şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ait olmakın olumlusu*.
  hiçbir yere ait olmayanlar her yere aitmiş gibi davranırlar. yalanlarını kendilerine unutturmak için yapmayacakları şey yoktur.
 • ait olmaktan farkı yok. ikiside kandırış.
 • kendini yabancı hissetmek.
 • aidiyet hissedememekden kaynaklanabilcek durum.bazen kendini kalabalığın içinde ufalıp görünmeyecek kadar küçük böcek gibi hissettirebilen durum aynı zamanda.birileri birşeyler konuşuyor,gülüyor ve o insanlar aslında birer canavar,senin dilinden konuşmuyor,kimdir bunlar ve nasıl gelmişindir oraya. içinden bir ses 'evet ben buraya ait diilim,ya farkedilmemek için kıpırdamadan bu kargaşayı izlemeliyim sessizce,ya da bir an önce biri üstüme basmadan kaçmalıyım inime' der.
 • (bkz: anarşizm)
 • kendine ait olmak için başkasına ait olmaktan kaçınmak diye bir yanılsama da mevcut.
 • bunu hissettiğiniz anda o yerin, o insanların, o konuşmaların külliyen bomboş gelmesinin kişi üzerinde tezahürü. formül basittir; herkes çok akıllı, çok bilmiş, çok mutlu görünür, siz öyle hissetmezsiniz. iç dünyanızın dış dünyayla taban tabana zıt gitmesidir. herkes çok boştur. orada olmak için hiçbir çaba göstermek istemezsiniz. kimseyi çekemezsiniz. kafanız dağınıktır. sesler boğuk ve çekilmez gelir. orada bulunmak zorundaysanız - orası bir okulsa ya da işyeri - kendinizi sürekli sorgularken bulursunuz; "benim burada ne işim var?" genel olarak sosyal hayattan bezmekle depresyona girmek arası birşeydir. en fecisi de bu duyguyu sürekli yaşamaktan doğan 'alakasız' 'asosyal' 'bununla bişiy konuşulmaz' görüntüsü vermenin zamanla rahatsız etmesidir -sosyalleşme zorunluluğu hissetmek- kişinin iç dengesinin bozulmasıyla olabileeği gibi her zaman da sorun kişide olmayabilir. hakikaten bulunduğu yer çok anlamsız, oradakiler hakikaten bomboş olabilir. bu durumun en iyi ilacı da kişinin kendisine bakması, kimseyi fazla sallamamasıdır. bu heralde daha bir rahatlatıcıdır, kişi kendini ait hissettiği biryere gittiğinde zaten tüm anlamsızlıkların da geride kaldığını görecektir. (bkz: vay anasını)
 • once sig gelen bir ortamdan (orta okul (bkz: aaal)) kacarcasina gidip, yeni insanlar tanimak, orada (lise (bkz: afl)) her aradigini buldugunu sanip avunmak, kendini cok yuce olduguna inandirip gerceklikten kopmak, ego zirvedeyken ozgurluge yelken acmak (universiteye gitmek (bkz: odtu)), lisedeki dost bilinenlerden kazik yemek, yeniden yenilere sarilmak, yenilerden de kazik yemek, hemen ardindan sirdastan uzak kalmak (bkz: kavorka), son sene boyunca algilara ters ortama (bkz: odtu molekuler biyoloji ve genetik) kendi basina gidip gelmek, butun bunlar olurken iki sene boyunca ruhundan (bkz: k mno4) uzakta yasamak zorunda olmak, huzura erecegin gun icin surekli calismak, sonunda almanya'da guzel bir yerden (bkz: embl) birlikte doktoraya kabul almak, bir kez daha yenilerle tanismak, sevimli olmaya calismak, surekli yanilmak, bir de yabancilarla kulturel kopukluklar arasinda kendini ifade edememek, toplamda nerden baksan son 8 senedir, ic dunyada yasamak, hayatta ruhum dedigin kisiyle kenetlenip kalakalmak; ama asla ve asla bir yerlere entegre olamamak kafamdaki tanimdir ve verebilecegim en guzel ornektir. yasadiklarimdan daha iyi tanim veremedigim ve sevgili gunluk tarzi yazdigim icin, sonucta sozluge de yabanci kalmak.
 • iki yılı aşkın süredir aynı yerde çalışmanıza karşın size ait bir kupa dahi edinmemişseniz, misafirler gibi hala şirketin bardaklarından içiyorsanız çayınızı,
  evet siz ait hissetmiyorsunuz.
 • bazen cok guzeldir. ask meskten bahsetmiyorum. sosyali daha genel alalim; misal, ortak sosyal kaygilari kullanarak sah damardan yakalamaya calisanin evrenine ait olmamak. ay em bed tribi geceli yillar oluyor o degil, ama su dunyada hele de sosyalizasyon alaninda varolan binlerce entrikaya, dedikoduya ait olmamak, o yuzden de insana ve sunacaklarina acik olup, baglayici unsurlarina bilerek ait olmamak. buyuk bir yalana, bir organizasyona, etiketlerin cazibesine ait olmamak; ailene, sevgiline, canin dostlarina ait olmamak; kadinlar arasi iliskinin can damarlarindan birini kesen kislancliktan mutevellit canini sikmaya calismalara ait olmamak, yandas gorunenlere bile ait olmamak; hickimseye ve hicbir seye ait olmamak; dusman olmadan ait olmamak. yani cogu zaman huzurlu, guzel, kafa dinlendirici, ve kendinle butunlestirici ait olmamak.