şükela:  tümü | bugün
 • tuncay öztürk, ahmet beyazıd ve şenol demiröz 'ün trt'den ayrılarak kurdukları bir film yapım şirketidir.

  kuruluş hikayesi şöyledir:

  uzun süredir trt içinde değişiklik yapmayı planlayan yeni genel müdür macit akman, mayıs ayının son haftası içinde yayınlanan "anarşi ve terör" adlı haber programda kapatılan yol-iş sendikası başkanı muzaffer saraç'ın konuşturulmasını bu iş için iyi bir fırsat olarak görür. bu programın yayınından hemen sonra, 29.mayıs günü başta tv daire başkan vekili tarcan gönenç olmak üzere pek çok kişiyi görevden alır. nedim tekin yeni tv daire başkanı, mehmet turan akköprülü ise onun yardımcısı olur. daha sonra ajans 1400 adıyla özel bir yapım şirketi kuracak olan grubun ayrılışı da, (adı geçen olay sebebiyle olmasa bile) aynı döneme rastlar.

  tuncay öztürk, ahmet beyazıd ve şenol demiröz ile birlikte trt'den ayrılış sebeplerini, mavera dergisi'nin ekim l982 tarihli 71. sayısında şöyle anlatır:

  " ben ve benim gibi düşünen, milli kültürümüzü kendisine kaynak olarak alan, onun havasını ve atmosferini, karakterini eserlerinde yansıtmak isteyen arkadaşlarım, ..kendi kültürümüz adına daha aktif bir tavır ortaya koymalıydık... ne yapmalıydık? sorunun cevabını ahmet beyazıd verdi. ayrılalım, müessese olalım, mektepleşelim ve çoğalalım, dedi. bir akşam ahmet'in evinde, yücel çakmaklı, ben ve şenol demiröz toplandık. trt'den ayrılmaya karar verdik. yücel'in emekliliği dolmak üzereydi. o, emekliliği dolana kadar trt'de kalabilirdi... afganistan ile ilgili belgesel bir film yapmayı düşünüyorduk hep. bunu gerçekleştirmenin yollarını aradık. (...) böylece, afganistan belgeseli ile birlikte ajans 1400 de kurulmuş oldu."

  ahmet beyazıd, şenol demiröz, tuncay öztürk, yücel çakmaklı, reşat aksoy, mustafa ceylan, cahit zarifoğlu ve özkul eren gibi önemli ortaklara sahip olan ajans 1400'ün ilk çalışması, "afgan mücahidlerinin direnişi" ile ilgili belgesel bir filmin çekimi olur. (27. nisan. l978'de afganistan'da darbe yapan nur muhammed teraki, davut han'ı devirip ailesi ile birlikte öldürmüştür. bu darbe, aynı zamanda müslüman mücahitlerin uzun yıllar sürecek olan direnişlerinin de başlangıç tarihi olmuştur. ajans 1400’ün projesi, afgan direnişinin belgelenmesi üzerinedir.) ahmet beyazıd, yücel çakmaklı, şenol demiröz, erdem beyazıt, necdet taşçıoğlu ve kameraman çetin tunca'dan müteşekkil altı kişilik ekip, haziran ayının ilk haftasında yola çıkar. tofaş'ın yeni ürünü olan "kartal"ların ne kadar sağlam olduklarını ispatlayacak bir reklam filminin çekimini de üstlenen ekibin maceralı yolculuğu tam dört ay sürecek ve ekip, eylül ayı sonunda sağ salim geri dönecektir. (ajans, 12 eylül sansürüne takılan belgesel filmi kamuoyunda tanıtma imkanı bulamazsa da, bu seyahat ile ilgili anılar, erdem beyazıt'ın nefis yorumuyla "ipek yolundan afganistan'a" başlığı altında mavera dergisi'nin aralık '81 sayısından itibaren yayınlanmaya başlar.)

  1981 yılında kurulan ajans 1400, afganistan'da savaşan mücahitlerle ilgili olarak hazırladığı filmden sonra yeni belgesellerin yapımına ağırlık verir. islam konferansı teşkilatı adına hamid aytaç, rikkat kunt, muhsin demironat gibi hattatları tanıtan otobiyografik türde 16 mm.lik belgeseller çeker. türkiye diyanet vakfı adına türkiye'deki islami kültür birikimi ve medeniyetini anlatan türkiye'de islam gerçeği adlı bir film gerçekleştirir. bu filmleri çeken tuncay öztürk, 1982 yılı sonunda, daha önce trt için siyah-beyaz hazırladığı süleymaniye'de bayram sabahı adlı belgeseli bazı ilavelerle ve renkli olarak diyanet vakfı adına yeniden çeker.

  trt için hazırlanan "bedia muvahhit" adlı yapım da ajans 1400'ün taşeron çalışmaları arasındadır.

  "ajans 1400" firmasının yapımını üstlendiği bazı filmler:

  sahibini arayan madalya,1989
  türk vakıf medeniyeti (tv),1988
  türk vakıf medeniyetleri (tv),1985
  yarına gülümsemek (tv),1991

  kaynak: http://www.kameraarkasi.org/…uluslar/ajans1400.html