şükela:  tümü | bugün
  • kutahya ile u$ak arasinda cavdarhisar yakininda yer alan ve o civar icin $a$irtici derecede saglam kalmi$ antik kent.. m.o. 200 yili gibi kurulmu$ daha sonra m.s.133'de roma arkasindan m.s.200'de bergama imparatorluguna gecmi$..

$ehirin kenarina in$a edildigi kara cay (eski adi penkalos mu oyle bi$ii) baharda surekli ta$tigi icin su duvarlari ve suyun ustunden gecen roma kopruleri de kismen duruyor..

zeus tapinagi ion mimarisindeki sutunlariyla beraber kalmi$.. enteresan bir mekan.. eski bir tapinagi alip roma modeline benzetmi$ler dolayisiyla diger roma tapinaklarindan farkli mimariye sahip.. onun di$inda roma hamami, borsa ve tiyatro da kalintilarda ortaya cikmi$..

kazilarina 1926'da avrupali arkeologlarca ba$lanmi$ ve bugunku haline yakin formatta cikarilmi$.. 1970'ten sonra da yeni bir kazi ba$latilmi$ ve halen devam ediyormu$..

oradaki köyün cogu evinin duzgun kesilmi$ ta$lardan olmasini da garip kar$ilamamak lazim malzeme bol..
  • zeus adina insa edilmis anadolu'nun en iyi korunmus tapinaginin, bir tiyatronun, bir stadyumun, iki hamam ve gymnasiumun, bes kopru ve antik barajin, borsa binasinin, sutunlu caddelerin ve nekropol alanlarinin bulundugu antik kent.
  • aizanoi 1824 yilinda avrupali gezginlerce kesfedilmis ve 1830/40 li yillarda incelenmis ve tanimlanmistir. 1926 yilinda schede ve krecker baskanliginda alman arkeoloji enstitusu nun kazilari baslamistir. bu calismalara 1970 yilinda naumann tarafindan yeniden baslanmis olup kazilara devam edilmektedir.
  • zeus tapınağındaki sütün başlıklarında bir dizi amphora bulunur.
  • kütahya'da bulunan yeni bir otel.
  • görkemli zeus tapınağı ile bilinen, aizonai antik kenti ana yoldan 50 km içeridedir. kütahya'nın çavdarhisar beldesine birkaç kilometre mesafededir. tarihi m.ö 3 bin yıllarına kadar uzanır. dünyanın ilk borsa binasının kalıntıları bu antik kenttedir. zeus tapınağının ön iki duvarına yazılmış yazıt dikkat çekicidir. bu ünlü roma imparatoru, hadrianus'un tapınağın yapımı ile ilgili mektubudur. antik kentte görülecek diğer kalıntılar arasında; tiyatro binası hemen bitişiğindeki stadium, sütunlu cadde, hamam, anıtsal mezarlar sayılabilir. kentteki kazılardan çıkarılan eserler kütahya müzesinda sergilenmektedir.
  • seneler önce bir okul gezisinde, tapınağının etrafındaki çimlerde futbol maçı yapmış olduğumuz güzel antik kent.
  • zeus tapinagi alisilagelen tapinak orneklerinden farkli olarak tapinagin alt kismindaki bodrum kati ile dikkat cekmektedir. ayrica tapinagin duvarlarinda ms. 780 yillarinda cavdarlilar tarafindan yapilmis cizimler yer almaktadir. sehrin savunmasini anlatan tasvirler ve resimler yer almaktadir.
  • bir erkek tanrıya adanmış (zeus) tapınağının önünde ,(kibele?) büyük bir kadın başının güçlü bir yüzü ve dalga dalga geriye uçuşan saçı şeklindeki kabartmasının çimenlerin üstünde durduğu tapınaktır. çektiğim dev kadın başı fotoğrafına baktığımda, o an kadraja girmiş, günümüzün özgür kadının çift kat başörtüsüne şaşkınlıkla baktığını gördüm. saat 17'de giriş kapanmaktadır. gittiğimde, bir de baktım ki adeta ara güler olacağım, tapınağın önünde bir çoban ve büyük bir koyun sürüsü var. çoban'ın yardımı ile içeri duvardan atlayarak girdim. ben sonra 3 otobüsle bir okul geldi, onlar da içeri girdiler. zaten kadın kabartmasının şaşırarak baktığı özgür türk kadını da orada öğretmendi belki de. çoban'la hemen arkadaş olduk, 3 çocuğu var ve gücü yettiği kadar onları okutacağını söyledi. istanbul'a hiç gitmemiş. stres ve istanbul konusunda baya konuştuk. ayrıca, çobanın oyu ile kendi oyunun eşit olmadığını söyleyen bir sanatçımıza çok kızmış, halen de kızgındı. sen ondan akıllısın boşver dedim. bir açıdan da oradaki çobanın örnek için söylendiğini, okumayan, araştırmayan, sadece müslüman diye tek kriterle oy kararı verenleri hedeflediğini anlatmaya çalıştım. çoban arkadaşımdan öğrendiğime göre caminin orada dünyanın ilk borsası olduğunu öğrendim. borsaya gitmek için, bir roma köprüsünden geçiliyor. orada da bir zıtlık var, etraftaki köy evleri, yıkılmış, yamulmuş, çökmüş durumda ama köprü hala ayakta, ben oradayken üstünden tüp kamyoneti bile geçti.
  • türklerin duvarlara yazı yazma geleneğinin 13. yüzyılda da var olduğunu gösteren antik kenttir. 13 yy.'da bölgeye gelen çavdar türkleri zeus tapınağının duvarlarını yazılarıyla süslemişler. haa şimdi tarihi belge niteliğinde rehberler bunlardan bahsediyor. insan ister istemez bugün duvara yazdığımız saçma sapan şeylerin ileride ballandıra ballandıra anlatılacağını düşünüyor.