şükela:  tümü | bugün
 • seçimin yaklaştığı bugünlerde etrafımızdaki evlere kapılarından yola kadar kullanmaları için çakıl taşı taşıyan zihniyet.
 • yol asfaltlama çalışması yaptığında "asfaltınız hayırlı olsun" diye pankartlar açan bir belediyecilik anlayışıdır.
  görevlerinin çıktıları lütuftur. halk, hizmete aç garibanlar topluluğudur. haklarını değil lütufları hakederler. o işler halkın vergisiyle değil onların partisinin parasıyla yapılmıştır. semtleri, şehirleri kaba ve kalitesiz malzemelerle donatırlar. tanıdıklarıyla çalışırlar.
 • (bkz: 3 ç kuralı)
 • diğer partilerin belediyeciliğinden hiçbir farkı olmayan belediyeciliktir belki ekstradan bir kömür dağıtırlar göstermelik o kadar. özünde hepsi rüşvetçi hepsi haksız kazanç peşindedir maalesef.

  edit:gerçekler acıdır
 • hep onlar caldi biraz da bunlar calsin belediyeciligidir. halkimiz hep ayni zumrelerin calmasina karsi cikip akpyi secmistir. ama buradaki tezat akpli belediyelerin inanclarina gore calmak gunahtir. baskasinin hakkini yemek gunahtir. en azindan kendi konumlandirmalari boyle.

  bilenler bilir bir zamanlar maslakta sanayi sitesinde tasitlar için ust gecit vardi. daha sonra burada tekrar duzenleme yapildi ve alt gecide donduruldu. allah icin haklarini yemeyelim trafigi rahatlatti. ama yapildiktan sonra tabela astilar. baslangic ve bitis tarihleri yazildi. yaklasik 25 gunluk sure yazdilar. evet iki yolu kazip alt gecit yapip kapatmalari trafige acmalari 25 gun surdu ama yaklasik 1-2 yil once baslayan yan yollari yapmalarindaki (ki araya istimlak problemi girdi ve insaatlar o sekilde durdu ) sureler hic hesaba katilmadi. istimlak probleminden dolayi olusan problemi saymazsak olayin en az 3-4 aylik mazisi olur. ama orada tabelada 25 gün yaziyor.

  metrobus ilk acildiginda okullarin acilmasina yetistirilecegi aciklanmisti. okullar acildiginda resmen acillis yapildı. ama otobuslerin topkapidan donecegi ust gecit yapilmadigi için otobusler e-5 girip oyle donduler hemde otobusler birsen sol serite cikiyorlardi. bir cok durak tamamlanmamisti. yollardaki bariyerlerin cogu takilmamisti. gecici bariyerlerden dolayida 3 serit 2,5 serit olarak ilerliyordu.

  bu aralarda istanbul insaat sahasina dondü. bogaz kopsunu gececek olan metrobusun 3. safhasi icin bir anda calismalar hizlandi neredeyse her yuz metrede bir calisma var. kaldirimlar bir sekilde cok yuksek beton kaldirimlara donusuyor. metro aceleyle secim onceine yetistirilmeye çalisiliyor. piyalepasayi halice baglayacak olan tunel secime yetistirilmeye calisiliyor. evimizin onunden gecen caddeyi bir yil once cikmaz cadde yaptilar. tum mahalle, esnaf ayaga kalkti. belediye buyuksehire topu atti. onlarda ciddiye almadi. secime az sure kalinca cikmaz caddemize yol verdiler. bir cok yerde yol calismalari yapiliyor. benzeri seyleri eski belediyelerde yapiyordu. e o zman biz farkliyiz dememeliler. tek degisiklik kendi rant cevreleri ve hatta kendi akrabalari kazaniyor. her halde gecmis iktidar paritleri dusunuldugunda akrabalari yani ogullari kizlari bu kadar hizli zengin olan paska parti yoktur. gemicikler, yumurta isleri, tatli misir, simdi kek vs fabrikalari, kanal yoneticilikleri. ne de olsa allah yuru kulum demis.
 • calip, cirpip, camur atmaktan ibaret olan belediyecilik anlayisidir.
 • henüz yapımı yeni bitmiş antalya'daki çallı kavşağının üç dört günlük yağmur sonucunda kısmen çökmesi ile güzide bir örneğini görebileceğimiz belediyecilik anlayışıdır. göz boyamak amaçlıdır çoğunlukla. antalya'yı az çok gezenin kavrayabileceği, karşılaşabileceği şeydir. kimi iktidar yalakası şirketlerin de foyası çıkmaktadır böylece. çok yönlü bir belediyecilik anlayışıdır yani.

  not: bir de trafiğin altını üstüne getirir bu tür belediyecilik anlayışı, sabah geldiğiniz yol akşam üstü ters şerit olabilir*. aman dikkat!
 • sağlam bozuk demeden tüm yollar ve kaldırımların köstebek gibi oyularak parke taşı döşenmesi yoluyla birilerine rant sağlama belediyeciliği.
 • belediye denen kurumun amacının, vatandaşlara hizmet etmek olduğunu idrak ettikten sonra; akp nin dağıttığı yardımlarla hizmet vermesi gereken kişileri vatandaş olarak değil de dilenci olarak gördüğü gerçeğinin yüzümüze tokat gibi çarpması sonucu varolmadığını anladığımız belediyeciliktir.

  burada ancak akp nin hayır kurumu olmasından söz edebiliriz.

  kime hayrının dokunduğu konusunu ise sabaha kadar tartışabiliriz.

  edit: imla