şükela:  tümü | bugün
  • gökler ve uzayda değişik yerlerde seyir edeceğiniz, ücretsiz oynanan bir 3boyutlu mmog(multi oyuncu çevrimiçi oyun) bilim-kurgu uçuş simülasyonudur. phillon gezegenin çeşitli manzaralarına dalın ve üzerindeki dünyayı ele geçirin. ilginç görevlerde kendiniz savaşın, ulusunuzu koruyun ve savaş formasyonunda beraber savaşacağınız yoldaşlar kazanın. tugay kurarak veya seçimlerde ulusunuzun başkanı seçilerek gelişin.

http://www.airrivals.web.tr/
  • yine yeni yeniden gameforge etiketli oyun. koşarak uzaklaşmakta yarar var zira ruhunuza, cebinize kısacası tüm bünyenize zararlı olma ihtimali çok yüksek.
  • (bkz: trap)
  • air rivals mmoprg tarzında'ki oyundur. oyuna başladığımızda freeska olarak kalırız, levellerimiz 10'u göstediğinde bizden ırk seçmemizi ister. oyunda iki ırk bulunur bu ırklar

1. a.n.i
    2.b.c.u

bu ırklardan birini seçerek devam ederiz ve asıl oyuna geçmiş oluruz. bu oyunda dikkat etmemiz gereken husus hangi tarafın daha güçlü olduğudur çünkü güçsüz taraftaysanız ezilen hep siz olacaksınızdır. oyunda 4 adet uçak seçeneği vardır bunları

1.a-gear
    2.b-gear
    3.i-gear
    5.m-gear

agear : karadan karaya, karadan havaya güçlü bir tanktır. silahları ve skilleri ile havadaki düşmanlarınızı saniyeler içinde öldürebilirsiniz.
    bgear : havan-karaya ve havadan havaya güçlü bir bombarduman uçağıdır. bu uçakla hedefleri tek seferde öldürebilirsiniz.
    igear : havadan havaya güçlü bir uçaktır bu uçağın görevi kaçmakta ulan uçakları bulup yoketmetir.
    mgear : bu uçak hasta bakım aracıdır. enerjiniz azaldığında size enerji verir, yakıt ikmak yapar, yüksek defansı olduğdan dolayı kolay kolay ölmez.
    stat dağılımları :
    agear : 30 level 0 motoruna göre kalkan ve savunma, 500 yetenek puanı olana kadar ruh, geri kalan saldırıya verilir. yakıt oranı gemiye yetecek kadar verilir.
    i-gear : olabildiğince az ruh, 80-120 arasında saldırı geri kalanı manevra verilmelidir.
    b-gear : orta karar bir stat dağılımı vardır. en çok verilmesi gereken statı saldırıdır. bunun yanında 27 hızlı motoruna göre kalkan savunma verilmelidir.yetenek 500 puan olana kadar ruh'a verilmelidir.
    m-gear : bu uçak savunma ve ruh ağırlıklı bir uçaktır. level 80 olana kadar saldırı ile kasılmalıdır ardından 53 görevinde gelen kağıtla statlar sıfırlanmalı ve 300 defans verilmeli geri kalanı ruh'a yetecek kadarda yakıta verilmelidir.

ben bir a-gear kullanıcıyım, tank'ım karadan havaya oldukça acımasız olmasına rağmen 4000 metre yükseklikten üstüme bomba atan b-gearlar benim kabusumdur.en kolay hedeflerim i gearlardır. her uçağın kendine has özellikleri mevcuttur.

bu oyunda bulunan en değerli itemler yetenek açma kartlarıdır. bu kartlar;
    hareket bitişi yetenek açma kartı
    son beceri açış kartı
    özel beceri açış kartı

