şükela:  tümü | bugün
 • abd federal iletişim kurulu (fcc) başkanı. net neutrality konusundan dolayı reddit ve benzeri sitelerin hedef tahtasına oturmuş durumda. istenmeyen adam.
 • us sol en on disi (21) buyuk ihtimalle kok kanali tedavilidir.
 • (bkz: orospu çocuğu)

  önümüzde günlerde beklenen teklifi ile net neutrality'yi amerika'da sonlandıracak pezevenk. yanlış anlaşılmasın, amerika'da yaşamıyorum ama amerika'da olanlar genellikle dünyanın her köşesini etkilediği için bu orospu çocuğu tarafından zincirleme bir reaksiyon başlayacaktır. yarın öbür gün bize gelmesi işten bile değil eğer amerika'da başarılı olursa bu rezil sistem.
 • https://www.avclub.com/…ebook&utm_medium=socialflow dünyanın en cringefest videosunu yapmış bir de dalga geçer gibi
 • katıksız orospu çocuğu.

  (bkz: net neutrality)
 • kısa bir tanımla başlamam gerekirse: orospu çocuğu

  abd'de net neutralitynin kalkması tartışmalarını alevlendiren ve maalesef konumundan dolayı inanılmaz etkili olan bir orospu çocuğu bu

  reddit bu durumla yıkılırken türkiyeye henüz net neutrality tartışmalarının bir yansıması olmadı ancak günümüzün globalleşen dünyasında türkiye ve ekşi sözlükte de bu konuyla ilgili bir tepki oluşmalı. sol framde ajit pai ismini gördüğüm için çok rastgele bir şekilde konuya giriyorum. umarım konuyu düzgünce açıklayabilirim

  öncelikle, net neutrality nedir: net neutrality internet servis sağlayıcıların (iss) müşterilerine bant genişliği sunduğu ve bu internet erişimiyle ne yapıldığıyla ilgilenmemesi durumudur. net neutrality durumunda her siteye ve her müşteriye eşit şekilde yaklaşılır. ben internet erişimimle sosyal medya sitelerinde dolanabilirim, başkası dizi izler, bir başkası porno izler. bize internet erişimi sağlandıktan sonra bu interneti hangi sitelere girerken kullandığımız tamamen özgürlüktür. issler bizim bu interneti nasıl kullandığımızla ilgili bize farklı şekilde yaklaşmazlar. örnek vermek gerekirse, net neutralitynin olmadığı bir ortamda iss bizi ekşi sözlüğe girmek için daha çok ücret ödememize itebilir. bu interneti facebook için kullanıyorsan şu kadar ödeyeceksin twitter için kullanıyorsan şu kadar ödeyeceksin şeklinde durumlar ortaya çıkabilir.

  bu dalyarak ajit pai şu anda fcc (federal communications commission) ( federal iletişim kurumu) başkanı ve yapmaya çalıştığı şey ise net neutralityi kaldırmak.
  sanıyorum sizin de kafanızda bu durumun ne kadar boktan olduğu oluşmuştur. durum cidden çok ciddi ve söz konusu yer amerika olsa da hepimizin dikkat etmesi tepki göstermesi gereken bir durum
 • şimdi, bu adama neden bu kadar küfredildiğini bilmiyorum. asıl sorun, telekom sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları arasındaki tartışma.

  bildiğiniz üzre, internetimizi iss diye kısalttığımız internet servis sağlayıcıları aracılığıyla yapmaktayız(at&t, verizon ya da türk telekom gibi). yani bu adamların yaptığı yatırımlarla biz daha çok siteye, daha hızlı bir şekilde, daha güvenli giriyoruz vesaire. ancak, asıl parayı kazananlar facebook, twitter, youtube gibi içerik sağlayıcıları oluyor. haliyle, bu firmalar da yıllardır "lan tüm altyapıyı biz yapıyoruz, parayı eniştesinin soba karşısında kestane yediği fotoğrafı internete atan insanlara reklam satan zuckerberg oluyor" şeklinde isyan ediyor. bir noktaya kadar haklılar. içerik sağlayıcılar kendi altyapıları haricinde bir şey yapmadan, iss'lere destek olmadan çok fazla para kazanmaya başladılar.

  bunu şöyle düşünün, ben iplik üreticisiyim, bunları kumaş yapıyorum ama çok fazla yapıp çok ucuza satıyorum ki herkes erişsin. birileri de bu kumaşı alıp işliyor, desen yapıyor, başka insanlara satıyor. insanlar bir yerden sonra benim sattığım düz kumaşı o kadar temel ihtiyaç haline getiriyorlar ki, ben zaten her zaman kumaş üretmeliymişim gibi davranmaya başlıyorlar. ben it gibi iş yaparken, gidip kumaşın üzerine başkalarının desen yapmasından para kazanan firmalar ürüyor, beni geçiyor, hatta benim kârımı yüzlerce defa katlıyorlar. ben olmasam bu firmalar varolamazlar. kurulamazlardı yani, kumaşı yapan benim. (bkz: doritosa susam fikrini veren benim)

  şimdi son celsede cumhuriyetçiler telekomcuları, demokratlar içerik sağlayıcılarını savunuyor. devam eden bir tartışma bu, ancak hepimizi etkileyeceği muhakkak. ajit pai de, şu an amerikada cumhuriyetçiler iktidarda olduğundan, telekomcuların yararına yönelik teklifi verecek yakın zamanda. iş nasıl çözülür bilmiyorum, ama tarafların kendince haklı tarafları var. belki de iss'lerin en yoğun hizmet verdikleri siteler(firmalar) bu yoğunluk oranında altyapı yapılmasına ve bu altyapının bakımına destek olurlarsa, sorun çözüme ulaşırmış gibi geldi. diğer türlüsü gerçekten saçma noktalara gidebilir.

  edit :abi çok masum değilmiş, hazırladığı tasarı da öyle. ama yine eninde sonunda büyük firmaların altyapıcılara ödeme yapmasıyla önlenebilir durum.