şükela:  tümü | bugün
  • ünlü yönetmen ülkü erakalın bir film çekecek olur. başrol belli sadri alışık. yan roller, figüranlar, ücretler falan hepsi belli. bir tek belli olmayan başrol kadın oyuncu.

ülkü erakalın ajda pekkan'ı oynatmak istiyor. ajda pekkan'ın ajda pekkan olduğu yıllar. sadri alışık'a söylüyor bu seçimini. sadri baba ise "ya ne gereği vardı su böreği varken, sanki ajda'dan başka oyuncu mu yok" diyerekten niyetini belli ediyor. ve ülkü erakalın bir türlü sadri baba'yı bu inandından vazgeçiremiyor. ama ülkü erakalın'ın gönlündeki aslan kesinlikle ajda pekkan.

gel zaman git zaman başrol oyuncusu hâlâ bulanamıyor. sadri baba'da inceden inceden "hadi yavv, ben başka projeye gideceğim, başkasına söz verdim" demeye başlıyor. ülkü erakalın, zaman kazanmak için film çekimlerine kadın başrolün olmadığı sahneleri çekerek başlıyor.
    sonra birgün, küüüt, o da ne sahnede ajda pekkan var. sadri baba gram ses etmiyor, efendiliğini konuşturuyor. yönetmene de "alacağın olsun, ama ben sana bunun hesabını sorarım bakışı"nı atmaktan da geri kalmıyor.

ajda pekkan çekimler sırasında her zaman ki gibi star havalarında. kimseyle konuşmuyor, muhabbet yok, kendi özel kuaförü, makyajcısı falan var. set aralarında bile insan içine karışmıyor. rolünü yapıyor sonra bütün ekibiyle hemen mekândan ayrılıyor. selam sabah hak getire.

bu durumdan sadri baba oldukça rahatsız, ama hiçbir kelime etmiyor.

öyle böyle film bitiyor. filmdeki ajda pekkan'ın son sahnesi de çekiliyor ve ajda pekkan'ın işi bitiyor. yönetmen hemen teşekkür ediyor. gerekli ihtimamlar gösteriliyor.
    ajda pekkan, ülkü erakalın'a "bu projede beraber çalışmaktan mutlu oldum, sağ olun" diyor, sonra sadri baba'yı görüyor ve ona da "sizinle çalışmaktan da mutluluk duydum, eşiniz çolpan hanım'a da selamlarımı iletin lütfen." diyor.

sadri baba:
    - "kim diyeyim hanımefendi?"

(bkz: tarihteki muazzam ayarlar)

helal olsun, sağ ol, sağ ol, sağ ol...
    kafa dergisi - zafer algöz - mart 2015
    (film 1964 yapımı, ajda pekkan 1945 doğumlu yani 19 yaşında ve afra tafraya bak.)
  • tam olarak "sayın bakanım her zaman sanat ve sanatçının sağolsun yanında oluyorsunuz. muhteşem vizyonunuzla hep ülkemizin önünü açıyorsunuz. iyi ki varsınız, hep olun. sizin için canımızı vermeye hazırız. siz hep yanımızda olun. allah sizi başımızdan eksik etmesin" demiş sanatçımız.

ne gerek vardı ajda? vizyon nedir, muhteşem nedir, can verecek kadar birini sevmek nedir bilmiyor musun sen? 60'lı yaşlarındasın, neyin yalakalığı bu? cidden böyle mi düşünüyorsun yoksa kendini tutamadın mı?

ne olursa olsun sana hiç yakıştıramadım. tamam teşekkür edersin, saygılarını sunarsın da canını vermek nedir allah aşkına? bu yaşa kadar bunu mu öğrendin? yazık, üzüldüm senin adına.
  • bu ses sanatçısına sanırım edilmedik hakaret kalmadı.

en sık söylenen ise, yaptırdığı estetiklerle dalga geçmek. evet, o estetik ameliyatları sürekli yaptırmasa, karşınızda buruş kırış bir babanne gibi görünecekti. ama, onu hala bir süper star yapan estetik değil. kıçınızı kaldırıp bir konserine gidin ve sahne performansına bakın. o konser performansını 20'li yaşlardaki şarkıcılar göstermeye kalkışsa, birinci saatin sonunda dalakları şişer, soluk soluğa kalır, sahneyi terkederler. kadın senden benden daha dinç ve güçlü ve senin hayal bile edemeyeceğin kadar iyi sahne şovu yapabiliyor.

bir de eğitimsiz ses diyorlar. la olm, senin konservatuarda aldığın eğitim süresinin 15 katı kadar "sadece" sahnede şarkı söylemişliği var ajda pekkan'ın. senin eğitimli sesin, 80 yaşındaki bu kadının sesi yanında orangutan çığlığı gibi kalır.

sen unutulup gideceksin ama, 50 sene, 100 sene, 200 sene sonra bile insanlar ajda pekkan'ın şarkılarını dinlemeye, hem de mest olarak dinlemeye devam edecekler. sen o eğitimli sesinle, ajda pekkan'ın hayatının herhangi bir anında, sadece 2 gün içinde ulaşabildiği kadar dahi hayrana, sevene sahip olamayacaksın.

senin o genç eğitimli sesin ancak bir youtube kanalı açıp akustik gitar eşliğinde şarkı söylemek ve çok izlense de youtube'dan biraz para kazanabilsem diyebileceğin seviyenin üzerine asla çıkamayacak.
  • "ben beynimle seks yapiyorum" beyanina karsilik olarak mujde ar'ın "bence ameliyat ola ola organlarinin yeri karisti" diye yorum yaptigi sarkici.
  • bu ülkede (tarihsel açıdan ve hatta kendisinin de çoğuna şahit olduğu yaşı açısından düşünürsek) onca konu, kişilik, kurumlar ve değerler varken, canını vermek için bakan egemen bağış'ı bulmuş sanatçı. insanın tek canı da bu kadar mı değersizleştirilirmiş...
  • karmama tecavüz edecek olsam da söylüyorum, fazlasıyla overrated kişi.

napmış bu kişi şimdiye kadar, "acayip taş kadın panpa, 30 yaşında gibi" muhabbetlerin, hali hazırda var olan bestelere türkçe aranjmanları uydurup tek oktavda gezen şarkıları bol stüdyo rötuşu ile birlikte yorumlamasının haricinde nedir olayı?

yaşlı ve estetikli, evet. ee?
  • süpersatarımız.

hayır senin doğada çözünmen 1000 yıl alacak, doğaya en büyük zarar sensin, bari bu halka zarar verme
  • ifadenin bütün anlamlarıyla her dönemin insanı olduğunu ispat etmiş kişidir. estetiğe karşı değiliz ama vizyonun estetik ameliyata sokulmasına karşıyız be ajda'cım.
  • egemen bağış'ın kim olduğunu bildiğinden şüphe ediyorum.