şeklindedir. bu kartlar özel niteliklerinizi açıp sizi diğer uçaklara göre özel bir hale getirir. bu kartlar savaş puanı (sp) ile alınabildiği gibi bosslardanda düşmektedir. sizlere birazda silahlardan bahsedeceğim;

m-gear : gelişmiş silahı için ok kullanır örneğin : antimon ok
    a-gear : büyük parçalama kullanır örneğin : büyük parçalama v4
    b-gear : bawoo kullanır örneğin : bawoo pia
    i-gear : edrill kullanır örneğin : edrill v4

a-gear'ların standart silahları top olmalıdır. agearlar 1x1 standart silah kullanmaktadır. agearlar için gelişmiş silahın bir anlamı yoktur.

oyun için de zırh yapmak istiyorsanız oyun kalsörü içinde bulunan main_faq dosyasını okuyarak gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. bu türkçe airrivals için anlatımdır, global server'de ki silah isimleri stat isimleri tamamen farklıdır.
  • farkli ozelliklere sahip 4 aracdan birini secebildiginiz, iki dusman ulustan birine taraf oldugunuz, online oyuncularla oynanan 3 boyutlu savas simulasyonu oyunu.
  • yeniden açılmış oyundur, serverları doluluk oranı olarak iyi durumda, nostalji bombardımanı ve hava bombardımanları için linke tıklayıp kaydolup indirebilirsiniz, her iki ulusta da size yardımcı olacak kişiler olacaktır, şimdiden iyi oyunlar.
  • güzel bir mmorg oyunu halen oynuyorum yıllardır olduğu gibi.
  • enfes bir oyundur. kıymeti hiç ama hiç bilinemedi. aynı şirketin dağıtımını üstlendiği metin 2 bir ekol olmasına rağmen ondan benim gözümde kat be kat üstün olan bu oyun her daim oyuncu sıkıntısı çekti.

yukarıdaki bir girdide sınıflardan bahsedilmiş. bu her mmorg oyununda bulunan taş, kağıt, makas denkleminden bahsetmeyeceğim, size bahsedeceğim şey ey b.c.u ve a.n.i halkı olma saadetini kısa süre yaşamış ya da hiç yaşayamamış ve anlamsız bir biçimde bu girdiyi okuyan insanlar bu oyunda demokrasi vardı.

evet, yanlış duymadınız demokrasi...

uluslar için kumandan seçimi belli bir aralıkla ve oyuncuların online oy kullandığı seçimlerle olurdu. bu kumandanlar ise her hafta biri saldırı diğeri defans olmak üzere yapılan ulus savaşlarında abi hayvan gibi şii yapmayın ya diyen insanlar olur, ulusa seslenirlerdi.

her hafta sonu muhteşem, top yekün bir savaş, throatlar, pusular, backdoorlar, stratejiler, truvalar havada uçuşurdu. çocuk, genç, orta yaşlı, yaşlı, kadın, erkek demeden cenk ederdik.

a gear'ların mekanları belliydi, kamikaze yapan b gear'lar gökyüzünde yaprak misali onurlarıyla düşerlerdi. i gearlar çeşitli akrobatik hamleler ve yüksek irtifa uçuşlarıyla arka hatlara sarkmak için birbiriyle yarışırdı. öyle güzel bir oyundu işte, bir arı kovanı gibiydi. birlik, beraberlik heyecan idi.

tugay sistemi ise ayrı güzeldi, bahsetmek anlamsız olur burada ama o formasyonlar unutulacak gibi değildi. oyuncusu metin 2'nin aksine daha seviyeli, daha olgundu. zira bu oyunu oynamak metin 2'nin aksine beceri istiyordu. gerçekten beceri isteyen kaç mmorg vardı ki o yıllarda ah ahhh...

bana birkaç güzel dostluk bıraktı. mazi oldu, hoş oldu, yitti gitti.

hala bol bol oyun oynuyorum, birçoğunda yüksek mmr, yüksek lvl'lere ulaştım. hiç birini oynarken seni oynadığım kadar heyecanlanıp, kendimi bir şeyin parçası olarak hissedemedim.

teşekkür ederim.

eğer hala oralardaysan pegasus server'i sana selam olsun. bu pilot artık çocuk olmasa da seni hiçbir zaman unutmadı, unutmayacak.

emekli i gear pilotu binbaşı odd one