediğiniz paradan beklendiği gibi 3 tb kapasiteye sahip solid state disk veya diskler değil 7200 rpm klasik hard disk, küçük bir kontrol ünitesi ve fan vardır. tatbikî de bu diskler bizim masaüstü sistemlerimiz için gidip aldığımız giriş seviyesi ürünlerden değil, büyük ağ sistemlerinde de kullanılan daha güvenilir ve uzun ömürlü disklerdir. kendisini kutudan çıkartmanız ile kullanmaya başlamanız arasında 5 dakikadan az bir süre vardır. kurulumu ve üzerinden bir kablosuz ağ tanımlaması için os x bünyesindeki airport izlencesi gayet kullanışlıdır.

standart olarak 802.11 b/g/n bantlarında kablosuz erişim sağlayan bu yedekleme birimi, bunlara ek olarak 802.11 ac standardını da desteklemekte ve içerisinde bulunan 8 adet anten ile türkçeye akıllı yayınım olarak çevirebileceğimiz bir mantıkla bağlanan bilgisayara özelliklerine göre b/g/n ya da ac standardında 2.4 ya da 5 ghz hızında direkt o cihaza yönlendirilmiş sinyal yayınımı ile bağlantı kurabilmektedir. apple id hesabınız da olan icloud hesabınızla eşlediğiniz zaman, internet erişimine sahip olduğunuz her yerden bu time capsule'e erişebilir, eviniz ya da ofisinizde ki dosyalara ulaşabilirsiniz. bu özelliği ile western digital ya da seagate'in son kullanıcılar için sunduğu my cloud vb. çözümlerden çok daha kolay kurulum ile (port yönlendirme, modemden ayarlamalar yapmak ya da statik ip'ye gereksinim duymak vb.) size her yerden erişilebilir 3 tb'lık bir cloud hizmeti sunmaktadır. üstelik bunu benzeri çözümlerin yarısından bile daha az hacme ve taban alanına sahip küçücük bir kule ile sessiz bir şekilde yapar.

bu kadar mükemmel bir çözümün zayıf noktası ise şudur:

`ev ya da ofisinizdeki internet bağlantısının upload hızı`

yukarıdaki gibi yapılan bir anlatım ve tanıtım sonucunda bir hevesle alıp gelip kurduğunuzda dahili ağınızda her şey inanılmaz hızlı ve mükemmel çalışacaktır. lakin, son kullanıcıların adsl vb. gibi asimetrik bağlantılar kullandığını hatırladığımızda bu güzelim yedekleme birimine dışarıdan erişmek tam bir eziyete dönüşmekte, size 146'dan internete bağlanma nostaljisi yaşatmaktadır. çünkü standart bir kullanıcının 1mbps olan upload hızı ile, time capsule içerisinde yer alan bir dosyaya erişmek için çok çok fazla zamanınız ve sabrınız olması gerekiyor.

örneğin; sadece 300 adet fotoğraf ile oluşturduğum os x photos arşivimi evde sorunsuz bir şekilde time capsule üzerine konumlandırmam 1.5 gb'lık dosya boyutu için bir kaç saniye aldı. ama ofise gelip de o photo arşivine bağlanmak istediğimde bu süre 1 mbps hız ve diğer bağlantı kayıpları sebebiyle 40 dk sürdü ki, ben bu sürede hangi resmi aradığımı bile unutmuştum.

özetle evde ya da ofiste güçlü bir internet bağlantınız var ise süper kullanışlı, tartışmasız her eve ya da ofise gerekli bir alet. ancak, standart adsl bağlantınız ile bunu kullanacaksanız; verilen paranın karşılığını alt yapı yetersizliği nedeniyle alamadığınız gibi sinir stres sahibi olursunuz. onun yerine 3tb kapasitelere ulaşmış küçük taşınabilir bir usb 3.0 hard disk alın, huzur bulun.
  • internetteki yorumlara ve haberlere bakılırsa apple router ve time capsule işinden çekiliyormuş. neden böyle bir karar vermişler anlayamadım tam.
    tam da alma arefesindeydim. alsam mı almasam mı bilemedim şimdi. dolardaki artışın fiyatlara yansıması da yakındır sanırım.
  • apple'ın gerçekten işe yarayan nefis ürünlerinden idi. artık üretilmiyor ve satılmıyor. halbuki yeni nesil ssd diskler ile home cloud sistemi kurmak isteyenler için çok iyi olabilirdi. kablosuz time machine büyük bir olaydı.
  • wi-fi hızına gerçek anlamda bir etkisi olup olmadığını merak ettiğim, tüm apple ürünleri gibi çekici ve çok pahalı alet.
  • yaklaşık 4 yıldır kullanmakta olduğum ve sayısını hatırlayamayacağım kadar çok defalar hayatımı kurtaran muhteşem gereç.

bu arkadaşı ben sadece arka planda time machine işini yapsın diye almıştım. çoğu zaman varlığını bile unutuyorum.

ben yine en son bir salaklık yapıp version control'den yanlışlıkla her şeyi revert edip projenin ağzına sıçıp ortalığı darmaduman ettikten sonra bir anda aklım geldi ve her şeyi 2 saat öncesine eksiksiz geri getirdi. parasını sonuna kadar hak ediyor bakın bu iyiliği size bu hayatta kimse yapmaz.

aylar öncesinden yüz defa silinip yüklenmiş farklı 4k videoların bile tarihçesini tutuyor, akıl almaz bir yedekleme sistemi sunuyor time machine ile beraber.
  • apple in 3 tb a kadar alan sunan kablosuz depolama birimi. her zamanki gibi kesinlikle so chic!
hesabın var mı? giriş yap